دندان قروچه چیست ؟

دندان قروچه چیست ؟

حتما شما هم با درد شدید فک و دندان های تان بعد از برخاستن از خواب مواجه شده اید ، در واقع ممکن است برخی مواقع به صورت کامل غیر ارادی فشار بسیار زیادی به دندان های تان وارد کنید ، که سبب ساییده شدن دندان ها می شود. این عارضه که بسیار ناخوشایند می باشد به دندان قروچه و یا براکسیسم معروف است. در ادامه مطلب دکتر ستاره سهرابی ، بهترین متخصص ارتودنسی دندان کرج ، با این اختلال موجود در دهان بیشتر آشنا می شویم.

 

دندان قروچه - دکتر ستاره سهرابی

براکسیسم چیست ؟

وارد کردن فشار به دندان ها و سایید شدن آن ها بر روی هم ، دندان قروچه نام دارد. این اتفاق معمولا در زمان خواب و با توجه به عوامل متعددی به صورت غیر ارادی رخ می دهد. بهتر است بدانید که در صورت سایندگی بیش از حد ممکن است سبب لب پر شدن دندان ها شود. همچنین باید بدانید بروز این عارضه در کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان بوده که به مرور و با افزایش سن از بین می رود.

انواع براکسیسم دندان

به طور کلی براکسیسم به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود. در نوع اولیه آن دندان قروچه زمانی رخ می دهد که علت مشخص و پزشکی برای آن وجود نداشته باشد و نوع ثانویه آن ممکن است بر اثر اختلالات روانی ، مصرف دارو و آپنه تنفسی و یا برخی موارد دیگر نیز ایجاد شود. در نوع ثانویه معمولا با درمان مشکلات زمینه ای ، براکسیسم بر طرف شده اما در صورتی که به یک عادت تبدیل شود ، حتی با رفع و درمان مشکلات زمینه ای قابل درمان نمی باشد.

چه عواملی در بروز براکسیسم موثر اند ؟

فاکتور های گوناگونی در بروز دندان قروچه تاثیر دارد ، که می توان به عوامل اضطراب و استرس زا ، واکنش های بدن به عدم قرار گیری صحیح دندان ها بر روی یکدیگر و ابتلا به بیماری های نادری همچون درگیری عصب و عضله صورت ، مصرف دارو های موثر در افسردگی ، مشکلات تنفسی و ابتلای افراد به بیماری پارکینسون و موارد دیگر نیز اشاره کرد.

افراد در چه سنی بیشتر با این عارضه مواجه می شوند ؟

بهتر است بدانید که دندان قروچه در یک بازه زمانی خاص و یا در سنی مشخص رخ نخواهد داد بلکه هم در کودکان و هم در بزرگسالان مشاهده شده است. اما با توجه به تحقیقات انجام شده در میان کودکان تا سنین 10 سال این عارضه بر طرف خواهد شد. همچنین در بزرگسالان ، در سنین 20 الی 40 سال براکسیسم مشاهده شده که با افزایش سن به مرور بهبود می یابد.

دندان قروچه چه علائمی را با خود به همراه دارد ؟

ممکن است برخی علائم در شما بسیار دیده شود که خود عامل بروز براکسیسم می باشد ، در صورت مشاهده و برخورد با این موارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم به دندانپزشک خوب و با تجربه در کرج ، دکتر سهرابی مراجعه کنید.

 1. سردرد
 2. تورم در لثه ها
 3. درد در گوش
 4. انقباض فک
 5. خونریزی لثه
 6. تورم در فک پایین
 7. لق شدن برخی دندان ها
 8. لب پر شدن دندان های سالم
 9. احساس درد شدید در فک و صورت
 10. خالی شدن دندان های از پیش پر شده
 11. حساسیت بالای دندان ها به گرما و سرما
 12. شنیده شدن سایش دندان ها توسط افراد دیگر به هنگام خواب

پزشک چگونه عارضه براکسیسم را تشخیص می دهد ؟

برای آن که بهترین دندانپزشک کرج ، از وجود دندان قروچه مطلع شود ، سوالاتی را از شما در رابطه با سلامت دندان ، استرس های روزانه و دارو های مصرفی ، عادات خواب و هر گونه فعالیتی که سبب سایش دندان های تان می شود خواهد پرسید. پس از آن عضلات فک و میزان شل و سفتی آن ، دندان های آسیب دیده و نحوه قرار گیری دندان ها بر روی یکدیگر ، آسیب های وارد شده به لثه و موارد بسیار دیگری را مورد بررسی قرار می دهد. البته ممکن است در برخی موارد دندانپزشک خوب در کرج از شما بخواهد تا یک عکس رادیولوژی تهیه کنید تا در صورت اطمینان از وجود براکسیسم درمان آغاز شود.

چگونگی درمان براکسیسم

کنترل اضطراب و استرس

عده بسیاری از افراد می توانند استرس و اضطراب خود را با انجام برخی تکنیک ها کنترل کنند ، اما برخی دیگر نیازمند مراجعه به پزشک برای درمان آن می باشند. به همین منظور اگر شما بر اثر استرس به دندان قروچه مبتلا شدید ، می توانید با مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک در کرج ، آن را کنترل کنید. البته بهتر است بدانید که مصرف مواد محرک و کافئین می تواند میزان استرس شما را افزایش دهد بنابراین لازم است تا در یک بازه زمانی مصرف آن ها را کنار بگذارید.

رفع مشکلات دندانی

در صورتی که این عارضه بر اثر اختلالات دندانی و یا فکی در افراد رخ دهد ، بهترین دندانپزشک در کرج با اصلاح فرم و نحوه قرار گیری دندان ها بر روی یکدیگر می تواند سبب رفع دندان قروچه شود.

بکارگیری از محافظ دندان ( نایت گارد)

در برخی مواقع ممکن است متخصص ارتودنسی کرج ، از پروتز محرک محافظ دندان یا نایت گارد استفاده کند. این ابزار از سایش بیش از حد دندان ها به هنگام خواب جلوگیری خواهد کرد.

 بکارگیری از دارو

هیچ گونه دارویی برای درمان مستقیم دندان قروچه وجود ندارد اما برخی دارو ها می توانند در درمان مشکلات زمینه ای براکسیسم موثر باشند.

✔ شل کننده عضلات : مصرف این دسته از دارو ها که باید از جانب پزشک تجویز شود تاثیرات موثری در کوتاه مدت خواهد داشت.

✔ ضد استرس و اضطراب : برای کنترل استرس ، پزشک در برخی مواقع دارو های ضد افسردگی را برای افراد تجویز خواهد کرد.

بکارگیری لیزر

در صورتی که دندان قروچه شما ناشی از حساسیت دندان ها به سرما و گرما باشد ، با بکارگیری لیزر و تاباندن اشعه لیزر به ناحیه مورد نظر ، می توان بدون هیچ گونه درد آن را بهبود بخشید.

براکسیسم سبب بروز چه عوارضی می شود ؟

در صورت عدم توجه و اقدام به درمان دندان قروچه ، افراد با اسیب های دندانی بسیار زیاد همچون شکستگی دندان ، از بین رفتن مینای دندان و از بین رفتن پوشش محافظ عاج دندان ، حساسیت های دندانی و اختلالات مفصل گیج گاهی ، سردرد هایی شدید و درد شدید در نواحی مختلف صورت ، انقباض ریتمیک عضلات و تورم در فک پایین مواجه خواهند شد.

تکنیک های موثر در پیشگیری از دندان قروچه

 • عدم جویدن برخی اشیا همانند مداد و یخ ،
 • تمرین جلوگیری از وارد کردن فشار به دندان ها
 • پر هیز از مصرف الکل و نوشیدنی های حاوی الکل
 • شل کردن عضلات فک با قرار دادن یک حوله گرم بر روی گونه ها
 • پرهیز از نوشیدن و خوردن مواد غذایی حاوی کافئین همانند نوشابه ، شکلات و قهوه
 • پرهیز از جویدن مداوم آدامس ، زیرا این کار سبب عادت کردن فک به سایش دندان ها می شود

آیا این عارضه با وجود دندان های شیری حائز اهمیت است ؟

بهتر است بدانید که دندان قروچه با وجود دندان های شیری به ندرت سبب بروز اختلال می شود. اما در صورتی که بسیار شدید باشد ممکن است سبب سردرد ، بروز اختلال در مفصل فک کودکان شود.

براکسیسم در کودکان

بروز عارضه دندان قروچه در کودکان ، یک عارضه شایع به خصوص به هنگام خواب می باشد. بهتر است بدانید که به هنگامی که افراد به خواب عمیق فرو رفته اند رخ خواهد داد. بهترین دندانپزشک کرج ، معتقد است که استرس تنها علت بروز آن نمی باشد بلکه می تواند کابوس و وحشت کودکان را افزایش دهد. بنابراین لازم است تا این استرس و نگرانی در کودکان درمان شود.

بهتر است برای آغاز درمان براکسیسم به چه پزشکی مراجعه شود ؟

در ابتدا برای بررسی وضعیت دندان ها و تشخیص علت دندان قروچه لازم است تا افراد به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

آیا کمبود ویتامین می تواند در بروز این عارضه موثر باشد ؟

بله ، بهتر است بدانید که در صورت کمبود منیزیم و کلسیم بدن ، افراد ممکن است با عارضه دندان قروچه مواجه شوند. بنابراین بهتر است از یک مولتی ویتامین مناسب برای دریافت میزان کافی از کلسیم و منیزیم استفاده کنید و در برنامه غذایی خود به مقدار کافی لبنیات و محصولات حاوی کلسیم و منیزیم را بگنجانید.

دندان قروچه و رفلاکس معده

به صورت کلی اسید ناشی از رفلاکس معده می تواند منجر به تحریک و حساس شدن بافت های گلو و دهان بیمار شود. بررسی های انجام شده نشان می دهند که رفلاکس معده می تواند موجب تشدید دندان قروچه شود. به همین علت توصیه می شود ، اگر مشکل بروکسیسم دارید ، در قدم اول رفلاکس معده خود را کنترل و درمان نمایید و سپس جهت رفع این عارضه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 گاهی ممکن است به دلیل عادت های نادرست ، دندان های شما دچار صدمه و آسیب شوند به ویژه اگر دندان ترمیم شده یا روکش شده دارید. این نکته را به خاطر داشته باشید که روکش دندان و ایمپلنت به سرعت با دندان قروچه آسیب می بینند. گاهی نیز ساییدن دندان ها در هنگام خواب ، نشانه ای از یک اختلال روانی است. برای مثال اضطراب شدید فرد می تواند منجر به بروز این مشکل شود که در چنین شرایطی لازم است در قدم اول با مراجعه به روانشناس یا روانپزشک ، اختلال روانی برطرف شود.

پاسخ به سوالات متداول دندان قروچه

از کجا متوجه شویم که دندان قروچه داریم ؟

یکی از اصلی ترین علائم و نشانه های این عارضه احساس سردرد ، حساسیت دندان ها ، درد شدید در ناحیه فک ، ناراحتی گوش و گردن به محض بیدار شدن از خواب است.

آیا دندان قروچه در خواب خطرناک است ؟

هر چند که این عارضه خطر جدی به همراه ندارد ؛ اما ساییدن دندان ها به صورت طولانی مدت به مرور سبب لب پر شدن و شکستگی دندان ها خواهد شد ؛ به همین علت بهتر است به دنبال برطرف کردن این مشکل باشید.

آیا دندان قروچه روی صورت تاثیر می گذارد ؟

بله ، به مرور این عارضه موجب می شود تا عضلات ساختار درون صورت حجیم تر شود و فرد چهره پهن تری پیدا نماید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری