عوارض ارتودنسی دندان + بایدها و نبایدها

عوارض ارتودنسی دندان + بایدها و نبایدها

شاید شما هم قبل از اقدام به ارتودنسی دندان در کرج و رفع نامنظمی دندان های خود به تمامی جوانب از جمله عوارض ارتودنسی دندان فکر کرده اید ، که آیا این عوارض جبران ناپذیر هستند و یا نیاز به یک روش دیگر برای رفع ناهنجاری های فک و دندان می باشد. برای آشنایی بیشتر با این عوارض می توانید ، مقاله عوارض این روش درمانی دکتر ستاره سهرابی ، متخصص ارتودنسی کرج را مطالعه کنید.

عوارض ارتودنسی دندان

هدف بیمار از بکارگیری بریس های دندان چیست ؟

به طور کلی بسیاری از افراد در سنین کودکی و تا بزرگسالی از ارتودنسی دندان به منظور رفع نامنظمی دندان ها در فک بالا و پایین ، و همچنین رفع اختلال در فک ها استفاده می کنند. بهتر است بدانید ، هنگامی که دندان ها با استفاده از بریس های مناسب و تحت نظر بهترین ارتودنتیست در کرج ، درمان می شوند ، باعث سهولت در جویدن خواهند شد ، بنابراین علاوه بر عوارض ارتودنسی دندان ، فواید بسیاری نیز خواهد داشت.

عمده عوارض ارتودنسی دندان ها چیست ؟

به طور کلی باید بگوییم که ارتودنسی دندان ها به تنهایی سبب بروز عارضه نخواهند شد ، و فقط در مواقعی که به درستی و با دقت بالا بهداشت دهان و دندان و همچنین توصیه های پزشک در اقدامات بعد از استفاده از بریس های دندان به خوبی رعایت نشود ، زمینه بروز عارضه ارتودنسی ایجاد خواهد شد. از جمله عوارض ارتودنسی دندان می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد :

زخم های کوچک در دهان : در برخی موارد و با بکارگیری بریس های فلزی با وارد کردن اسیب به دهان ، سبب بروز زخم های کوچکی خواهد شد. به همین منظور از ارتودنسی ثابت و فلزی خود برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به خوبی محافظت کنید.

پوسیدگی دندان ها : یکی از عوارض ارتودنسی دندان ، گیر کردن مواد غذایی ما بین بریس ها می باشد. در این مواقع خارج کردن تکیه های غذا بسیار سخت بوده و موجب رشد باکتری در دهان و سپس بروز پوسیدگی دندان ها خواهد شد.

تحلیل لثه : تجمع مواد غذایی و رشد باکتری ها علاوه بر افزایش پوسیدگی دندان می تواند در تحلیل لثه بیماران نیز نقش بسیار موثری داشته باشد. به همین دلیل برای کاهش پوسیدگی و مانع شدن از تحلیل لثه بعد از خوردن هر وعده غذایی به خوبی مسواک بزنید و از نخ دندان برای خارج کردن تکه های غذا استفاده کنید.

بازگشت نامنظمی دندان ها : یکی عوارض بریس دندان که سبب نارضایتی و نگرانی افراد در بکارگیری از این روش درمانی می باشد ، برگشت ناهنجاری های موجود در فک و دندان است.

نکته: بهتر است بدانید که بعد از تکمیل روند درمانی توسط ارتودنتیستی ماهر و با تجربه ، با توجه به بررسی تمامی موارد و مشکلات دندان بیمار ، ناهنجاری ها باز نخواهند گشت.

کوتاهی طول ریشه دندان : این نوع عوارض ارتودنسی دندان بسیار نادر بوده و تعداد کمی از افراد ممکن است دچار آن شوند. توجه داشته باشید ، که این نوع از عارضه بریس ها بیشتر در افرادی با داشتن سابقه بیماری آسم و یا وارد شدن ضربه ای شدید به دندان ها به وجود خواهد آمد. البته در صورت مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی کرج دکتر ستاره سهرابی با داشتن مهارت بالا ، زمان بندی درست برای حرکت دندان را در نظر بگیرد تا حدی مانع از وارد شدن آسیب و تحلیل ریشه دندان ها خواهد شد.

عوارض شکستن براکت ارتودنسی چیست؟

مدت زمان دوره درمان ناهنجاری ها : برخی از عوارض بریس ها با توجه به عواملی مانند: عدم همکاری درست و به جای بیمار با پزشک ، داشتن بیماری های زمینه ای و جدی ، ملاحظه کاری ارتودنتیست در طرح درمان و موارد دیگر نیز به وجود آمده ، و سبب افزایش و یا کاهش طول درمان خواهد شد.

نکته: به طور کلی روند درمان ارتودنسی در افراد ۸ الی 24 ماه زمان خواهد برد.

آسیب مینای دندان : برخی از ابزارهای به کاربرده شده در این روش درمانی ، در تحت تاثیر قرار دادن مینای دندان و ایجاد لکه هایی بر روی دندان موثر می باشند. بنابراین شما می توانید برای جلوگیری از این دسته عوارض ارتودنسی دندان ، علاوه بر مسواک زدن از دهانشویه های مناسب نیز استفاده کنید.

واکنش های آلرژیک : گاهی اوقات برخی از ابزار های بریس ها مانند سیم های فلزی و براکت ها می توانند سبب بروز آلرژی در افراد شوند. در این مواقع توصیه می شود قبل از بکارگیری از بریس ها ، ارتودنتیست را در جریان آلرژی های خود قرار دهید.

عارضه انکیلوز : از جمله این عوارض (انکیلوز) بسیار جدی و به طور نادر در برخی افراد رخ می دهد. در صورت بروز این مشکل اگر دندان به استخوان فک جوش خورده باشد ، بریس ها قادر به جا به جایی دندان نخواهند بود.

نکته : دندان های انکیلوز ظاهری کوتاه تر به نسبت دیگر دندان ها داشته و نتیجه ی مطلوب با استفاده از روش درمانی ناهنجاری های دندان نخواهد داشت.

رسوب کلسیم ( کلسیفیکاسیون) : از جمله عوارض ارتودنسی دندان که به طور رایج در برخی افرادی که دارای براکت می باشد ایجاد می شود کلسیفیکاسیون می باشد. که البته خطر جدی را به همراه ندارد. این عارضه سبب رسوب کلسیم در اطراف براکت ها شده که به هنگام برداشت آن ها بر روی دندان باقی می مانند. می توان از بروز کلسیفیکاسیون با بکارگیری از مسواک ، نخ دندان و داشتن یک رژیم غذایی مناسب پیشگیری کرد ، و با استفاده از جرم گیری دندان ها را نیز سفید کرد.

 

عوارض ارتودنسی دندان - دکتر سهرابی

 

این روش درمانی چه آسیبی به دندان بزرگسالان وارد می کند ؟

عوارض ارتودنسی دندان در بزرگسالان می تواند سبب افزایش روند درمان شود ، که در پی آن آسیب به مینای دندان و ریشه بسیار زیاد خواهد بود. علاوه بر این موارد استفاده از بریس ها در بزرگسالانی که بهداشت ضعیف داشته باشند ، سبب بروز عارضه تحلیل لثه و کوتاه شدن ریشه دندان افراد خواهد شد.

روش های پیشگیری از عوارض ارتودنسی دندان

 • ابتدا برای انجام این روش درمانی به بهترین ارتودنتیست در کرج مراجعه کنید.
 • مرتبا و بعد از مصرف هر وعده غذایی مسواک بزنید و از نخ دندان برای خارج کردن تکه های غذا استفاده کنید.
 • از مصرف مواد غذایی شیرین و قندی که در روند پوسیدگی دندان موثر است خودداری کنید.
 • از مصرف مواد غذایی چسبنده ، ترد مانند آدامس و ته دیگ برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به براکت دندان ها بپرهیزید.
 • به طور مرتب به پزشک خود مراجعه کنید تا روند درمان شما را دائما بررسی کند.
 • در مراحل پیشگیری از عوارض ارتودنسی دندان ، در صورت داشتن آلرژی به مواردی خاص حتما آن را به پزشک اطلاع دهید.

عوارض ارتودنسی دندان

سوالات متداول

 • آیا ارتودنسی سبب لقی دندان ها خواهد شد ؟

در روز های ابتدایی وجود درد و لقی دندان بسیار طبیعی بوده که به مرور بهبود می یابد. بنابراین لقی دندان از عوارض ارتودنسی دندان نبوده و این احساس به علت فشار وارد شده به دندان ها می باشد ، که با برداشت براکت ها بهبود می یابد.

 • آیا درد ، نوعی عارضه است ؟

خیر ، درد موجود در این روش درمانی نوعی عرضه نبوده و به علت وارد شدن فشار به منظور تغییر محل دندان ها احساس می شود. بهتر است بدانید درد دندان در ارتودنسی در روز های ابتدایی زیاد بوده و با استفاده از مسکن های توصیه شده توسط ارتودنتیست خوب در کرج ، می توان آن را کاهش داد ، همچنین به مرور زمان نیز بهبود خواهند یافت.

 • بوی بد دهان ناشی از کدام عارضه بریس ها می باشد ؟

در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و از بین نرفتن تکه های مواد غذایی ما بین دندان ها با پوسیدگی و تحلیل لثه همراه بوده که این دسته از عوارض ارتودنسی دندان ، سبب بروز بوی بد دهان خواهد شد.

 • به طور کلی استفاده از ارتودنسی دارای عوارض می باشد ؟

می توان گفت در صورت مراجعه به دندانپزشکی بی تجربه و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین عدم رعایت مراقبت های بعد از ارتودنسی می تواند دارای عوارض جبران ناپذیری نیز باشد.

گفتگو کنید

1 نظر

 1. دکتر سهرابی ارتودنسی دندانم آسیب دیده اما من مسافرت هستم ، تا زمان مراجعه مشکلی پیش نمیاد ؟ لازمه تا اقدام خاصی انجام بشه ؟

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری