مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

از جمله درمان های مناسب برای رفع نامرتبی و بی نظمی دندان ها ارتودنسی در کرج می باشد که این درمان اغلب نیاز به دوره درمانی طولانی 1 الی 2 سال دارد. در طی این مدت که براکت های ارتودنسی روی دندان ها قرار دارند ، برای جلوگیری از پوسیدگی و آسیب دیدن دندان ها و همچنین دریافت نتیجه مطلوب از درمان نیاز است تا بیماران به مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان توجه داشته باشند. ما در این مقاله از دکتر ستاره سهرابی ، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج به بررسی نکات مهم در همین خصوص پرداخته ایم ؛ چرا که توجه به این نکات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار دهد.

 

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان - دکتر سهرابی

 

زمانبندی مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

این پروسه بسیار حرفه ای و دقیق است و موفقیت در ارتودنسی به همکاری بین پزشک و بیمار و همچنین رعایت نکاتی که در ادامه بیان خواهیم نمود ، بستگی دارد.

روز اول بعد از ارتودنسی کردن دندان ها

لازم به ذکر است که قرار دادن بریس ها روی دندان به هیچ عنوان دردناک نیست اما تا زمانیکه این بریس ها در دهان شما تنظیم شوند ، ممکن است تا چند روز غذا خوردن سخت باشد. در برخی موارد ممکن است بعد از جایگذاری بریس ، دندان ها حساس شوند. به همین دلیل در پاسخ به افرادی که می گویند روز اول بعد از ارتودنسی چه بخوریم ؟ باید گفت حتما از غذاهای نرم و مقوی ، میوه و سبزیجات نرم ، سیب زمینی و برنج در این دوران استفاده نمایید.

سه روز اول بعد از ارتودنسی شدن دندان ها

ممکن است در روزهای ابتدایی بعد از ارتودنسی به دلیل فشار ناشی از بریس ها روی دندان ها ، کمی احساس درد و ناراحتی وجود داشته باشد. این درد اغلب در ناحیه اطراف لب ها و گونه ها و دندان ها احساس می شود و تا زمان تنظیم شدن بریس ادامه دارد. در چنین شرایطی برای کمک به کاهش درد و ناراحتی از سیلیکون و یا موم روی بریس ها استفاده می شود. شست و شوی دهان به کمک آب گرم و نمک برای کاهش درد توصیه می شود. همچنین می توانید از مسکن و ضد دردهایی مثل استامینوفن و یا ژلوفن برای کاهش درد در مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان استفاده نمایید.

هفته اول بعد از ارتودنسی

به مرور و بعد از گذشت یک هفته به وجود بریس ها عادت کرده و درد و ناراحتی ناشی از قرار دادن بریس ها نیز از بین خواهد رفت ، همچنین غذا خوردن در این بازه زمانی راحت تر می شود.

 

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان - دکتر سهرابی

مسواک زدن در مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

حتما به کمک متخصص ارتودنسی کرج ، مسواک مناسبی برای این دوران انتخاب نمایید. همچنین لازم است مسواک خود را هر 3 ماه یکبار تعویض نمایید. بهتر است مسواکی که انتخاب می کنید سری نرم داشته باشد. همچنین در داروخانه ها مسواک مخصوص ارتودنسی دندان نیز به فروش می رسند که می توانید با مشورت پزشک مناسب ترین نوع آن را انتخاب نمایید.

نحوه مسواک زدن بعد از ارتودنسی چگونه باید باشد ؟

به صورت کلی در مراقبت های بعد از ارتودنسی توصیه می شود تا 3 الی 4 مرتبه دندان های خود را مسواک بزنید. لازم است برای تمیز کردن و مسواک زدن هر دندان حداقل 10 ثانیه وقت بگذارید تا مطمئن شوید دندان های شما به خوبی تمیز شده اند. فشار ناشی از مسواک ها روی دندان ها باید ملایم باشد تا آسیبی به لثه ها وارد نشود. در شرایطی که بعد از غذا خوردن ، مسواک در دسترس ندارید ، لازم است حتما به کمک آب به خوبی دهان خود را آبکشی نمایید و هر زمان که به منزل بازگشتید ، دندان ها خود را مسواک بزنید.

استفاده از نخ دندان در مراقبت های بعد از ارتودنسی

در کنار مسواک زدن ، استفاده از نخ دندان نیز در این دوران بسیار توصیه می شود و می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد. شما به کمک نخ دندان می توانید فواصل بین دندان ها و قسمت پایینی لثه خود را به خوبی از جرم ها پاک نمایید. دسترسی به برخی از نقاط دندان و فواصل بین آن ها به کمک مسواک دشوار است ؛ از این رو به کمک نخ دندان می توان این نقاط را نیز به خوبی تمیز نمود.
دقت داشته باشید که هنگام استفاده از نخ دندان در مراقبت های بعد از ارتودنسی لازم است نخ را به آرامی از میان سیم ها رد کنید و روند نخ دندان کشیدن شما شبیه به حرف C باشد و نباید نخ دندان را به صورت اره ای و یا عمودی بکشید تا آسیبی به سیم ها و دندان های شما وارد نشود.

 

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان - دکتر سهرابی

 

استفاده از دهانشویه در دوران مراقبت های بعد از ارتودنسی

دقت داشته باشید که دهانشویه به هیچ عنوان نمی تواند جایگزین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باشد ؛ هرچند که استفاده از دهانشویه با مزیت های خاص خود همراه است. توصیه می شود در انتخاب دهانشویه حتما با دکتر ستاره سهرابی ، متخصص ارتودنسی خوب در کرج ، مشورت نمایید و از دهانشویه های حاوی فلوراید و آنتی باکتریال در دوران استفاده کنید. لازم است دهانشویه را به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس از دهان خارج نمایید و بعد از آن تا یک ساعت چیزی میل نکنید. دقت داشته باشید که از قورت دادن دهانشویه جدا خودداری نمایید.

خمیر دندان مناسب برای دندان های ارتودنسی شده

برای انتخاب بهترین خمیر دندان در مراقبت های بعد از ارتودنسی پیشنهاد می شود با دندانپزشک خود مشورت نمایید. لازم است خمیر دندانی که انتخاب می کنید دارای درصد مشخص و کنترل شده ای خاصیت ضد پوسیدگی و فلوراید داشته باشد.

رعایت تغذیه در مراقبت های بعد از ارتودنسی

در زمان ارتودنسی دندان ها ، توجه به تغذیه از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ چراکه عدم رعایت نکات تغذیه ای در این دوران می تواند منجر به زرد شدن ، پوسیدگی و آسیب دیدن دندان ها شود. به صورت کلی تغذیه در دوران مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان به دو دسته خوراکی های مفید و ممنوعه تقسیم بندی می شود. که در ادامه به توضیح هریک از آن ها خواهیم پرداخت :

خوراکی های مفید در دوران ارتودنسی

به صورت کلی مواد غذایی دارای ویتامین C و D ، کلسیم و پتاسیم در این دوران توصیه می شود ؛ همچنین باید از غذاهای نرم در این دوران استفاده نمایید تا آسیبی به براکت ها و بریس های ارتودنسی شما وارد نشود. در ادامه لیستی از مواد غذایی مفید در این دوران تهیه شده است که عبارتند از :

 1. سوپ
 2. موز
 3. ماست
 4. ماکارونی و نودل
 5. ژله
 6. فرنی
 7. شله زرد
 8. لوبیا پخته
 9. نان نرم
 10. غذاهای دریایی بدون استخوان
 11. پوره سیب زمینی
 12. آش

خوراکی های ممنوعه در دوران ارتودنسی

به صورت کلی در دوران مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان باید از مصرف مواد غذایی خشک ، سفت و چسبنده خودداری نمایید. از جمله مواد غذایی ممنوعه در این دوران به موارد زیر می توان اشاره نمود :

 • آجیل و خشکبار
 • چیپس
 • آدامس و شکلات
 • آبنبات
 • سوهان
 • ته دیگ
 • گز
 • یخ
 • ذرت و بلال
 • نان تست و سایر نان های سفت
 • نوشابه به دلیل دارا بودن اسیدهای مضر

ورزش کردن در مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

به صورت کلی خوب است بدانید که ارتودنسی و ورزش کردن تداخلی با یکدیگر ندارند ، اما لازم است تا زمانی که طول درمان ارتودنسی هستید ، در هنگام ورزش کردن به برخی نکات توجه داشته باشید :

 1. اگر ارتودنسی متحرک دارید ، لازم است در هنگام ورزش کردن آن را از دهان خود خارج نمایید.
 2. اگر ورزشکار حرفه ای هستید و ورزش های رزمی انجام می دهید ، حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
 3. می توانید در هنگام ورزش کردن از گارد و یا محافظ های دهانی استفاده نمایید.
 4. از انجام ورزش هایی که با وارد شدن ضربه به صورت و سر همراه است خودداری کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری