نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر چیست ؟

نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر چیست ؟

بهتر است بدانید که بعد از منظم شدن دندان ها و پایان دوره درمانی با استفاده از انواع ارتودنسی در کرج ، دندان ها تمایلی به جا به جا شدن و بازگشت به محل ابتدایی خود را دارند. در این مواقع ارتودنتیست استفاده از نگهدارنده ارتودنسی را به شما توصیه می کند. استفاده و شناخت کافی از این ابزار ها که در ادامه مقاله بهترین متخصص ارتودنسی دکتر ستاره سهرابی در کرج به آن می پردازیم ، می تواند در داشتن یک نتیجه دائمی و موفق بسیار موثر و مفید باشد.

 

نگهدارنده ارتودنسی

نگهدارنده و ریتینر ارتودنسی چیست ؟

به طور کلی ریتینر ها یک قطعه از جنس پلاستیک و یا فلز می باشند و بهترین ارتودنسی دکتر سهرابی در کرج ، بعد از برداشت براکت ها بکارگیری از آن ها را توصیه می کند ، تا از بهم خوردن نظم دندان ها جلوگیری شود. با استفاده از نگهدارنده ارتودنسی می توان ، محل دندان و استخوان لثه را به طور دائمی در جای خود ثابت نگه داشت.

نکته: ریتینر و قالب های آن به صورت شخصی و برای هر فرد ، با توجه به فرم دندان ها و کاملا جداگانه ساخته می شود.

انواع مختلف نگهدارنده های ارتودنسی در کرج

ریتینر ثابت : این دسته از نگهدارنده ارتودنسی بسیار در دندان های جلویی و فک پایین مورد استفاده قرار می گیرد. با بکارگیری از یک نوع سیم فلزی پشت دندان ها متصل می شود و قابل مشاهده نمی باشند که به آن ریتینر ثابت می گویند. این ابزار هرگز به راحتی و توسط خود فرد از دندان ها جدا نمی شود و تنها متخصص ارتودنسی کرج می تواند آن را تنظیم کند.

ریتینر هالی : این دسته از ابزار ها متحرک هستند و جنسی از پلاستیک دارند. ریتینر هالی با استفاده از قلب گیری از دهان فرد و چند گیره و قلاب به دندان های آسیاب متصل می شود.

نگهدارنده ارتودنسی شفاف : ریتینر های اسیکس و یا شفاف از پلاستیک های کاملا شفاف ساخته شده اند. بهتر است بدانید که این نگهدارنده ها ظاهری بسیار شبیه به ارتودنسی نامرئی دارند و به علت عدم مشاهده آن ها بر روی دهان طرفداران بسیاری را دارد. در ساخت این نگهدارنده ها با استفاده از ماده ای مخصوص ، قالبی از و فرم دندان و فک افراد نیز گرفته می شود و با یک ورق پلاستیکی حرارت داده شده و مکش بر روی قالب آماده شده و چسبانده می شود ، و بعد از برش قسمت های اضافی و تراش کاری لازم بر روی دندان بیمار جایگزین می شود.

مزایای بکارگیری نگهدارنده های ارتودنسی

ریتینر های ثابت : این دسته از نگه دارنده های ارتودنسی ثابت بوده و نیازی به خارج کردن و یا جدا کردن از دندان ها را ندارند. همچنین به علت قرار گرفتن سیم های آن در پشت دندان قابل مشاهده نمی باشند. به علت داشتن دوام بسیار بالا نگهدارنده ارتودنسی های ثابت ، احتمال آسیب رسیدن به آن ها بسیار کم خواهد بود. از جمله مهم ترین مزیت این ابزارها می توان به عدم نیاز بیمار به تنظیم و مراجعه مرتب به متخصص ارتودنسی خوب در کرج دکتر ستاره سهرابی نیز اشاره کرد.

ریتینر های هاولی : اگر نامنظمی بسیار کمی در میان دندان هایتان وجود داشته باشد ، این نگهدارنده می تواند بر روی آن تاثیری جزئی بگذارد. با وجود دوام بالا دیگر نگران آسیب های وارد شده بر آن ها نباشید و به راحتی آن ها را تمیز کنید.

ریتینر های شفاف : استفاده آسان و قابل مشاهده نبودن این ابزار ، دقیقا آن مزیتی است که سبب افزایش طرفداران و تمایل بیشتر افراد برای استفاده از نوع شفاف آن شده است.

بهترین زمان استفاده از ریتینر های ارتودنسی

از جمله موارد حائز اهمیت در این مواقع زمان بکارگیری از نگهدارنده ارتودنسی می باشد. تا زمانی که ابزار های بریس در داخل دهان قرار دارد ، هیچ خطری موقعیت دندان ها را تهدید نخواهد کرد. اما به هنگام برداشت براکت ها از دهان افراد ، اگر نگهدارنده های مناسب به کار گرفته نشود امکان تغییر مجدد دندان ها در مکانی نامناسب وجود خواهد داشت. بنابراین می توان از ریتینر ها به عنوان یک حمایت کننده جهت حفظ دندان ها استفاده کرد. همچنین زمان استفاده از این ابزار ها در تمامی افراد یکسان نبوده و با توجه به مواردی همچون سن ، شرایط بیمار و نوع ناهنجاری اولیه و غیره بستگی دارد. البته زمان مورد نیاز تنها با تشخیص ارتودنتیست مشخص خواهد شد.

توضیحات کامل دکتر ستاره سهرابی ، در رابطه با نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینرها

نگهدارنده ارتودنسی - دکتر ستاره سهرابی

معایب انواع ریتنرها چیست ؟

نگهدارنده ارتودنسی شفاف : این دسته از نگهدارنده های بریس به راحتی کثیف می شوند و پاکسازی و شیار های داخل آن با بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد. با وجود این ابزار دندان ها بر روی یکدیگر قرار نمی گیرند و همچنین به علت آسیب پذیر بودن و نداشتن دوام بالا باید مرتبا تعویض شوند که سبب افزایش هزینه ها خواهد شد.

ریتینر هالی : به علت قرار گیری سیم این دسته از نگهدارنده ها در قسمت جلویی دندان قابل مشاهده می باشند. همچنین این نوع ابزار می تواند در روز های ابتدایی اتصال تاثیر بسیاری در گفتار بیمار داشته باشد.

ریتینر ثابت : نگهدارنده ارتودنسی ثابت با استفاده از یک سیم در فضای پشت دندان ها قرار می گیرند. که محل مناسبی برای تجمع جرم و پلاک را به وجود می آورند ، به همین منظور رعایت بهداشت دهان و دندان و پاکسازی مرتب آن سخت خواهد بود. علاوه بر آن مصرف برخی مواد غذایی سفت و سخت می تواند سبب شکسته شدن سیم های این دسته از براکت ها نیز شود.

مدت زمان نیاز برای نگهداری ریتینر ها چقدر می باشد ؟

بهتر است بدانید که از نگهدارنده ارتودنسی تا زمانی که بهترین متخصص ارتودنسی دکتر سهرابی در کرج ، توصیه کند و با توجه به موقعیت دندان ها ، باید از آن ها به مدت چند ماه و یا چند سال به طور مداوم در طول روز و شب استفاده شود. اما با گذشت مدتی پزشکان توصیه خواهند کرد که تنها به هنگام خواب از آن ها استفاده کنید.

چگونه از نگهدارنده بریس ها مراقبت کنیم ؟

 1. هرگز ریتینر های خود را در محلی با حرارت بالا قرار ندهید.
 2. مرتبا به ارتودنتیست خوب در کرج مراجعه کنید تا نگهدارنده بریس شما را مورد بررسی قرار دهد.
 3. همانطور که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنید ، بهداشت نگهدارنده های بریس را نیز رعایت کنید.
 4. نگهداری از نگهدارنده های ارتودنسی ثابت بسیار حائز اهمیت می باشد ، به آن توجه بسیار بیشتری داشته باشید.
 5. نگهدارنده ارتودنسی متحرک خود را هر هفته چندین بار در محلول های توصیه شده توسط دندانپرشک قرار دهید.
 6. هرگز فراموش نکنید ، با وجود نگهدارنده های ارتودنسی روزانه از دهانشویه های مناسب استفاده کنید.
 7. به هنگام شست و شو و یا مسواک زدن از خمیر دندان های مناسب استفاده کنید تا آسیبی به نگهدارنده های شما وارد نشود.

چگونه نگهدارنده های ارتودنسی متحرک خود را پاکسازی کنیم ؟

توجه داشته باشید ، هر زمان که نگهدارنده ارتودنسی خود را خارج می کنید بلافاصله آن ها را بشویید. پس از میل کردن هر وعده غذایی ، علاوه بر مسواک زدن دندان ها ریتینر را نیز با مسواک تمیز کنید. برای شست و شو از صابون و مایع ظرف شویی ملایم استفاده کنید. ( توجه داشته باشید که استفاده از خمیر دندان ها در این مواقع سبب آسیب به این ابزار ها خواهد شد ، پس از مصرف آن خودداری کنید.) برای پاکسازی شیارهای عمیق و غیر قابل دسترس می توانید ، از گوش پاک کن های پنبه ای نیز استفاده کنید.

چگونگی پاکسازی نگهدارنده ثابت ارتودنسی

به هنگام شست و شو و پاکسازی نگهدارنده ارتودنسی ثابت و چسبنده می توانید از نخ دندان برای پاکسازی میان دندان های خود استفاده کنید و مرتبا و بعد از هر وعده غذایی به خوبی دندان ها و فضای پشتی آن را پاکسازی کنید.

فیلم آموزش تمیز کردن ریتینرها

مقدار هزینه لازم برای استفاده از ریتینر ها در کرج

بعد از برداشت ابزار های ارتودنسی و برسی موقعیت تمامی دندان ها ، بهترین ارتودنتیست در کرج دکتر ستاره سهرابی ، درباره نوع و مقدار هزینه لازم جهت تهیه ریتینر با شما صحبت خواهد کرد و مقدار آن را به شما خواهد گفت.

عدم استفاده درست از ریتینر متحرک چه عواقب هایی خواهد داشت ؟

اگر بیمار به طور مرتب و رعایت کامل بهداشت از نگهدارنده ارتودنسی های خود مراقبت نکند ، به مرور دندان ها به حالت نامنظم قبلی خود باز می گردند و تمامی هزینه و وقتی را که صرف کرده اید به طور کلی از دست خواهید داد و باید مجدد تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرید.

ریتینر های خوب دارای چه ویژگی هایی می باشند؟

در نظر داشته باشید که نوع و نگهدارنده ارتودنسی خود را با توجه به کارایی آن انتخاب کنید. هر چه ریتینر راحت باشند ارتباط بیمار با آن بهتر خواهد بود و روند درمان بسیار خوب پیش می رود. میزان دوام یک ریتینر نیز از جمله موارد مهم بوده که باید بدانید ، نوع ثابت به نسب شفاف برای افراد با دندان قروچه بسیار توصیه می شود.

دیگر ویژگی ها موثر نگهدارنده های ارتودنسی چیست؟

بهبود تنفس : از جمله مزیت های نگهدارنده ارتودنسی کودکان می توان به بهبود تنفس آن ها نیز اشاره کرد. این ابزار ها نه تنها نظم دندان ها را بهبود می بخشند ، بلکه می توانند در اختلالاتی همچون خر و پف و تنفس نقش مفید و موثری داشته باشند.

رفع مشکلات گفتاری کودکان : بسیاری از کودکان به هنگام گفتار دچار مشکل می شوند. پزشکان و متخصصان در این مواقع استفاده از انواع ریتینر را به منظور کمک بیشتر برای ادای حروف و کلمات پیشنهاد می کنند. در واقع کمک می کند تا دایره لغات و صدای کلماتی که گفته می شود به درستی ادا شود.

عوارض عدم استفاده از ریتینر ها چیست ؟

توجه داشته باشید که دندان ها تا پایان عمر تمایل به جا به جایی و حرکت دارند. افرادی که زمان خود را می گذارند و هزینه های بسیاری جهت درمان نامنظمی های خود پرداخت می کنند ، نمی خواهند که مجدد موقعیت و نظم دندان های شان بهم بریزد ، همین موضوع سبب شده تا استفاده از این ابزار ها ضروری و مهم به شمار آید. اگر استفاده و بکارگیری از نگهدارنده های ارتودنسی طبق دستور ارتودنتیست مورد استفاده قرار نگیرد ، حرکت دندان ها سبب از بین رفتن موقعیت جدید آن ها خواهد شد. همچنین استفاده از ریتینر ها سبب حمایت بافت لثه و استخوان فک در ناحیه جدید خواهند شد و آن ها را در همان مکان ثابت نگه خواهد داشت. بنابراین اگر می خواهید زمان و هزینه شما از بین نرود بهتر است در حفظ نگهدارنده ارتودنسی خود سهل انگاری نکنید.

آموزش و نحوه کشیدن نخ دندان با وجود نگهدارنده ارتودنسی و یا ریتینرها.

سوالات پر تکرار نگهدارنده های ارتودنسی

 • آیا نوع ریتینر ارتودنسی مورد استفاده را دندانپزشک انتخاب می کند ؟

با مشورت متخصص ارتودنسی خوب و ماهر در کرج دکتر سهرابی ، و در نظر داشتن ریتینر مناسب با فرم فک و دندان ها و همچنین نظر و علاقه بیمار نوع آن مشخص خواهد شد.

 • تمیز نکردن این ابزار های ارتودنسی چه مشکلاتی را ایجاد می کنند ؟

عدم پاکسازی نگهدارنده ارتودنسی می تواند سبب تجمع پلاک و باکتری ها در شیارهای این ابزار شوند ، که رابطه مستقیمی با پوسیدگی و آسیب رساندن به دندان و مینای دندان خواهند داشت.

 • آیا با وجود ریتینر می توان غذا خورد ؟

با وجود نگهدارنده ارتودنسی ثابت در دهان به راحتی افراد می توانند غذای خود را میل کنند ، اما در مواقعی که نوع آن متحرک باشد باید در زمان خوردن غذا ، مسواک زدن و غیره از دهان فرد خارج شود.

 • آیا می توان به حضور این ابزار ها در دهان عادت کرد ؟

در روز های ابتدایی استفاده از ابزار های نگهدارنده ارتودنسی افراد احساس خوبی نداشته و راحت نیستند که با مرور زمان به آن عادت خواهند کرد. شاید در روز های اول ریتینر در دهان شما سبب ترشح بزاق بیش از حد در دهان شود و یا شما نتوانید به راحتی صحبت کنید و بر روی تلفظ درست کلمات شما تاثیر بگذارد که با تمرین و به مرور بهبود خواهد یافت.

 • در چه صورت استفاده از ریتینر بعد از ارتودنسی لازم نیست ؟

توجه داشته باشید که شما اگر تحت درمان با استفاده از هر نوع ارتودنسی قرار بگیرید ، به علت عادت کردن دندان ها در محل مشخص شده با استفاده از براکت ها به محض برداشت ، موقعیت جدید خود را رها کرده و تمایل به جا به جایی پیدا می کند ، در نتیجه استفاده از این نگهدارنده ارتودنسی ضروری بوده و تمامی افراد باید از آن استفاده کنند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری