دندان عقل و ارتودنسی

دندان عقل و ارتودنسی

به اشتراک بگذارید:

یکی از عواملی که در نامنظمی و آسیب رساندن به دندان های دیگر نقش دارد ، رویش دندان عقل می باشد که با استفاده از تکنیک ارتودنسی در کرج بهبود می یابد. دندان مولر سوم آخرین دندانی است که در انتهای قوس فک در سن 18 الی 25 سالگی رشد می کند. در چنین مواقعی بعد از رشد کامل دندان و به دستور دندانپزشک باید آن را کشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دندان عقل و ارتودنسی بهتر است در ادامه مقاله دکتر ستاره سهرابی با ما همراه باشید.

دندان عقل و ارتودنسی

دندان مولر نهفته چیست ؟

در طول زندگی هر فردی آخرین دندانی که می روید ، دندان نهفته سوم می باشد. این دسته از دندان ها 4 عدد در پشت دندان های آسیاب و در فک بالا و پایین می باشد. گاهی اوقات این دندان ها به صورت کامل ، نیمه نهفته و نهفته و یا به طور کلی ممکن است وجود نداشته باشند. در مواقعی که فضای کافی در استخوان فک برای رشد وجود نداشته باشد به صورت نهفته و یا نیمه نهفته باقی می مانند.

علت نهفته باقی ماندن دندان ها چیست ؟

در صورت نبودن فضای کافی در استخوان فک ، دندان مولر سوم به صورت نهفته باقی می مانند و سبب بروز ناهنجاری دندان می شود. اما اگر رشد فک و افتادن دندان های شیری به موقع انجام شده باشد دندان نهفته سوم در زمانی مناسب رشد کرده و مشکلی برای دندان عقل و ارتودنسی به وجود نخواهد آمد.

دندان مولر سوم 

در صورتی که دندان راهی به بیرون از لثه پیدا نکند به صورت نهفته در استخوان فک باقی می ماند. این دندان ها به علت داشتن ریشه به هم پیچیده و دارای انحنا می باشد. و خارج کردن آن ها از استخوان فک بسیار دشوار و طولانی خواهد بود. بنابراین وجود نوع نهفته دندان عقل و ارتودنسی از جمله مواردی هستند که بسیار بر روی یکدیگر تاثیر خواهند گذاشت.

ضرورت خارج کردن دندان مولر نهفته چیست ؟

عفونت لثه : مراقبت و مسواک زدن این دندان ها به علت قرار گیری در انتهای فک بسیار مشکل بوده و تجمع باکتری و مواد غذایی باعث استعداد بالای عفونت می باشد. در این مواقع لثه متورم شده و همراه با درد بسیار زیادی می باشد.

عفونت استخوان : در صورت عدم درمان عفونت لثه به استخوان فک سرایت می کند و سبب تخریب استخوان فک می شود. این عفونت استخوانی می تواند سال ها بدون آنکه بیمار متوجه شود باقی بماند و به دندان های مجاور خود اسیب برساند.

کیست : دندان های مولر در یک کیسه در استخوان های فک رشد می کنند ، که ممکن است این کیسه ها با مایعات پر شده و کیست را تشکیل دهد. در این مواقع ممکن است استخوان های فک و دندان و حتی عصب ها آسیب ببینند. گاهی اوقات و در موارد بسیار نادری ممکن است ، تومورهای سرطانی نیز ایجاد شود. این عارضه با کشیدن این دندان ها و برداشتن بخشی از بافت و یا حتی استخوان فک درمان می شود.

فاکتورهای مهم دندان عقل و ارتودنسی

برای کشیدن و یا نکشیدن انواع دندان مولر فاکتور های بسیار زیادی وجود دارد از جمله آنان: ازدحام ، فضای مناسب و بهم فشردگی دندان می باشد. گاهی اوقات ممکن است بیمار راضی به کشیدن دندان عقل و ارتودنسی بعد از آن نباشد، که ارتودنتیست ناچار به بکارگیری روش های دیگر برای منظم کردن دندان ها می شود.

نکته : صاف شدن دندان ها در موقعیت نا مناسب و فشرده سبب بازگشت نامنظمی دندان ها خواهد شد.

دندان نهفته سوم با استفاده از بریس ها چه اهمیتی دارد ؟

در واقع بریس یکی از روش های موثر و مفید در اصلاح ناهنجاری های فک و دندان می باشد. اگر بهم خوردن نظم دندان ها به علت رشد این دسته از دندان ها باشد در این مواقع کشیدن دندان عقل و ارتودنسی برای درمان آن بسیار ضروری و حائز اهمیت می باشد.

علائم نهفتگی و تاثیر دندان عقل و ارتودنسی چیست ؟

 1. بوی بد دهان
 2. ورم اطراف فک
 3. حس طعم بد دهان
 4. حساسیت بالای لثه
 5. متورم و قرمز شدن لثه
 6. احساس درد در فک و دندان
 7. دشوار شدن باز و بسته کردن دهان

دندان مولر سوم چه تاثیری بر ارتودنسی دارد ؟

بهتر است بدانید که دندان عقل و ارتودنسی هیچ گونه تداخلی قبل و بعد از درمان با استفاده از بریس ها را نداشته و بیمار می تواند برای کشیدن آن حتی در زمان درمان به جراح مراجعه کند.

توضیحات دکتر سهرابی در خصوص ارتودنسی و دندان عقل

 

دندان عقل و ارتودنسی چه تداخلی با یکدیگر برای درمان دارند ؟

گاهی اوقات برخی از دندانپزشکان معتقد هستند که دندان عقل و ارتودنسی هیچ تداخلی با یکدیگر ندارند و برخی دیگر می گویند ، که قبل از آغاز پروسه درمانی باید کشیده شوند. بنابراین با بررسی های لازم توسط پزشک و صلاح دید ایشان به منظور کشیدن و یا نکشیدن دندان مولر سوم باید اقدام کرد. در واقع دندان های مولر به علت دندان درد ، جلوگیری از حرکت دندان ها در هنگام درمان بریس و برهم زدن نتایج بریس ، عفونت لثه و وارد شدن آسیب به سایر دندان ها ، آسیب به استخوان فک و عروق فک و غیره کشیده می شود.

دندانپزشک چگونه کشیدن دندان عقل را قبل یا بعد از ارتودنسی تشخیص می دهد ؟

بهترین ارتودنتیست در کرج بعد از بررسی کامل دندان و فک توسط عکس پانورامیک و رادیولوژی می تواند اندازه ، شکل ریشه و جهت رویش ، وجود و یا عدم وجود فضای کافی و دیگر موارد را مشاهده و بررسی کند. به همین منظور توصیه می شود ، دندان عقل و ارتودنسی را هر شش ماه یکبار با استفاده از عکس رادیوگرافیک به منظور جلوگیری عوارض ناشی از دندان مولر سوم و رشد آن ها با وجود بریس ها به متخصص ارتودنسی کرج مراجعه کنید.

آیا تمامی دندان های عقل نیاز به کشیدن دارند ؟

در برخی موارد ، دندان عقل و ارتودنسی خود به تنهایی مشکل ساز بوده که نیازمند کشیدن می باشد ، اما در برخی مواقع لازم است پروسه کشیدن دندان عقل به بعد از درمان ارتودنسی موکول شود. در واقع زمانی که دندان ها با استفاده از بریس ها کاملا منظم شده اند ؛ در پایان کار پزشک برای حفظ فضای کافی و مناسب ، دندان های عقل را از دهان بیمار خارج خواهد کرد.

آیا زمان کشیدن دندان نهفته در تمامی افراد یکسان است ؟

توجه داشته باشید که افراد از سن 18 سالگی به بعد و با وجود درد ، التهاب و عفونت می توانند برا کشیدن دندان عقل و ارتودنسی دندان خود اقدام کنند. همچنین لازم است موقعیت دندان های شما توسط دندانپزشک بررسی شود که در صورت نیاز و یا نهفته باقی ماندن ، دندان عقل را بکشد.

آیا دندان های عقل سبب بهم ریختگی دندان های دیگر می شود ؟

قبل از آغاز درمان دندان عقل و ارتودنسی ، در گذشته تصور می کردند که دندان عقل سبب بهم ریختگی و شلوغی در دندان های جلویی می شود ، زیرا دندان های عقل برای رشد نیازمند فضا هستند و برای به دست آوردن آن به دندان های دیگر فشار وارد می کنند. بهتر است بدانید که به طور کلی ، دندان ها به مرور زمان به سمت جلو حرکت می کنند جدا از آن که دندان عقل وجود داشته باشد و یا نه.

دندان عقل چه تاثیری بر فاصله میان دندان ها دارد ؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که به مرور زمان دندان عقل و ارتودنسی سبب از بین رفتن تدریجی فاصله میان دندان ها می شود ، که نامرتبی دندان ها را به همراه خود دارد. اما لزوما دندان های عقل در ایجاد ناهنجاری دندان ها تاثیری نداشته بلکه فاکتور های مهم تری می تواند در بروز آن ها نقش داشته باشد.

برای مثال کوچک بودن فک می تواند در بروز ناهنجاری ها در دهان موثر باشد ، که با رویش دندان های بزرگ در فک های کوچک به وجود خواهد آمد. همچنین گاهی اوقات غایب بودن دندان ها می تواند سبب بروز اختلال شود که فاصله میان دندان را به وجود می آورد. بنابراین بودن و یا نبودن دندان عقل می تواند تنها یکی از موارد بروز ناهنجاری در کنار دیگر عوامل باشد که دندانپزشک خوب و باتجربه در کرج با بررسی کامل پروسه دندان عقل ، ارتودنسی را برای بهبود هر گونه مشکلی آغاز خواهد کرد.

آیا می توان بدون کشیدن دندان عقل مشکلات موجود را برطرف کرد ؟

در بسیاری از افراد دندان نهفته هیچ گونه علائمی ندارد و تا زمانی که مشکلی ایجاد نکند نیازی به کشیدن نخواهد داشت. البته اگر در کودکی به دندانپزشک مراجعه کرده باشید دیگر این دندان نهفته باقی نخواهد ماند زیرا پزشک تکنیک دندان عقل و ارتودنسی را بکارگرفته که سبب خروج دندان نهفته می شود.

دندان عقل و ارتودنسی کودکان

گاهی اوقات در جلسه مشاوره و بررسی دندان های کودکان ممکن است فضای کافی در فک و رشد دندان ها برای ارتودنسی کودکان وجود نداشته باشد که پزشک کشیدن دندان عقل را توصیه می کند.

 

دندان عقل و ارتودنسی

 

پرسش و پاسخ دندان های عقل و ارتودنسی 

 • آیا بعد از انجام بریس و رشد دندان مولر سبب کج شدن دندان ها می شود ؟

هر زمان که متوجه رشد این دسته از دندان ها شدید حتما در اولین فرصت به ارتودنتیست مراجعه کنید. دندان عقل و ارتودنسی و مشکلات ناشی از آن را تنها ارتودنتیست می تواند مورد بررسی قرار دهد و لزوم کشیدن و یا نکشیدن آن را به شما اطلاع دهد. در واقع بهترین ارتودنتیست در کرج تمام سعی خود را می کند تا هیچ عاملی بر نامرتبی دندان تاثیر نگذارد و پس از برداشت براکت ها دندان ها نظم خود را داشته همچنان داشته باشند.

 • آیا همه افراد دارای دندان مولر نهفته می باشند ؟

وجود چهار دندان نهفته در بسیاری از افراد شایع می باشد ، اما گاهی اوقات ممکن است دندان های عقل در افراد به طور کلی رشد نکند و یا به صورت نهفته باقی بماند. در صورت باقی ماندن دندان در داخل استخوان فک ، کشیدن دندان عقل و ارتودنسی به منظور رفع نامنظمی های دندان بسیار موثر می باشد.

 • آیا دندان نهفته سوم تاثیری در درمان با بریس ها دارد ؟

در صورت ضرورت کشیدن دندان مولر سوم به هنگام درمان نامرتبی پزشک آن را تشخیص داده و در صورت تاثیر در درمان آن ها را با بکارگیری از روش جراحی می کشد.

بله در صورتی که کشیدن این دندان ها ضروری باشد و شما با کشیدن آن با پزشک خود مخالفت کنید وجود دندان عقل و ارتودنسی می تواند سبب برگشت تاثیرات مثبت درمان نامنظمی دندان می شود.

 • آیا قبل از رویش دندان مولر سوم می توان ارتودنسی را انجام داد ؟

بله امکان درمان با استفاده از بریس ها قبل از رشد این دسته از دندان می باشد. در جلسات مراجعه به هنگام درمان پزشک تمامی جوانب را بررسی کرده و در صورت رشد دندان عقل و تاثیر در کج شدن دندان ها آن را می کشد.

 • نظر ارتودنتیست برای کشیدن دندان عقل و ارتودنسی چیست ؟

هر فردی با توجه به نوع ساختار فک و دندان ، نیاز به روش های درمانی متفاوتی دارد. بنابراین ارتودنتیست ماهر و با تجربه در کرج بعد از بررسی دندان نظر خود را درباره دندان عقل و ارتودنسی مناسب برای هر فرد ارائه می دهد.

 • آیا کشیدن دندان عقل دردناک است ؟

کشیدن این نوع دندان همراه با درد و خونریزی بسیار جزئی بوده و سبب بروز تورم در لثه خواهد شد. بعد از جراحی دندان نهفته برای شست و شوی دهان خود حتما از دهانشویه استفاده کنید و از دستکاری کردن محل جراحی شده خودداری کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *