جرم گیری دندان در کرج + عکس و فیلم

جرم گیری دندان در کرج + عکس و فیلم

به اشتراک بگذارید:

تغییر رنگ دندان ها به طور کلی دارای عوامل متعددی بوده که با مصرف برخی مواد خوراکی و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به وجود خواهد آمد. به حالتی که پلاک های میکروبی ناشی از عدم رعایت بهداشت دندان و مصرف مواد خوراکی با رنگ های زرد و یا سفید بر روی سطح دندان دیده می شوند ، جرم دندان گفته می شود. این عارضه به راحتی و با مسواک زدن از بین نخواهد رفت ؛ بلکه نیازمند استفاده از روشی به نام جرم گیری دندان در کرج می باشد. دکتر ستاره سهرابی ، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج با تهیه مقاله زیر شما را با این تکنیک دندانپزشکی بیشتر آشنا می کند.

 

جرم گیری دندان - دکتر ستاره سهرابی

 

جرم دندان و روش های از بین بردن آن

این دسته از پلاک های میکروبی همراه با بزاق دهان فرد بر روی سطح دندان چسبیده و جرم را تشکیل می دهند. برای برداشت و از بین بردن این جرم لازم است تا فرایند جرم گیری دندان ها انجام شود. این تکنیک به دو روش دستی و استفاده از دستگاه اولتراسونیک در مطب دندانپزشک خوب و باتجربه در کرج ، انجام خواهد شد.

جرم گیری دستی دندان

دندان پزشک برای پاکسازی جرم ها با استفاده از ابزار های دستی ، به علت عدم تشخیص از حس لامسه خود استفاده کرده و به صورت دستی جرم های موجود را پاکسازی می کند.

جرم گیری با دستگاه اولتراسونیک

در جرم گیری دندان ، دندانپزشک خوب در کرج ، با استفاده از دستگاه پلاک های موجود بر روی دندان ها را با لرزش یک سری فلزی تمیز کرده و با اسپری کردن آب با فشاری بالا جرم ها را از روی دندان از بین می برد.

فواید بکارگیری روش های جرم گیری دندان چیست ؟

کاهش پوسیدگی دندان : یکی از مواردی که در پوسیدگی دندان نقش دارد ، باقی ماندن جرم بر روی آن می باشد. بکارگیری از تکنیک جرم گیری دندان می تواند ، از پوسیدگی و ایجاد حفره و همچنین از بین رفتن مینای دندان افراد پیشگیری کند. 

پیشگیری از بیماری پریودنتال : این عارضه به هنگام تجمع در زیر خط لثه می تواند در از بین بردن بافت لثه نیز نقش داشته باشد. در پی این مشکل و با توجه به کاربرد لثه و محافظت از دندان ها می تواند سبب از دست دادن دندان ها نیز شود.

از بین بردن لکه ها : افراد با مصرف بسیار زیاد قهوه ، چای و مواد خوراکی با رنگ های غلیظ و غیر طبیعی می توانند ، در بروز لکه های دندانی نقش داشته باشند. جرم گیری دندان با بهترین دندانپزشک کرج ، می تواند یک پاک کننده قوی باشد و یک طرح لبخند فوق العاده را به شما هدیه دهد.

پیشگیری از بوی بد دهان : تجمع میکروب ها بر روی سطح دندان منجر به بوی بد دهان خواهد شد. توجه داشته باشید که در این مواقع رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر چندانی نداشته و برای رهایی از این شرایط لازم است تا فرایند جرم گیری انجام شود.

 

جرم گیری دندان _ دکتر ستاره سهرابی

جرم در کدام نواحی دندان ها به وجود می آید ؟

به طور کلی جرم در محل هایی که مسواک کمتر با آن بر خورد دارد و تمیز کردن آن سخت تر است به وجود خواهد آمد ، در واقع در امتداد لثه و بخش هایی از دندان که پر شده اند این عارضه بیشتر به چشم می خورد. توجه داشته باشید که حتی اگر به خوبی و مرتبا مسواک بزنید باز هم به جرم گیری دندان نیاز دارید ، زیرا همواره باکتری در دهان افراد وجود خواهد داشت.

آیا پروسه بروساژ درد دارد ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که آیا جرم گیری دندان همراه با درد است و یا نه ؟ بهتر است بدانید که با توجه به میزان جرم و ضخامت آن درد در هر فردی متفاوت است. اما این درد بسیار جزئی بوده که قابل تحمل می باشد و فرد نیازمند بکارگیری از دارو های بی حسی نمی باشد.

چگونگی انجام فرایند جرم گیری دندان در کرج

بی حسی : در صورت تشخیص پزشک و زیاد بودن جرم موجود بر روی دندان ها ، بهترین دندانپزشک در کرج ، بی حسی را در لثه تزریق کرده و با گذشت چند دقیقه کار خود را آغاز می کند. بهتر است بدانید که تا انتهای این فرایند بیمار بیدار بوده اما هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد.

جرم گیری دندان : در این مرحله ، پزشک جرم های تشکیل شده در زیر لثه ، بین لثه و انتهای تاج دندان ، اطراف ریشه و غیره را با بکار گیری از تکنیک دستی و یا ابزار اولتراسونیک تمیز می کند. این ابزار ها در زاویه ای 45 درجه و یا 90 درجه به نسبت دندان ها قرار گرفته و تمامی نواحی مورد نیاز دندان ، ریشه را در یک حرکت عمودی ، چرخشی و غیره پاکسازی می کند.

شست و شوی نهایی : پس از اتمام مراحل پاکسازی ، دندان پزشک با استفاده از ابزاری آب را با فشار بر روی دندان ها و نواحی تمیز شده گرفته تا به طور کامل جرم های باقی مانده از بین بروند. در انتها به منظور اطمینان بیشتر در از بین رفتن جرم ها لثه ها را فشار خواهند داد.

از جمله نمونه کار های ارتودنسی دندان دکتر ستاره سهرابی

عوارض ناشی از بروساژ دندان چیست ؟

تکنیک جرم گیری سبب پاکسازی عمیق ریشه خواهد شد ، که این فرایند پر خطر نبوده اما می تواند سبب ایجاد خونریزی لثه شود. پس از پایان تمیز کردن جرم های سنگین‌از روی دندان ها پزشک فیبر های آنتی بیوتیک بر روی لثه استفاده میکند تا خطر ابتلا به عفونت را در بیماران کاهش دهد. البته ممکن است بهترین متخصص ارتودنسی کرج ، قبل از آغاز جرم گیری دندان از شما بخواهد برای پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک مصرف کنید. همچنین امکان بروز مشکلاتی همچون آسیب به عصب دندان ، عدم اتصال مجدد لثه به دندان و عقب رفتن لثه ، احساس سوزش در لثه و غیره نیز خواهد بود.

اقدامات مراقبتی بعد از پاکسازی جرم دندان ها

  1. بهتر است افراد جرم گیری دندان را هر یک سال یک بار انجام دهند.
  2. در دوره مراقبتی و در روز های ابتدایی و به هنگام مسواک زدن دندان ها ، اگر با خونریزی شدید لثه مواجه شدید آن را به پزشک اطلاع دهید.
  3. به هنگام مسواک زدن ، برای تاثیر گذاری بیشتر با دقت بالایی این کار را انجام دهید ، تا از بروز جرم پیشگیری شود.
  4. استفاده از یک دهانشویه مناسب می تواند از زخم های ایجاد شده به هنگام بروساژ در برابر عوامل عفونت زا محافظت کند.
  5. در صورت حساسیت بالای دندان پس از بکارگیری این تکنیک نگران نباشید زیرا موقتی بوده و پس از مدتی از بین می رود.

افراد هر چند وقت یکبار برای جرم گیری دندان در کرج باید اقدام کنند ؟

زمان مورد نیاز جهت بروساژ دندان به سلامت دندان و لثه افراد بستگی دارد ، اما به طور معمول بسیاری از بیماران هر 6 ماه الی 1 سال جرم گیری دندان را انجام می دهند. تعداد دفعات مورد نیاز هم به نظر پزشک با توجه به میزان جرم موجود بر روی دندان ها بستگی داشته که رسوبات با چه سرعتی در دهان شکل می گیرند.

آیا بروساژ سبب لق و ضعیف شدن دندان ها می شود ؟

شایعاتی در رابطه با جرم گیری و لق شدن دندان ها وجود دارد که یک باور کاملا اشتباه است ، زیرا این تکنیک هرگز سبب لق شدن و یا ضعیف شدن دندان ها نخواهد شد. در واقع هنگام جرم گیری دندان ها به علت بکارگیری از یک ماده اسیدی که این عارضه را از بین می برد ، افراد لقی دندان ها را احساس خواهند کرد در صورتی که تنها جرم ها از بین رفته و فضای پوشیده از جرم پاکسازی می شود.

آیا خمیر دندان های ضد جرم کاربردی هستند ؟

خیر ، توجه داشته باشید که جرم دندان ها هرگز با استفاده از مسواک و خمیر دندان های مخصوص از بین نخواهند رفت ، همچنین این دسته از خمیر دندان ها به علت وجود مواد سابنده در ساختار ان ها تنها قادر به پاکسازی لکه ها می باشند که بکارگیری دائمی از آن ها هرگز توصیه نمی شود. زیرا ماده ساینده موجود در خمیر دندان ها می تواند خراش هایی را بر روی سطح دندان ایجاد کند و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک ها و میکروب ها فراهم کند.

پروسه جرم گیری دندان از بروز چه عوارضی پیشگیری می کند ؟

پوسیدگی های ریشه دندان

جرم ها در بخش های زیرین لثه و بر روی ریشه دندان ها تجمع پیدا می کنند که در واقع درمان این نوع پوسیدگی به دیگر تکنیک های درمانی همانند عصب کشی در کنار جرم گیری دندان نیاز دارد.

خونریزی لثه

وجود جرم بر روی دندان ها می تواند در بروز التهاب موثر باشد که سبب خونریزی لثه حتی به هنگام مسواک زدن خواهد شد.

بیماری های لثه

با وجود جرم بر روی دندان ها در مدت زمانی طولانی ، افراد با انواع بیماری های لثه مواجه خواهند شد.

التهاب و عفونت لثه

اسیدی که توسط باکتری ها و جرم ها تولید می شود ، سبب حل شدن فیبر لثه و در نهایت منجر به شل شدگی همراه با التهاب لثه ها خواهند شد.

تحلیل لثه ها

بهتر است بدانید که لثه برای فرار و دوری از باکتری‌های موجود در جرم دندان ، از آن ها دوری می‌کنند که در این شرایط فرد دچار تحلیل لثه خواهد شد و برای درمان نیاز به پیوند لثه نیاز خواهد داشت.

تحلیل استخوان فک

اگر جرم دندان سبب بروز بیماری‌های لثه و عفونت‌های متعدد در لثه شود ، استخوان فک نیز دچار تحلیل شده که برای درمان آن باید پیوند استخوانی و جرم گیری دندان توسط دندانپزشک صورت گیرد.

 

 

آیا می توان بروساژ را در مدت زمان های کوتاه و بسیار زیاد انجام داد ؟

جرم گیری دندان بیش از حد در آن دسته از بیماران که دارای مینای دندان بسیار نازک و ضعیف می باشند منجر به تشدید برخی عیوب نیز خواهد شد. به همین منظور دندان پزشک توصیه می کند در فواصل زمانی مناسب برای این تکنیک اقدام کنید و طی ان به خوبی دندان هایتان را مسواک بزنید.

بلیچینگ یا جرم گیری دندان ؟

در ابتدا بهتر است بدانید که هر دو این تکنیک ها دارای هدفی یکسان بوده اما روش و بکار گیری از آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد. جرم گیری دندان ها یک امر ضروری می باشد ، تا جرم و پلاک های موثر در پوسیدگی دندان ها به طور کامل از بین بروند ، زیرا در صورت عدم پاکسازی منجر به عفونت و عوارض جانبی دیگری نیز خواهد شد.

در حالی که تکنیک بلچینگ دندان ، جنبه زیبایی داشته و هدف اصلی در آن از بین بردن لکه های موجود بر روی دندان است که می تواند در اصلاح طرح لبخند بی نظیر و زیبا تاثیر گذار باشد. همچنین باید بدانید که این روش ضروری نبوده و تنها عده کمی از افراد و با وجود لکه هایی تیره نیازمند بکار گیری از آن می باشند ، تا دندان هایی سفید داشته باشند. بلیچینگ دندان به خودی خود مزیتی نداشته و تنها به بهبود ظاهر دندان و افزایش اعتماد به نفس زیبا جویان کمک می کند.

آیا امکان بروساژ در دندان های ارتودنسی شده وجود دارد ؟

یکی از اقدامات ضروری که ارتودنتیست در زمان بکار گیری از ارتودنسی در کرج انجام می دهد ، جرم گیری دندان ها با وجود براکت ها می باشد. زیرا در این مواقع تکه های غذا و جرم به راحتی در میان براکت ها جمع می شوند و در پوسیدگی دندان ، و ابتلا لثه به عفونت تاثیر می گذارند. در این مواقع مسواک و نخ دندان قادر به پاکسازی عمیق نبوده و نیاز است تا دندان ها به خوبی جرم گیری شوند.

آیا تنها بزرگسالان به این تکنیک نیاز دارند ؟

بروساژ تنها مختص بزرگسالان نبوده و گاهی اوقات نیاز است تا کودکان نیز از آن استفاده کنند. در مواقعی که دندانپزشک خوب و با تجربه در کرج ، وجود این عارضه را تشخیص دهد ، جرم گیری دندان را همانند بزرگسالان برای کودکان نیز انجام خواهد داد.

همه چیز در مورد جرمگیری دندان

آیا جرم گیری مینای دندان را از بین می برد ؟

این باور غلط متاسفانه در بین آحاد مردم جا افتاده است که جرم گیری دندان موجب نازک شدن و از بین رفتن مینای دندان می شود. دستگاه های جرم گیری به هیچ عنوان به مینای دندان آسیب نمی رساند و تنها توان برداشت جرم های دندان را دارد. اگر این اشخاص از معایب وجود جرم روی دندان آگاهی داشته باشند ، جرم گیری دندان را هیچ وقت مضر نمی دانند. جرم های موجود بر روی دندان نه تنها سبب پوسیدگی دندان نمی شوند بلکه باعث تحلیل لثه ، تخریب بافت های آن و در نتیجه لق شدن دندان ها می شوند.

علل حساسیت دندان پس از جرمگیری

گاهی اوقات افراد پس از جرم گیری دندان هایشان ، دچار حساسیت درمانی می شوند. شاید در این مواقع تصور کنید قسمتی از مینای دندان شما از بین رفته و نسبت به گرما و سرما حساس شده اید. با وجود اینکه این روند بسیار طبیعی است و پس از چند روز این حساسیت به طور کلی از بین می رود. دلیل این حساسیت این است که بعد از جرمگیری ، با حذف مقدار زیادی از جرم دندان که در امتداد لثه ها بوده ، قسمت هایی از ریشه دندان به بیرون اکسپوز می شود. در واقع می توان گفت ریشه دندان ها با محیط بیرون ارتباط کوچکی برقرار کرده که منجر به حساسیت دندانی تا چند هفته می شود.

آیا جرمگیری دندان سبب سفید شدن آن می شود ؟

با بالا رفتن سن و افزایش مصرف مداوم مواد غذایی تیره رنگ مانند چای ، قهوه و یا سیگار کشیدن ، رنگ دندان ها تغییر کرده و به رنگ زرد و تیره تبدیل می شود. بلیچینگ و یا سفید کردن دندان ها یکی از روش های زیبایی دندانپزشکی است که رنگدانه های درون دندان را روشن می کند. پولیشینگ و جرم گیری نیز متدی است که پلاک دندانی ، لکه ها و تارتار سطح خارجی دندان را برطرف می کند.

پولیش و جرم گیری دندان ها را تمیز کرده و از شیوع بیماری های لثه جلوگیری می کند. بعد از پولیش و جرم گیری ، اگر روی سطح خارجی دندان ها لکه های زیادی ایجاد شده باشد ، دندان ها به سفید کردن نیاز دارند. اگر دندان ها رنگ زردی داشته باشند ، بعد از تمیز کردن آن ها تغییری در ظاهر و رنگ آن ها ایجاد نمی شود. در پایان می توان گفت ، رنگ دندان فقط با جرم گیری به حالت طبیعی برگشته و تاثیر زیادی در سفید کردن دندان ها ندارد ؛ بنابراین اگر قصد دارید تا دندان های سفیدتری داشته باشید باید از روش های مناسب در این زمینه کمک بگیرید.

فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان در چیست ؟

املاحی که زیر لثه و بر روی دندان ها تجمع می کنند ، در صورتی که از مسواک زدن برای تمیز کردن دندان استفاده نشود و همچنین بهداشت فردی به درستی انجام نشود ، این جرم ها بیشتر خواهند شد. جرم های روی دندان به شکل زرد و پلاک های سفید مشاهده می شوند. اما جرم هایی که به زیر لثه رفته اند خطرناک بوده و فرد را دچار عفونت می کند. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم حداقل سالی یکبار به دندانپزشک برای بررسی وضعیت دندان ها و لثه خود مراجعه کنید.

هزینه لازم برای جرم گیری دندان در کرج چقدر است ؟

موارد متعددی در تعیین میزان قیمت جرم گیری دندان تاثیر می گذارد ، برای مثال تصویر برداری ، تخصص و مهارت دندانپزشک و مقدار جرم موجود بر روی دندان ها و غیره از مواردی هستند که در افزایش هزینه ناشی از این پروسه سفید کننده دندان نقش دارند.

آیا بیمه هزینه بروساژ دندان در کرج را پرداخت می کند ؟

بهتر است بدانید که جرم گیری دندان ها در اصل یک روش درمانی بوده که در زیبایی ظاهری دندان ها تاثیر می گذارد. بسیاری از بیمه های درمانی هزینه این پروسه درمانی را پرداخت خواهند کرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *