کشیدن دندان در ارتودنسی ضروری است ؟

کشیدن دندان در ارتودنسی ضروری است ؟

دندان های سالم ، بدون پوسیدگی و منظم بودن آن ها یکی از موارد مهم در سلامت و افزایش جلوه ای مناسب و مرتب در طرح لبخند هر فردی می باشد. به همین علت باید برای بررسی کامل به منظور کشیدن دندان در ارتودنسی ، و رفع نامنظمی ها به ارتودنتیست ماهر مراجعه شود ، تا از کشیدن دندان در صورت عدم نیاز و سلامت کامل ریشه جلوگیری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از کشیدن دندان ها به هنگام استفاده از ارتودنسی در کرج ؛ مقاله تهیه شده توسط دکتر ستاره سهرابی را مطالعه نمایید.

 

کشیدن دندان در ارتودنسی - دکتر سهرابی

ارتودنسی و کشیدن دندان ها در کرج

در ابتدا لازم است که دندانپزشکی مجرب تمامی دندان های بیمار را به منظور درمان نامنظمی به خوبی مورد بررسی قرار دهد. در برخی موارد در این پروسه درمانی با توجه به عوامل مختلف از جمله نبودن فضای کافی برای مرتب قرار گرفتن آن ها ، نیاز به کشیدن دندان از ریشه می باشد. اما گاهی اوقات ممکن است که فضای کافی وجود داشته باشد ، که بهترین پزشک در کرج ، در این مواقع به کشیدن دندان در ارتودنسی اقدام نمی کند.

زمان مناسب کشیدن دندان ها پیش از ارتودنسی

زمان کشیدن دندان در ارتودنسی به سن بیمار و نوع درمان بستگی دارد. به طور کلی اگر در افراد بزرگسال نیاز به کشیدن دندان باشد ، این کار در طی درمان و با برداشتن دندان های پوسیده صورت می گیرد.

نکته: لازم به ذکر است که در رابطه با دندان عقل نیز باید گفت ، ممکن است بعد از اتمام درمان نیز کشیده شوند

عوامل موثر در کشیدن دندان ها در ارتودنسی

 • دندان های ترک خورده
 • دندانهای حساس و شکننده
 • دندان های پر شده و یا روکش
 • کوچک و یا بزرگ بودن دندان ها
 • وجود خرابی و آسیب های دندانی
 • دندانی با تغییر رنگ غیر قابل ترمیم
 • رویش دندان در جهتی اشتباه و نادرست
 • وجود ناهماهنگی در فک و کشیدن دندان در ارتو.دنسی با توجه به ازدیاد دندان ها 
 • ریشه دندان تحلیل رفته ، همراه با آسیب دیدگی شدید و غیر قابل ترمیم مجدد دندان
 • وجود دندان هایی بزرگ و تعداد بالا که سبب نامرتبی و ناهنجاری ها در دهان می شوند

نمونه درمانی کشیدن دندان در ارتودنسی تحت نظر دکتر ستاره سهرابی

 

باید ها و نباید های کشیدن دندان در ارتودنسی

ارتودنتیست خوب در کرج دکتر سهرابی تلاش می کند ، تا هیچ گاه دندان های جلوی بیمار را نکشد و در صورت نیاز دندان ها عقب و آسب دیده را حذف کند. کشیدن دندان در ارتودنسی در برخی موارد به علت عدم وجود فضای کافی برای رشد دندان ها در محل مناسب خود بوده ، که با توجه به عواملی همچون بیماری های مختلف ، وراثت و غیره نیز به وجود می آید.

اهمیت کشیدن دندان ها در ارتودنسی چیست ؟

تجمع دندان ها در کنار یکدیگر علاوه بر کاهش زیبایی طرح لبخند ، رعایت اقدامات بهداشت دهان و دندان را بسیار دشوار می کند ، و سبب وارد شدن آسیب و تسریع پوسیدگی دندان می شود. به همین منظور با کشیدن دندان در ارتودنسی ، قبل از درمان با استفاده از بریس ها ، فضای کافی و مناسب برای دندان های سالم ایجاد می شود.

کشیدن دندان در ارتودنسی کودکان با دکتر سهرابی

یکی از مزیت های ارتودنسی کودکان عدم نیاز به کشیدن دندان می باشد. زیرا در صورت وجود ازدحام دندان ها ، ارتودنتیست با افزایش سقف و یا کام دهان با بکارگیری از انواع مختلف بریس ، فضای کافی را جهت رشد و قرار گیری دندان ها ایجاد می کند.

نکته : با گذشت زمان و باریک و کوچک شدن فک کودکان ، دیگر نمی توان از این روش برای ایجاد فضای مناسب بهره برد و تنها راه حل کشیدن دندان ها نیز می باشد. به طور کلی کشیدن دندان در ارتودنسی کودکان به علت رشد فک و ایجاد تغییرات ظاهری انجام نمی شود. البته روش های درمانی بسیار زیادی نیز می تواند، نیاز کشیدن دندان کودکان را بسیار کاهش دهد.

آیا برای درمان با استفاده از بریس ها امکان کشیدن دندان سالم وجود دارد ؟

تعداد دندان هر فردی به طور معمول 32 الی 31 عدد می باشد، که در برخی مواقع به صورت نهفته باقی می مانند. اگر این دندان ها سالم باشند، اما دچار وارد کردن آسیب به دندان های دیگر شوند ، پزشک ابتدا با استفاده از یک فنر و یا الاستیک دندانه نهفته را در موقعیت مناسبی قرار می دهد و سپس از بریس ها برای درمان نامنظمی استفاده می کند. بهتر است در کشیدن دندان در ارتودنسی ، به توصیه های پزشک جهت کشیدن دندان سالم و یا به کارگیری از روش های دیگر توجه بسیاری داشته باشید.

دندان عقل و ارتودنسی

در بسیاری از موارد ، دندان های عقل به صورت پنهان در لثه می باشند ، که به مرور در مواقع رشد انحراف پیدا کرده و یا کج بیرون می آیند. دندان ها عقل بسیار در نامنظمی و ایجاد مشکل در روند درمان موثر اند. بنابراین بهترین ارتودنتیست در کرج کشیدن دندان در ارتودنسی را برای پیشگیری از مشکلات توصیه می کند.

نکات ضروری قبل از کشیدن دندان

یکی از نکات ضروری به هنگام کشیدن دندان در ارتودنسی حفظ قرینگی می باشد. به این منظور که در مواقع کشیدن دندان در فک بالا سمت چپ ، باید دندان در فک بالا سمت راست نیز برای حفظ این قرینگی کشیده شود. در بهترین حالت ، کشیدن دندان خراب ، آسیب دیده بسیار بکار گرفته می شود.

حذف نکردن دندان اضافی در ارتودنسی چه عوارضی دارد ؟

در صورت نیاز به کشیدن دندان ها و عدم رضایت فرد و یا تشخیص نادرست ارتودنتیست ، عدم کشیدن دندان در ارتودنسی ، سبب برگشت نامنظمی دندان ها خواهد شد. زیرا در این موارد دندان اضافی با وارد کردن نیرو و فشار به دندان های منظم ، آن ها را حرکت داده و محل قرار گیری را تغییر می دهد.

نکته : در این مواقع بیمار ناچار به درمان مجدد توسط براکت ها بوده ، که بسیار هزینه بر و دردسر ساز می باشد.

روش های کشیدن دندان در ارتودنسی با دکتر سهرابی

در مواقع کشیدن دندان در ارتودنسی ، دکتر ستاره سهرابی ، بهترین متخصص ارتودنسی کرج ، دندان قابل رویت و مشخص شده را با بکارگیری از ابزار هایی مخصوص ، ابتدا دندان را شل کرده و سپس با استفاده از یک ابزار آن را از بافت لثه خارج می کند.

نکته : در صورتی از جراحی برای حذف دندان ها استفاده می شود که ، دندان در لثه شکسته و یا هنوز در لثه به صورت نهفته باقی مانده باشد.

کشیدن دندان چهار در ارتودنسی

کشیدن دندان در ارتودنسی به هنگام درمان و ایجاد نظم ، ایده آل ترین دندان برای حذف کردن دندان چهار می باشد. هر چند که گزینه بهتر همیشه دندان های خراب و آسیب دیده هستند ، اما دندان های چهار به علت دو کاناله بودن بعد از حذف توسط دندان هایی دیگر به سرعت جایگزین شده و فضایی مناسب را ایجاد می کنند.

البته در این مواقع پزشک ، در صورتی که دندان های چهار سالم باشد ، از حذف آن صرف نظر کرده و دندان های پنج و یا خراب را مورد بررسی قرار می دهد ، تا اولویت کشیدن با دندان آسیب دیده باشد.

نمونه ای از کشیدن دو دندان در هر فک جهت ایجاد فضای کافی و بکارگیری از ارتودنسی ، توسط دکتر ستاره سهرابی

چگونگی کاهش نیاز به کشیدن دندان در زمان ارتودنسی

تراشیدن دندان : از جمله روش هایی که می تواند نیاز افراد را به کشیدن دندان در ارتودنسی کاهش دهد ، تراشیدن و باریک کردن دندان ها می باشد. از این پروسه زمانی استفاده می شود که نامرتب بودن دندان ها ناشی از بزرگ بودن غیر طبیعی دندان ها باشد و هیچ ارتباطی به فک نداشته باشد.

ارتودنسی دیمون : یکی از تکنیک های ارتودنسی که بسیار کاربردی است دیمون نام دارد. با استفاده از این بریس ها موقعیت فک و دندان ها به گونه ای تغییر پیدا می کنند تا نیاز به کشیدن دندان ها کاهش پیدا کند.

انتخاب ارتودنتیست حرفه ای : مهمترین اقدامی که می تواند نیاز شما را نسبت به کشیدن دندان کاهش دهد ، انتخاب یک متخصص ارتودنسی با تجربه و ماهر می باشد. دکتر سهرابی ، بهترین ارتودنتیست کرج می تواند با بررسی تمامی جوانب نیاز به حذف دندان ها را به حداقل برساند. این دسته از متخصصین در استفاده و بکارگیری از بریس ها با تجربه و توانمند هستند و می توانند با ذهنیت قوی که دارند نظم مناسب دندان ها را فراهم کنند.

آیا کشیدن دندان ها در این مواقع تاثیری بر چهره خواهد داشت ؟

دندان ها ریشه هایی عمیق دارند ، که به استخوان های داخلی صورت متصل هستند و به شکل صورت کمک می کنند. توجه داشته باشید که چهره به مرور زمان و صرف نظر از کشیدن دندان در ارتودنسی نیز دچار تغییراتی می شود ، به همین منظور اکثر تغییرات ایجاد شده طبیعی هستند

مراقبت های بعد از کشیدن دندان در ارتودنسی

بعد از کشیدن دندان لازم است به برخی نکات و توصیه ها توجه داشته باشد که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره شده است :

 1. کشیده شدن دندان در طول پروسه ارتودنسی یک نوع عمل جراحی به شمار می آید و شما بعد از کشیدن ساده ترین دندان نیز باید انتظار کمی درد و ناراحتی را داشته باشید. به صورت کلی درد ناشی از کشیدن دندان خفیف بوده و با مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب تا حد زیادی می توانید این درد را کنترل کرده و کاهش دهید.
 2. برای کمک به کاهش تورم توصیه می شود از کمپرس یخ روی نواحی صورت خود استفاده نمایید. برای این منظور بهتر است به مدت 15 الی 20 دقیقه کمپرس را روی صورت خود قرار دهید و سپس 20 دقیقه استراحت کنید و مجدد این روند را تکرار نمایید. بعد از کاهش تورم در شرایطی که درد و گرفتگی در ناحیه فک داشتید ، می توانید از کمپرس گرم روی این نواحی استفاده نمایید.
 3. توصیه می شود از غذاهای نرم که نیاز به جویدن زیادی ندارند ، برای کمک به تسکین درد استفاده کنید. همچنین مصرف نوشیدنی و غذاهای سرد به کنترل خونریزی و تورم بعد از کشیدن دندان در ارتودنسی کمک می کند.
 4. از دیگر نکات مهمی که بعد از کشیدن دندان باید به آن توجه داشته باشید ، عدم استعمال دخانیات ، خودداری از تف کردن و استفاده از نی می باشد. این کار ها منجر به جدا شدن لخته خونی از جای دندان می شود و سیگار کشیدن خطر عفونت را تا حد زیادی افزایش می دهد.
 5. دقت داشته باشید که یک بریدگی در داخل دهان بسیار بیشتر از یک بریدگی روی پوست خونریزی می کند ؛ چرا که زخم داخل دهان خشک نمی شود و توانایی ایجاد دلمه را ندارد. به همین دلیل بعد از کشیده شدن دندان یک گاز استریل برای 20 الی 30 دقیقه در محل جای خالی دندان قرار داده می شود و از شما خواسته می شود تا آن را گاز بگیرید ، این کار موجب می شود تا خون درون دهان لخته و قطع شود.
 6. ممکن است خونریزی تا 24 ساعت بعد از کشیدن دندان ادامه داشته باشد ، نگران این موضوع نباشید.

سوالات متداول در خصوص کشیدن دندان در درمان ارتودنسی

آیا کشیدن دندان در این روش درمانی برای همه افراد ضروری می باشد ؟

خیر ، کشیدن دندان در ارتودنسی تنها در برخی افراد و با وجود مشکلات متعدد و همچنین با دستور پزشک نیز انجام می شود.

آیا همه روش های ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان دارد ؟

بهتر است بدانید ، که روش درمان نامنظمی های فک و دندان با استفاده از براکت ها دارای انواع مختلف و متفاوتی می باشد ، و در صورت تشخیص پزشک در این دوره دندان ها کشیده خواهند شد.

آیا کشیدن دندان دردناک است ؟

در روند کشیدن دندان در ارتودنسی ، دکتر ارتودنسی خوب در کرج ، در ابتدا از بی حسی های موضعی استفاده می کند ، اما پس از کشیدن دندان و از بین رفتن تاثیرات بی حسی دردی خفیف در محل کشیده شده ایجاد می شود ، که با توجه به اقدامات توصیه شده توسط دندانپزشک و مصرف مسکن کنترل خواهد شد.

اولویت کشیدن دندان در ارتودنسی کدام دندان ها هستند ؟

در صورت ازدیاد بیش از حد دندان ها و نیاز به ایجاد فضای کافی در دهان ، اولویت کشیدن دندان های پوسیده و اسیب دیده می باشد ، حتی ممکن است در صورت وجود دندان روکش در ابتدا این دندان برداشته شود. لازم به ذکر بوده که ترتیب و قرینگی میان دندان ها بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد در نتیجه اگر دندانی در فک بالا سمت چپ کشیده شود ، لازم است تا دندانی در فک بالا و در سمت راست نیز کشیده شود. به طور کلی بهترین و ایده آل ترین حالت کشیدن دندان در هر طرف فک می باشد. در نتیجه این احتمال وجود دارد که حتی 4 دندان جهت انجام این فرآیند درمانی کشیده شود.

نکته : نگران کشیدن دندان و فضای خالی میان آن ها نباشید ، با پروسه درمانی ارتودنسی محل دندان ها تغییر کرده و تمامی فضا های خالی پر می شوند.

چه مدت زمانی پس از کشیدن دندان از بریس ها استفاده می شود ؟

کشیدن دندان در ارتودنسی در ابتدا به صلاح پزشک و تمامی موارد ضروری و همچنین قابل بررسی بستگی دارد. معمولا می توان بلافاصله بعد از کشیدن دندان از براکت ها استفاده کرد ، در صورتی که برخی پزشکان ، با گذشت دو الی سه روز درمان را آغاز می کنند.

آیا حذف دندان ها به بافت های استخوانی آسیب وارد می کند ؟

اگر برخی افراد دارای غلاف استخوانی بسیار نازک باشند ، منجر به تحلیل استخوان فک خواهد شد، که ممکن است به مرور و ماه ها بعد این عارضه رخ دهد. به همین منظور نیاز است قبل از کشیدن دندان در ارتودنسی ، دندان توسط جراح بررسی و در مواقع نیاز پیوند استخوان انجام شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری