قالب گیری ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی

قالب گیری ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی

قالب‌ گیری ارتودنسی یکی از مراحل اساسی در درمان مشکلات دندانی و فکی با استفاده از ارتودنسی می باشد. این فرآیند شامل تهیه یک مدل دقیق از دندان ‌های بیمار بوده تا متخصص ارتودنسی بتواند برنامه درمانی مناسبی را جهت بهبود وضعیت دندان ها و فک تعیین کند. قالب ‌گیری معمولاً با استفاده از مواد نرم و انعطاف ‌پذیر انجام می‌ شود که پس از قرار گرفتن در دهان بیمار، شکل دقیق دندان ‌ها و لثه‌ ها را به خود می‌ گیرد. این کار به متخصصان کمک می ‌کند تا به درک دقیقی از وضعیت دهانی بیمار برسند و بتوانند ابزارهای ارتودنسی مناسبی را برای بیمار بکار گیرند.

قالب گیری ارتودنسی - دکتر ستاره سهرابی

هدف از قالب گیری ارتودنسی دندان چیست؟

هدف اصلی از قالب‌ گیری ارتودنسی دندان در کرج ، تهیه یک مدل دقیق از دندان ‌ها و ساختارهای دهانی بیمار است. این فرآیند برای متخصصان ارتودنسی بسیار حیاتی است زیرا با تولید یک مدل دقیق ، امکان بررسی و تحلیل دقیق وضعیت دندان ‌ها ، فک ‌ها و لثه‌ های بیمار فراهم می‌ شود. از طریق این مدل‌ ها، متخصصان می ‌توانند برنامه ‌های درمانی مناسبی را طراحی و اجرا نمایند.
این مدل‌ ها به صورت کامل شامل تمامی جزئیات و ابعاد دندان ‌ها، اندازه و موقعیت فضایی آن‌ ها، روابط بین دندان‌ ها و فک ‌ها، و همچنین ساختارهای لثه‌ ای هستند. اطلاعات دقیقی که از طریق این قالب ها به دست می‌ آید، از جمله نیازهای درمانی بیمار، نیازمندی‌ های ارتودنسی مختلف نظیر بریس ‌ها، تراز کننده‌ ها و دیگر ابزارهای ارتودنسی را تعیین می ‌کند.
استفاده از این قالب ها ، به متخصص ارتودنسی این امکان را می‌ دهد تا برنامه‌ ریزی دقیق ‌تری برای درمان بیماران خود داشته باشد ، که به طور مستقیم به بهبود عملکرد دندان‌ ها ، استحکام ساختمان فکی و بهبود ظاهری دندان‌ ها و صورت بیماران کمک می‌ کند.

قالب گیری ارتودنسی و مزایای آن

دقت در تشخیص: با تهیه یک قالب دقیق از دندان ‌ها، فک‌ ها متخصصان ارتودنسی می ‌توانند به طور دقیق‌ تری نیازهای درمانی بیمار را تحلیل کرده و برنامه درمانی مناسبی را طراحی کنند.

شخصی‌ سازی پروسه درمان: بر اساس قالب های تهیه شده ، متخصص ارتودنسی خوب در کرج دکتر ستاره سهرابی می‌ تواند برنامه درمانی را کاملاً شخصی‌ سازی کند که شامل استفاده از بریس‌ ها، تراز کننده‌ ها و دیگر ابزارهای ارتودنسی است که به بهبود وضعیت دندان‌ ها و فک ‌ها کمک می ‌کنند.

نحوه قالب ‌گیری ارتودنسی دندان ها چگونه است؟

آماده‌ سازی: در ابتدا ، دندان‌ ها و دهان بیمار برای قالب ‌گیری آماده می‌ شود. این اقدام شامل تمیزکردن دندان‌ ها و خشک کردن منطقه مورد نظر است.

استفاده از ماده قالب‌ گیری: ماده قالب گیری نرم و انعطاف‌ پذیری که معمولاً از جنس سیلیکون است ، بر روی دندان ‌ها و لثه‌ های بیمار قرار می‌ گیرد. این ماده به طور کامل به سطح دندان‌ ها چسبیده و شکل آن‌ ها را به خود میگیرد.

تثبیت و انتظار: پس از قرار دادن ماده قالب ‌گیری ، بیمار برای چند دقیقه به طور ثابت در موقعیتی مشخص نگه داشته می‌شود تا ماده قالب ‌گیری به خوبی سخت شود و شکل دقیق دندان‌ ها و لثه‌ ها را به خود بگیرد.

برداشتن قالب: پس از اینکه ماده قالب‌ گیری کاملاً سخت شد ، قالب از دهان بیمار برداشته م ی‌شود. این قالب حاوی شکل دقیق دندان‌ ها و لثه ‌ها است که به عنوان مدل برای ارتودنتیست استفاده می‌ شود.

نکاتی که باید پیش از قالب گیری ارتودنسی دندان بدانید!

  • اگر دچار رفلاکس معده یا حالت تهوع هستید ، حتماً قبل از قالب‌ گیری ارتودنسی ، به بهترین متخصص ارتودنسی دندان در کرج دکتر سهرابی اطلاع دهید. این اقدام به اطمینان از انجام فرآیند بهینه و راحت تر برای شما کمک خواهد کرد.
  • حین قالب‌گیری ، از بینی خود تنفس کنید تا به ایجاد راحتی بیشتر در هنگام اجرای فرآیند کمک شود.
  • قالب‌گیری یک فرآیند ساده و سریع است و نیازی به استرس یا نگرانی ندارد. اما به دلیل استفاده از مواد خمیر قالب‌ گیری ، در حین و کمی بعد از قالب‌گیری ، سعی کنید آب دهان خود را قورت ندهی، زیرا ممکن است مواد موجود در خمیر قالب‌ گیری به حالت تهوع شما ادامه دهد.
  • به هنگام قالب‌ گیری هرگز به ابزار های بکار گرفته شده دست نزنید یا آن را از دهان خود خارج نکنید ، زیرا این کار ممکن است به اختلال در انجام قالب‌ گیری و نیاز به قالب‌ گیری مجدد منجر شود.

قالب گیری ارتودنسی دندان چقدر زمان میبرد؟

مدت زمان قالب‌ گیری معمولاً حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه زمان می ‌برد. این زمان ممکن است بسته به پیچیدگی و نیازهای خاص هر بیمار متفاوت باشد. بعضی از مراکز ارتودنسی ممکن است برای قالب‌ گیری دقیق‌ تر و برنامه ‌ریزی درمانی به مدت بیشتری نیاز داشته باشند ، اما به طور کلی فرآیند قالب‌ گیری ارتودنسی به سرعت و با دقت انجام می‌ شود تا به نتیجه دقیق و مطلوب در کوتاه ترین زمان برسیم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری