درد دندان در ارتودنسی ✔ نکاتی برای تسکین درد

درد دندان در ارتودنسی ✔ نکاتی برای تسکین درد

به اشتراک بگذارید:

برای مراجعه به ارتودنتیست به منظور درمان نامنظمی دندان هایتان حتما سوالاتی همچون میزان درد دندان در ارتودنسی ، مدت زمان باقی ماندن آن و روش های بهبود این تکنیک درمانی و غیره برای شما پیش خواهد آمد. به طور کلی باید بگوییم بکارگیری از ارتودنسی در کرج به علت تغییر وضعیت دندان ها و هدایت کردن آن ها به محل مناسب خود ، فشاری را اعمال خواهد که همراه با درد می باشد. در ادامه مقاله دکتر ستاره سهرابی ، بهترین ارتودنتیست کرج ؛ با ما همراه باشید تا با روش های تسکین درد ناشی از مرتب کردن دندان و موارد دیگر نیز آشنا شوید.

درد در ارتودنسی

درد دندان هنگام ارتودنسی

همانطور که اشاره کردیم براکت ها وظیفه اعمال فشار به منظور هدایت دندان ها به محل مناسب خود را دارند. علاوه بر این موضوع ممکن است بیمار دارای آستانه تحمل درد پایینی باشد و نتواند درد ناشی از آن را تحمل کند ، که در نهایت درمان را به طور کامل کنار خواهد گذاشت. اما در برخی مواقع ممکن است نیاز به درمان ناهنجاری های فک هم انجام شود که درد ناشی از آن هم ممکن است به درد ارتودنسی نیز اضافه شود. همچنین گاهی اوقات ممکن است متخصص ارتودنسی کرج ، جراحی در ناحیه فک در هنگام استفاده از بریس ها را به بیمار پیشنهاد دهد ، که درد دندان در ارتودنسی در این مواقع بسیار بیشتر خواهد بود.

روز های ابتدایی درمان احساس درد و ناراحتی : در هفت روز ابتدایی و شروع درمان توسط بریس ها ، به علت عادت نداشتن بافت های داخلی دهان به ابزار های ارتودنسی ، فرد احساس درد و ناراحتی خواهد کرد . البته این درد در هر شخصی با دیگری متفاوت بوده و شبیه به یکدیگر نمی باشد. توجه داشته باشید ، درد دندان در ارتودنسی ممکن است در قسمتی از فک رخ دهد ، که به مرور زمان افراد به این ابزارها عادت کرده و درد آن بسیار کاهش می یابد.

درد به هنگام اتصال براکت ها : از مهم ترین مراحل ارتودنسی کردن دندان ، نصب براکت ها نیز می باشد. این فرایند دارای درد بسیاری نبوده و بدون نیاز به بی حسی های موضعی ، ارتودنتیست آن ها را بر روی دندان بیمار نصب می کند. بنابراین نگران درد دندان در ارتودنسی در مواقع بکارگیری از براکت ها نباشید.

علت بروز دندان درد در طول دوره درمان ارتودنسی

عدم عادت به ابزارهای ارتودنسی : افراد برای اولین بار از براکت و سیم های فلزی برای مرتب کردن دندان های خود استفاده می کنند. که طی این فرایند درمانی کشش و فشاری بر اعصاب فک وارد شده و بافت لثه را تحریک خواهد کرد. به همین منظور بروز درد دندان در ارتودنسی در این مواقع طبیعی است ، که با گذشت زمان بهبود می یابد.

نکته : در صورتی که این درد بعد از گذشت یک هفته بهبود نیابد ، باید به ارتودنتیست مراجعه کنید.

براکت و سختی تحمل بافت های نرم دهان : براکت ها دارای ساختاری سخت هستند ، که در طول درمان دهان فرد را دچار زخم و آسیب می کنند. درد دندان در ارتودنسی می تواند به دلیل وجود این نوع آسیب ها باشد. بهتر است بدانید در هر بار مراجعه به پزشک براکت ها مجددا توسط بهترین متخصص ارتودنس در کرج ، تنظیم می شود و موقعیت شان تغییر می کند ، پس تا بهبودی کامل درد جزئی این عارضه با شما همراه خواهد بود.

تغییر جریان خون در بافت های فک : به علت وجود فشار ، تغییر جریان خون در فک بیمار رخ خواهد داد که خود یک دلیل برای وجود درد دندان به هنگام بکارگیری از ارتودنسی می باشد.

بروز حساسیت : عوامل خارجی همچون سیم و براکت های فلزی می توانند ، سبب بروز حساسیت و در نهایت احساس درد دندان در ارتودنسی و ناراحتی در بافت های دهان بیمار شوند.

 از جمله نمونه کارهای بی نظیر دکتر ستاره سهرابی

 

آیا تغذیه تاثیری در میزان دندان درد بعد از ارتودنسی دارد ؟

تغذیه در ارتودنسی با وجود ابزار های مربوط به آن ، دارای محدودیت های بسیاری می باشد. در این مواقع فرد باید از مصرف مواد غذایی سفت ، چسبنده و ترد ، خشک و غیره نیز بپرهیزد. اگر به هنگام میل کردن غذا فرد به این موارد توجه نکند ، مواد غذایی به براکت ها آسیب رسانده و علاوه بر روز درد دندان در ارتودنسی سبب شکسته شدن براکت ها و نیاز به تعویض و هزینه مجدد خواهد شد. بنابراین ، مواد غذایی نرم و غیره چسبنده را استفاده کنید و یا لقمه های خود را به تکیه های کوچک تر برش بزنید.

پوسیدگی و درد دندان ها بعد از ارتودنسی

می دانید که رعایت بهداشت دهان و دندان قبل از اتصال براکت ها بسیار حائز اهمیت بوده است. حال که شما تحت درمان توسط ارتودنسی نیز می باشید ، باید توجه بسیار بیشتری به رعایت بهداشت در ارتودنسی داشته باشید. توصیه می شود ، روزانه و بعد از مصرف هر نوع مواد غذایی دندان هایتان را به خوبی مسواک بزنید و از نخ دندان و دهانشویه های مناسب استفاده کنید ، تا از عفونت لثه و پوسیدگی دندان طی پروسه درمانی پیشگیری شود. عدم توجه به این موضوع سبب باقی ماندن تکیه های غذا میان دندان ها و پوسیده شدن و بروز درد دندان در ارتودنسی خواهد شد.

چگونه می توانیم درد دندان در ارتودنسی را کاهش دهیم ؟

داروهای مسکن : حتما ارتودنتیست ماهر و خوب در کرج ، به منظور کنترل و تسکین درد دندان ، برای شما مسکن هایی را تجویز خواهد کرد. آن ها را در ساعات مشخص شده و در صورت عدم تحمل درد مرتبا مصرف کنید.

کمپرس های سرد : با استفاده از انواع کمپرس های سر در ناحیه خارجی دهان ، می توان التهاب لثه و درد دندان در ارتودنسی را کاهش داد و در واقع محل درد را نیز بی حس کرد.

مصرف آب یخ : اگر نمی توانید از کمپرس های سرد استفاده کنید ، نوشیدن آب یخ می تواند کمکی همانند کمپرس های سرد را به شما کند و از درد شما بکاهد.

داروهای بی حس کننده : حتی می توانید از داروهای کاهش درد مخصوص دندان نیز استفاده کنید. برای مثال ژل های مخصوص کاهش درد دندان را با استفاده از یک پنبه بر روی دندان و نواحی مختلف لثه آغشته کنید. این دارو می تواند به آسانی درد دندان در ارتودنسی را تسکین دهد.

موم های بریس : موم های ارتودنسی بسیار کاربردی بوده و می توان از آن ها هنگامی که براکت و سیم ها سبب زخم شدن دهانتان می شود استفاده کرد. این موم ها هیچ گونه عوارضی نداشته و غیر سمی هستند.

نکته : توجه کنید که به هنگام رعایت بهداشت دهان و دندان و مصرف مواد غذایی موم ها را از دهان خود خارج کنید.

آب نمک : شست و شوی دهان با استفاده از سرم و یا آب نمک زخم های ایجاد شده را تسکین و بهبود می بخشد و همچنین از درد شما می کاهد.

ماساژ لثه : می توانید با یکی از انگشت هایتان به آرامی لثه خود را ماساژ دهید. اگر در این مواقع از یک تکه یخ نیز استفاده کنید ، علاوه بر کاهش درد دندان در ارتودنسی می توانید التهاب و تورم لثه را بهبود بخشید.

مواد غذایی نرم : از مواد غذایی لطیف و نرم بدون نیاز به جویدن و یا گاز زدن استفاده کنید ، زیرا از ایجاد فشار و افزایش درد جلوگیری می کند.

مسواک نرم : بکارگیری از مسواک های سفت و سخت علاوه بر وارد کردن اسیب به براکت ها می تواند درد موجود را افزایش دهد . بنابراین یک مسواک نرم و مخصوص ارتودنسی را تهیه کنید.

صبر داشته باشید : وجود درد دندان در ارتودنسی ، در برخی موارد خاص همچون قرار گرفتن در محیط های سرد بسیار طبیعی است و ارتودنتیست در این پروسه درمانی نمی خواهد که بیمار دردی را احساس کند. پس تنها می توانید صبور باشید و درد را تحمل کنید ، و سپس بعد از بهبود درد روند درمانی خود را طی کنید.

 

درد در ارتودنسی

 

در صورت درد بسیار باید چه اقداماتی را انجام داد ؟

اگر با انجام فعالیت های توصیه شده همچنان درد شدیدی را تحمل می کنید ، توصیه می شود فورا به بهترین ارتودنتیست در کرج مراجعه کنید ، تا وضعیت دندان هایتان را مورد بررسی قرار دهد. این بررسی در برخی موارد نیاز به تصویر برداری توسط اشعه ایکس دارد. بعد از مشاهده ارتودنتیست خوب در کرج ، حتما راهکاری را برای تسکین درد دندان در ارتودنسی به شما پیشنهاد خواهد داد.

سوالات متداول در خصوص درد دندان در ارتودنسی

آیا دندان درد ناشی از ارتودنسی می تواند زندگی روزمره بیماران را دچار اختلال کند ؟

بله ، درد موجود در درمان ناهنجاری های دندان توسط بریس ها تاثیر مستقیمی بر روی زندگی روزمره و فعالیت های بیماران دارد. از جمله عدم میل کردن راحت مواد غذایی و نگرانی هایی بابت آسیب براکت ها و تشدید درد ناشی از آن. البته همانطور که گفته شد درد برای همه افراد یکسان نبوده و برخی می توانند فعالیت های روزمره خود را بدون هیچ احساس ناراحتی انجام دهند ، اما برخی دیگر به علت بالا بودن شدت درد دندان در ارتودنسی نمی توانند کار های خود را به راحتی انجام دهند.

آیا درد دندان بعد از ارتودنسی یک نشانه منفی در روند بهبودی نامنظمی دندان ها می باشد ؟

به هر حال برای داشتن دندان هایی سالم و مرتب باید درد را در زمان درمان تحمل کنید ، توجه داشته باشید که این درد همیشگی نیست و تنها چند روز باقی خواهد ماند. بنابراین درد دندان در ارتودنسی را تحمل کرده و از ارتودنتیست خوب و ماهر در کرج ، بخواهید چاره کار را به شما توضیح دهد تا در نهایت دندان هایی سالم مرتب و زیبا داشته باشید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *