کشیدن دندان در کرج با دکتر سهرابی

کشیدن دندان در کرج با دکتر سهرابی

آیا دندان های تان بسیار اسیب دیده است ؟ آیا دیگر نمی توانید با تکنیک های درمانی همچون عصب کشی و موارد دیگر آن را ترمیم کنید ؟ آیا پوسیدگی های دندان های تان عمیق است؟ دندانپزشک خوب در کرج بعد از بررسی دندان بیمار و در صورت عدم وجود یک روش برای بهبود وضعیت دندان ها آخرین روش یعنی کشیدن دندان را به افراد پیشنهاد می کند. با مطالعه مقاله تهیه شده توسط دکتر ستاره سهرابی ، متخصص ارتودنسی دندان و ناهنجاری های فک و صورت کرج ، می توانید با این روش بیشتر آشنا شوید.

 

کشیدن دندان - دکتر ستاره سهرابی

 

عوامل تاثیر گذار در کشیدن دندان

پوسیدگی های عمیق و عفونت

در برخی موارد و با وجود پوسیدگی های عمیق و عفونت در دندان ، که با هیچ نوع تکنیکی قابل درمان و ترمیم نباشد ، یا اگر دندانی عصب کشی شده باشد و مجددا دچار پوسیدگی شود ، در این مواقع دندانپزشک خوب در کرج ، کشیدن دندان را توصیه می کند .

شلوغی دندان و بکارگیری از ارتودنسی

در صورت نبودن فضای کافی در فک ، دندان ها با فشار کنار یکدیگر قرار می گیرند که سبب شلوغی و نامرتبی دندان ها می شود ، کشیدن دندان در ارتودنسی می تواند در ایجاد فضای کافی در این مواقع برای قرار گیری درست دندان ها روشی بسیار عالی باشد.

آسیب و جراحت دندانی

 در برخی مواقع ممکن است دندان افراد شکسته شود و این شکستگی تا زیر خط لثه ادامه پیدا کند و یا حتی ریشه باقی مانده در زیر استخوان قرار گیرد ، این موارد می تواند سبب آسیب دیدگی ریشه شود ، که دیگر دندان قابل ترمیم نمی باشد ، بنابراین با کشیدن دندان می توان از بروز عوارض بیشتر نیز پیشگیری کرد.

بیماری پریودنتال

برخی از افراد با ابتلا به بیماری های لثه که سبب اسیب دیدگی بافت و استخوان زیرین لثه می شود در نهایت منجر به لقی شدید دندان ها شده که بهتر است دندان بیمار کشیده شود.

دندان های شیری و نیفتادن آن ها در زمان مناسب

در صورتی که دندان های شیری کودکان در زمان مناسب خود نیافتد ، ممکن است برای ایجاد فضای لازم برای رویش دندان های دائمی کشیدن دندان های شیری لازم باشد ، که سبب عدم حذف دندان های دائمی در آینده خواهد شد.

جهت تعیین وقت کشیدن دندان در کرج تحت نظر دکتر سهرابی فرم تماس زیر را پر کنید.

اقدامات قبل از کشیدن دندان در کرج

سوابق پزشکی

در ابتدا باید بیمار تمامی سوابق پزشکی خود و دارو های مصرفی را به دندانپزشک خوب و ماهر در کرج اطلاع دهد ، تا در صورت وجود هر مانعی در ابتدا بر طرف شود و سپس پروسه کشیدن دندان آغاز شود.

عدم مصرف دخانیات

مصرف دخانیات چند روز بعد از آن که دندان ها کشیده شود ، می تواند سبب بروز عارضه خشکی حفره دندان شود و روند درمان را طولانی کند.

تهیه عکس

برای ارزیابی موقعیت دندان ها بیمار باید قبل از اقدام به حذف دندان هایش یک عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس تهیه کند.

کنترل عفونت

در برخی مواقع ممکن است بهترین دندانپزشک کرج ، برای کنترل عفونت و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و دوام آوردن بیمار طی جراحی و کشیدن دندان قرص های آنتی بیوتیک را توصیه کند.

عدم مصرف مواد غذایی قبل از آغاز روند درمان

توصیه می شود بیماران حدود 8 الی 12 ساعت قبل از اقدام به این تکنیک درمانی از خوردن مواد غذایی خودداری کنند.

پروسه حذف دندان چگونه است ؟

بهترین متخصص ارتودنسی کرج ، در جلسات اولیه مراجعه بیمار از او می خواهد تا عکس هایی از موقعیت دندان و فک خود تهیه کند و آن را در اختیار پزشک قرار دهد. سپس با بررسی عکس موجود ، بهترین دندانپزشک در کرج 15 الی 20 دقیقه قبل از اقدام به کشیدن دندان در نواحی استخوان فک و بافت لثه محلی که دندان در آن جا قرار دارد بی حسی را تزریق می کند ، تا در طی درمان بیمار دردی را احساس نکند.

بعد از بی حسی فک و دندان بهترین متخصص ارتودنسی دندان کرج ، برای داشتن دسترسی کافی با ابزاری به نام بیستوری برشی را در لثه ایجاد کرده و با بکارگیری از الواتور لثه را از دندان جدا می کند و با حرکت دادن و خالی کردن اطراف و کناره های دندان به آرامی ریشه دندان را لق می کند.

سپس با ابزاری به نام فرز دندان را کامل و یا چند تکه ای خارج می کند و هر گونه ذرات باقی مانده در دندان و استخوان را برداشته و محل جراحی شده را تمیز می کند. بعد از اتمام پروسه دندان کشیدن ، لثه بخیه شده و در نهایت پانسمان بر روی محل مورد نظر قرار داده می شود تا خونریزی کنترل و لخته خون ایجاد نشود.

کشیدن دندان با جراحی در کرج با دکتر ستاره سهرابی

در صورتی که دندان به طور کامل رشد کرده باشد و از بافت لثه خارج شود ، با کشیدن دندان به راحتی آن را از لثه جدا می کنند. اما اگر دندان به صورت نهفته و یا نیمه نهفته باقی بماند خارج کردن آن دشوار بوده ، که لازم است با بکارگیری از جراحی دندان را خارج کرد. ممکن است بهترین متخصص ارتودنسی دندان کرج ، دکتر ستاره سهرابی ، دندان را به صورت یک باره خارج کند و یا اگر ریشه دندان پوسیده و یا خراب باشد با شکستن آن و به صورت تکه تکه دندان را خارج کند.

در چه مواقعی لازم است تا دندان ها با تکنیک جراحی کشیده شوند ؟

 • دندان ها نهفته و یا نیمه نهفته
 • دندان هایی که از خط لثه شکسته شده باشند
 • دندانی که به صورت کامل از لثه بیرون نزده باشند
 • دندان هایی که عفونت کرده و یا بسیار پوسیده شده اند
 • دندان هایی بزرگ که نتوان ان را با یک بار کشیدن دندان خارج کرد

چگونه از لخته شدن خون بعد از دندان کشیدن جلوگیری کنیم ؟

بعد از کشیدن دندان ، به طور طبیعی لخته ای از خون در حفره دندان حذف شده ایجاد می شود. به همین منظور بعد از این تکنیک درمانی جراح گاز استریل را بر روی محل مورد نظر قرار می دهد و از بیمار می خواهد تا هر چند ساعت یک بار با فشردن دندان ها بر روی آن فشاری را ایجاد کند. این تکنیک لخته شدن خون را کنترل می کند.

نکته : بهتر است بدانید که گاز استریل باید تا حدود 4 الی 6 ساعت در دهان بیمار باقی بماند.

توصیه های مراقبتی بعد از پروسه درمانی دندان و کشیدن آن

 1. افراد نباید با قدرت بزاق دهان خود را از دهان خارج کنند.
 2. بیمار باید از شست و شوی دهان خود به مدت 24 ساعت بپرهیزد.
 3. مصرف هرگونه مواد غذایی سفت و ترد تا بهبودی کامل ممنوع می باشد.
 4. دکتر سهرابی ، ارتودنتیست خوب در کرج توصیه می کند افراد بعد از کشیدن دندان های شان رژیم غذایی آبکی و نرم را دنبال کنند.
 5. خوردن بستنی در دوره نقاهت بعد از حذف دندان ها به کاهش التهاب و تورم کمک می کند.
 6. افراد باید از مصرف سیگار بعد از این تکنیک درمانی خودداری کنند تا نیکوتین سبب کاهش روند بهبودی آن ها نشود.
 7. بیماران می توانند در صورت احساس درد شدید از مسکن های تجویز شده توسط دندانپزشک خوب و با تجربه در کرج استفاده کنند.
 8. برای جلوگیری از بروز عفونت توصیه می شود هر چند ساعت یک بار بیماران دهان خود را با استفاده از محلول آب نمک شست و شو دهد.

کشیدن دندان بدون درد

کشیدن دندان بدون درد به معنای این است که بیمار در حین و بعد از کشیدن دندان، هیچ دردی احساس نکند. این امکان وجود دارد، اما به عوامل مختلفی بستگی دارد. عوامل موثر در حذف کردن دندان بدون درد:

 • روش کشیدن دندان: این روش می تواند بر میزان درد بیمار تأثیر بگذارد. روش های مدرن برداشتن دندان مانند کشیدن دندان با لیزر، درد کمتری نسبت به روش های سنتی مانند حذف دندان با فورسپس دارند.
 • تجربه و مهارت دندانپزشک: تجربه و مهارت دندانپزشک نیز می تواند بر میزان درد بیمار تأثیر بگذارد. دندانپزشکان باتجربه و ماهر می توانند دندان را با دقت و بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف آن، خارج کنند.
 • وضعیت دندان بیمار: وضعیت دندان بیمار نیز می تواند بر میزان درد تأثیر بگذارد. دندان های سالم و محکم معمولاً با درد کمتری نسبت به دندان های پوسیده و عفونی کشیده می شوند.

روش های کاهش درد در حین کشیدن دندان

 • بی حسی موضعی: بی حسی موضعی یکی از متداول ترین روش های کاهش درد در حین کشیدن دندان است. در این روش، داروی بی حسی موضعی به ناحیه اطراف دندان تزریق می شود.
 • آرامبخشی: می تواند به کاهش اضطراب و استرس بیمار کمک کند و باعث شود بیمار درد را کمتر احساس کند.
 • خواب مصنوعی: خواب مصنوعی یک روش بیهوشی است که در آن بیمار به طور کامل بیهوش می شود و هیچ دردی احساس نمی کند.

روش های کاهش درد بعد از کشیدن دندان:

 1. داروهای مسکن: داروهای مسکن می توانند به کاهش درد بعد از کشیدن دندان کمک کنند.
 2. کمپرس سرد: کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان:

رعایت مراقبت های بعد از کشیدن دندان نیز می تواند به کاهش درد کمک کند. این مراقبت ها شامل موارد زیر است:

 • اجتناب از جویدن غذاهای سفت و چسبناک
 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به آرامی
 • نوشیدن مایعات فراوان
 • استراحت کافی

اگر می خواهید در حین و بعد از کشیدن دندان، درد کمتری احساس کنید، بهتر است با دندانپزشک خود در مورد روش های کاهش درد صحبت کنید.

چه جایگزینی برای کشیدن دندان وجود دارد ؟

درمان ریشه

در صورتی که آینده ای خوب برای دندان پیش بینی شود ، درمان ریشه یک راه عالی و جایگزین مناسب کشیدن دندان می باشد. این پروسه بسیار مقرون به صرفه بوده و شما می توانید با بکارگیری از ان دندان های خود را حفظ کنید. فرایند درمان ریشه ، با تخلیه عفونت و اعصاب پوسیده داخل ریشه همراه می باشد.

ایمپلنت های دندانی

یک جایگزین خوب برای افرادی که دندان های خود را کشیده اند ایمپلنت می باشد. آن ها بدون بروز هیچ گونه خطری در داخل استخوان فک قرار می گیرند و همانند دندان های طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند.

اپیکواکتومی

زمانی که درمان ریشه انجام نشود و در دراز مدت دندان شکسته شود ، این پروسه درمانی تکنیکی فوق العاده به جای دندان کشیدن خواهد بود که نوک ریشه دندان برداشته و پلمپ می شود.

کشیدن دندان در کرج - دکتر ستاره سهرابی

پاسخ به سوالات متداول در خصوص کشیدن دندان

آیا بیمه هزینه کشیدن دندان را می دهد ؟

این موضوع به شرکت بیمه ای که تحت پوشش آن هستید و همچنین دندانپزشکی که برای کشیدن دندان مراجعه می کنید ، بستگی دارد. برای اطلاع از این موضوع می توانید با آژانس بیمه خود تماس گرفته و در خصوص مزیت های بیمه صحبت کنید و سپس پزشکی که با شرکت بیمه شما همکاری دارد را انتخاب نموده و جهت درمان اقدام نمایید.

آیا مصرف آرام بخش بر بهبودی کشیدن دندان تاثیر دارد ؟

ممکن است برخی از بیماران نگرانی ، ترس و اضطراب شدیدی از این پروسه درمانی داشته باشند و این سوال برای آن ها ایجاد شود که می توانند داروی آرام بخش قبل از مراجعه به مطب مصرف نمایند یا خیر ! که در پاسخ به این پرسش باید گفت بله ، احساس آرامش بیمار منجر به راحتی و همکاری بیشتر خواهد شد و در نتیجه کیفیت کار را افزایش می دهد ؛ به همین علت در صورت نیاز و با مشورت پزشک می توانید آرام بخش مصرف نمایید.

آیا بعد از دندان کشیدن می توان سیگار کشید ؟

خیر ، استعمال دخانیات می تواند در روند بهبودی شما اختلال ایجاد نماید و منجر به درد بیشتر بعد از جراحی شود. به همین دلیل لازم است تا زمان بهبودی و ترمیم بافت لثه از مصرف سیگار خودداری کنید.

بهبودی بعد از کشیدن دندان چه مدت طول می کشد ؟

این موضوع به شرایط بدنی ، تعداد دندان های کشیده شده ، میزان پیچیدگی جراحی دندان بستگی دارد. با این حال به صورت کلی اغلب بیماران بعد از گذشت 7 الی 10 روز بهبود پیدا می کنند.

اگر ریشه دندان حین کشیدن دندان باقی بماند خطرناک است ؟

اگر ریشه در حدود دو الی سه میلی متر باقی بماند مشکلی ایجاد نمی کند اما لازم است این دندان برای چکاپ سالیانه در لیست شما قرار بگیرد و تحت کنترل باشد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری