دندان نهفته و علائم آن

دندان نهفته و علائم آن

برخی از دندان ها به علت عوامل ژنتیکی و وجود ناهنجاری های دیگر ، بسیار دیر تر از سایر آن ها رشد می کنند. گاهی اوقات فرایند رشد در دندان نهفته بسیار کند بوده و علی رغم رویش سایر دندان ها ، به صورت پنهان باقی می ماند. شایع ترین دندان های نهفته ، مولر سوم در فک های بالا و پایین و یا همان دندان های عقل هستند. در این مواقع دندانپزشک می تواند با استفاده از ارتودنسی در کرج به بهبود وضعیت و خارج کردن این دسته از دندان ها کمک بسیاری کند. بهتر است تا انتهای مقاله دکتر ستاره سهرابی ، ارتودنتیست خوب در کرج ، برای  آشنایی با روش های درمان و علت بروز آن با ما همراه باشید.

دندان نهفته

دندان های نیش نهفته

تمامی انسان ها دارای چهار دندان نیش ، دو عدد در فک بالا و دو عدد در فک پایین می باشند که بسیار حائز اهمیت و ضروری هستند ، که در برخی موارد به صورت دندان نهفته در افراد ظاهر می شوند. در واقع  این دسته از دندان ها برای تکه کردن مواد غذایی کاربردی و ضروری می باشند.

دندان عقل نهفته

همانطور که اشاره کردیم دندان ها به صورت نهفته به علت نبود فضای کافی از بافت لثه خارج نمی شوند. دندان عقل دارای ریشه به هم پیچیده و دارای انحنای بسیار زیاد بوده و خارج کردن  آن ها از استخوان فک بسیار دشوار و طولانی است. بنابراین وجود نوع دندان عقل و ارتودنسی مواردی هستند که بسیار بر روی یکدیگر تاثیر خواهند گذاشت.

دندان نهفته با چه علائمی همراه است ؟

درد : در صورت وجود یک دندان نهفته ، افراد احساس درد و حساسیت شدیدی در لثه خود خواهند کرد ، که ممکن است به علت عفونت پالپ و یا آسیب های ریشه باشد. در برخی موارد ممکن است درد ناشی از آن در لثه ، استخوان و گوش ، چشم و غیره نیز مشاهده شود. که باید فورا برای درمان آن به بهترین ارتودنتیست در کرج ، مراجعه کنید.

التهاب لثه : دندان پنهان سبب بروز التهاب در لثه ، خارش و قرمزی ، تورم و خونریزی خواهد شد که خطرناک می باشد.

نامنظمی : با فشار به ریشه دندان های دیگر می تواند ، در نامنظمی دندان های مجاور موثر باشد و آن ها را از موقعیت اصلی خود به موقعیتی نا مناسب هدایت کند  و در نهایت سبب پوسیدگی در آن ها شود.

بوی بد دهان : بهتر است بدانید که دندان نهفته به عفونت و پوسیدگی دندان ها کمک می کند ، بنابراین می تواند در ایجاد بوی بد دهان و از بین رفتن دندان های سالم نقش بسیار زیادی داشته باشد.

عدم باز کردن راحت دهان : گاهی اوقات به علت نهفتگی در یک ناحیه نا مناسب ، می تواند به هنگام باز و بسته شدن ، جویدن و بلع غذا افراد را دچار مشکل اساسی کند.

 

 هدایت رویشی نیش نهفته توسط دکتر ستاره سهرابی

 

علت اصلی نهفتگی دندان ها

یکی از عوامل موثر در نهفته شدن در فک بالا به سمت زبان و یا گونه ها ، کمبود فضا در قوس دندانی نیز می باشد. اما در برخی موارد ، نهفتگی به علت انحراف ریشه و رویش نامناسب و یا به صورت مادرزادی و ژنتیکی ، می باشد. اما عوامل دیگری که در دندان نهفته موثر می باشد را ، در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

کوچک بودن فک : برخی از افراد به علت عوامل ارثی دارای فک های کوچک می باشند ، که به هنگام رشد دندان ها ، فضای کافی وجود نداشته و خارج از محل مورد نظر رشد می کند. در این مواقع و نبود فضای کافی دندان ها برخی به صورت نهفته و برخی دیگر در نواحی نادرست رشد می کنند ، که سبب نامنظمی دندان و از بین رفتن جلوه زیبا آن ها خواهد شد.

مشکلات ساختاری : بهتر است بدانید که در صورت کاهش ضخامت فک و بروز ضایعات فکی احتمال ایجاد دندان نهفته ، بیشتر می شود ، که می تواند گفتار ، جویدن و بلع فرد را دچار اختلال کند.

عادات غلط دهانی : برخی عادت ها بسیار اشتباه هستند و می توانند در بروز مشکل در فک و دندان ها موثر باشند. برای مثال مکیدن انگشت ، مکیدن شیشه شیر و پستانک ، جویدن مداد و اجسام سخت از جمله موارد موثر در ایجاد دندان نیش پنهان می باشند.

نشانه های وجود دندان نهفته نیش چیست ؟

  • باریک و کوتاه بودن دندان های نیش
  • رویش دندان در پشت دندان های شیری
  • قرار گرفتن دندان نهفته در یک زاویه و مکان نادرست
  • وجود فاصله در میان دندان های آسیاب کوچک و دندان های جلویی

ارتودنسی دندان های نهفته چگونه است ؟

ارتودنسی دندان های پنهان بالا

در بسیاری از افراد دندان های نیش در انتها رشد خواهند کرد ، که به صورت پنهان باقی می مانند. به علت مشخص بودن و داشتن جنبه زیبایی در طرح لبخند ارتودنتیست خوب و ماهر در کرج ، از کشیدن آن خودداری کرده و به همین منظور با استفاده از ارتودنسی و بکارگیری ابزار های مخصوص ، دندان نهفته شده را از بافت لثه خارج و در محل مورد نظر قرار می دهد.

ارتودنسی دندان نیش بیرون زده

گاهی اوقات ممکن است دندان نهفته به مقدار بسیار کمی از بافت لثه خارج و نمایان شوند. در این هنگام بهترین متخصص ارتودنسی کرج ، فضای کافی را برای قرار گرفتن این دندان ایجاد خواهد کرد ، سپس دندان نیش را در محل مناسب خود با استفاده از ابزار های ارتودنسی هدایت می کند. در هنگام درمان این مشکل ، بریس ها در هر دو فک مورد استفاده قرار میگیرند و در صورت نیاز و نبود فضای کافی یکی از دندان های خراب و یا پوسیده کشیده می شود.

ارتودنسی دندان نیش نهفته

گاهی اوقات با دندان نیش پوسیده و خراب خود روبه رو خواهید شد که با مراجعه به متخصص ارتودنسی خوب در کرج و بررسی دقیق به شما اطلاع می دهد ، که این دندان شیری بوده و دندان نیش اصلی شما به صورت پنهان در لثه قرار گرفته است. ارتودنتیست قبل از هر کاری به خوبی دندان ها را بررسی می کند و سپس پس از کشیدن دندان شیری به علت خالی بود جای آن ، دندان نهفته را به سمت بیرون هدایت می کند. در این پروسه درمانی دندانپزشک با کمک جراحی و اتصال یک قلاب مخصوص در ارتودنسی ثابت ، به دندان برای قرار گرفتن در محل مناسب خود کمک می کند.

 

 ارتودنسی نیش نهفته ، متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت دکتر ستاره سهرابی

 

چه کسانی می توانند نهفتگی دندان هایشان را با ارتودنسی درمان کنند ؟

  1. وجود انحراف و کج بودن بسیار زیاد دندان
  2. کوچک بودن و عدم وجود فضای کافی در فک
  3. در صورت وجود دندان نهفته نیش و یا عقل 
  4. کج شدن و انحراف دندان به سمت گونه و یا سقف دهان
  5. در صورت ازدحام بیش از حد دندان ها در فک های پایین و بالا

هزینه درمان دندان های نهفته با ارتودنسی در کرج

مقدار هزینه لازم که هر فرد باید برای این روش درمانی به کار گیرد به ابزار های لازم جهت درمان و بهبود وضعیت و خارج کردن دندان نهفته ، مهارت متخصص ارتودنسی و غیره  بستگی دارد ، که با بررسی بهترین ارتودنتیست در کرج ، با مقدار آن رو به رو خواهید شد.  اما بهتر است بدانید که در صورتی که تحت پوشش بیمه باشید ، این مرکز مقدار قابل توجهی از هزینه ارتودنسی درمان نهفتگی با استفاده از بریس ها را پرداخت خواهد کرد.

برای درمان نهفتگی دندان لازم است تا چه زمانی از ارتودنسی استفاده شود ؟

مدت زمان لازم برای درمان این عارضه به سن و شرایط فرد ، میزان ناهنجاری و دندان نهفته بستگی دارد. که به طور کلی در تمامی بیماران با توجه به عوامل ژنتیکی ، جنس دندان و نوع فک حدود 10 الی 12 ماه به نسبت دیگر روش های درمانی زمان بیشتری می برد.

آیا ارتودنسی در سنین پایین تاثیری بر روی دندان نیش دارد ؟

بهتر است بدانید که بکارگیری این پروسه درمانی در کودکان و افراد با سن پایین می تواند ، احتمال دندان نهفته ، رشد خارج از فک و کج بودن نیش و هم چنین پوسیدگی های دندانی را بسیار کاهش دهد ، که سبب کاهش هزینه و زمان خواهد شد.

نکشیدن دندان نیش نهفته چه عوارضی را به همراه دارد ؟

در صورت عدم درمان و مراجعه به ارتودنتیست افراد دچار عفونت های دهانی ، بیماری در ناحیه لثه و آبسه و غیره خواهند شد. علاوه بر آن عفونت ناشی از دندان نهفته می تواند سبب ورود به خون و بروز بیماری و حمله های قلبی شود. همچنین میزان اعتماد به نفس در این افراد کاهش یافته و از ظاهر خود راضی نمی باشند. بنابراین برای بهبود موقعیت دندان نیش پنهان شده در اولین فرصت به ارتودنتیست خوب و باتجربه در کرج ، مراجعه کنید ، که در کنار منظم و مرتب کردن دندان هایتان ،نهفتگی آن ها را بهبود بخشد. گاهی اوقات ممکن است دندان های نهفته سبب بروز کیست شوند که می تواند در آسیب رساندن به ریشه دیگر دندان ها موثر باشد.

چگونه می توان از عوارض دندان های پنهان جلوگیری کرد ؟

با مراجعه مرتب و بررسی دندان های کودکان به خصوص مولر سوم و یا عقل نهفته ، می توان از بروز هر گونه مشکل مربوط به فک ها و دندان ها نیز پیشگیری کرد و هزینه و دوره درمان را بسیار کاهش داد.

کاهش درد دندان نهفته

اگر از درد دندان پنهان خود رنج می برید ، لازم است حتما برای رفع این موضوع به دندانپزشک مراجعه نمایید. دقت داشته باشید که تا زمانی که این مشکل به صورت کامل برطرف نشود ، درد شما ادامه داشته و در آینده مشکلات جدی تری را ایجاد خواهد نمود. برخی راهکارها تنها به تسکین درد به صورت موقت کمک کرده و درمان جدی برای این عارضه به شمار نمی آیند. از جمله روش های خانگی کاهش درد دندان نهفته عبارتند از :

استفاده از کمپرس یخ : می توانید از کمپرس سرد برای کاهش درد کمک بگیرید. سرمای حاصل از یخ به کاهش التهاب و درد شما کمک می کند.

شستشوی دهان با آب نمک : قرقره کردن یا شستشوی دهان به کمک آب نمک نیز تا حد موثری می تواند به کاهش درد و التهاب لثه ها و دندان ها کمک نماید.

مصرف دارو : می توانید از مسکن های ساده برای تسکین درد دندان نهفته خود استفاده نمایید.

چگونگی درمان نیش نهفته در ارتودنسی

پاسخ به سوالات متداول در رابطه با دندان نهفته

چگونه از عوارض دندان نهفته می توان پیشگیری نمود ؟

لازم است فرزندان خود را از سنین کودکی تحت نظارت پزشک متخصص قرار دهید. دقت داشته باشید که تشخیص به موقع دندان پنهان در کوتاه شدن روند درمان و کاهش عوارض ناشی از این مشکل تاثیر زیادی دارد.

جراحی کشیدن دندان نهفته به چه صورت است ؟

این پروسه به صورت سرپایی و در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. معمولا جراحی دندان نهفته بین 45 الی 60 دقیقه زمان می برد و برای انجام این کار از بی حسی موضعی استفاده می شود. بیمار بلافاصله پس از درمان می تواند به منزل بازگردد و دوره بهبودی اغلب بین 7 الی 10 روز طول می کشد.

آیا دندان نهفته باید حتما درمان شود ؟

این موضوع به تشخیص و صلاحدید دندانپزشک بستگی دارد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری