بارداری و ارتودنسی

بارداری و ارتودنسی

بکارگیری از ارتودنسی دندان در هر سنی و برای تمامی افراد با وجود نامرتبی دندان ها وجود داشته و دارای محدودیت های خاصی نمی باشد. بهتر است بدانید که استفاده از بریس ها در بزرگسالان همانند نوجوانان بوده و هیچ گونه تفاوتی با آن ها ندارد. اما یکی از چالش برانگیز ترین طول درمان ، بارداری و ارتودنسی بوده ، که فرد نمی داند که آیا این روش درمانی امکان اسیب رساندن به جنین را دارد و یا نه ؟ آیا می توان از این روش بدون هیچ گونه مشکلی بهره برد یا نه ؟ در ادامه مقاله دکتر ستاره سهرابی ، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج ، با مشکلات موجود و راهکار های بریس و درمان آن در دوران بارداری بانوان آن آشنا خواهیم شد.

بارداری و ارتودنسی - دکتر ستاره سهرابی

بهترین دوره برای ارتودنسی دندان در بانوان کدام است ؟

به طور کلی بانوان قبل از اقدام به بارداری باید یک سری موارد مورد نیاز را در نظر داشته باشند ، زیرا ممکن است روند درمان و مصرف برخی دارو ها تاثیر مستقیم و منفی بر روی جنین و همچنین مادر بگذارد. اما بارداری و ارتودنسی ، روش درمانی خطرناک نبوده و هیچ گونه مشکلی را برای مادر و یا جنین به وجود نخواهد آورد ، درواقع می توان گفت یک روش درمانی کاملا ایمن می باشد. تنها بانوان در این مواقع باید توجه بیشتری به روند درمانی و بهبود ناهنجاری های دندان ها خود داشته باشند. به طور مثال تمامی دندان ها در دوره بارداری حساسیت بالایی داشته و ممکن است فرد با استفاده از بریس ها دچار درد شوند ، که بانوان در این دوره نباید از هیچ گونه مسکن جهت تسکین و کاهش درد خود استفاده کنند ، و تنها می توانند این درد را تحمل کرده و با آن مبارزه کنند. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به بارداری و در زمان مناسبی که دارید ، برای درمان ناهنجاری های دندان های خود به بهترین متخصص ارتودنسی کرج ، مراجعه کنید.

اقدامات ضروری که قبل از ارتودنسی در بارداری باید به آن ها بپردازید

توصیه می شود در ابتدا به پزشک زنان خود مراجعه کنید. زیرا پزشک زنان اطلاعات کافی از بدن شما و مشکلات موجود داشته و میزان خطرناک بودن بارداری و اردتودنسی را برای شما اطلاع خواهد داد. در صورتی که پزشک زنان به شما اجازه به کارگیری از این روش درمانی را دهد ، در هنگام مراجعه به دندانپزشک باید شرایط و بارداری خود را اطلاع دهید ، تا تمامی موارد لازم در دوره درمان را در نظر داشته باشد.
نکته : اگر بانوان دارای پوسیدگی دندان باشند ، این روند در بارداری و ارتودنسی بسیار افزایش می یابد. بنابراین توصیه می شود قبل از اقدام به حاملگی و انجام ارتودنسی ، برای درمان و ترمیم دندان های خود به دندانپزشک خوب در کرج ، مراجعه کنند.

باید ها و نباید های بارداری و ارتودنسی

  • در صورتی که درمان زیبایی ظاهر دندان هایتان ضروری نمی باشد ، بهتر است برای بعد از زایمان برای آن اقدام نمایید.
  • در صورتی که فرد دچار حساسیت و احساس حالت تهوع در مواقع بکارگیری از خمیر دندان ها می شود ، می تواند از خمیر دندان های بدون بو نیز استفاده کند.
  • با بروز تغییرات هورمونی در بانوان ، امکان خشکی دهان و رشد میکروب ها افزایش می یباد و چون بانوان در بارداری و ارتودنسی نمی توانند از آدامس برای رفع آن استفاده کنند توصیه می شود مرتبا از نوشیدنی استفاده کنند.
  • در صورتی که بهداشت دهان و دندان رعایت نشود عفونت را با خود در پی خواهد داشت ، که این عفونت سبب زایمان زودرس بانوان خواهد شد.

عوارض ناشی از بارداری و ارتودنسی چیست ؟

همانطور که اشاره کردیم ، ارتودنسی و بارداری ، یک پروسه درمانی ایمن بوده و دارای خطرات و تاثیرات منفی برای جنین و مادر نمی باشد. اما ممکن است برخی عوارض جزئی را که در ادامه به آن ها می پردازیم را به همراه خود داشته باشد.

بروز تومورهای بارداری : اگر قبل از اقدام به بارداری و ارتودنسی هیچ گونه مشکلی در دندان ها خود نداشته باشید ، ممکن است در زمان حاملی مبتلا به التهاب لثه شوید. در صورتی که این تورم لثه بهبود نیابد و یا همچنان افزایش یابد ، با عارضه ای همچون تومور بارداری روبه رو خواهید شد. نگران نباشید ، این تومور از نوع بدخیم و یا خطر ناک نبوده و به طور موقت در لثه به وجود آمده و دارای دردی جزئی و قابل تحمل می باشد.

لقی دندان و حرکت بریس ها : از جمله عارضه هایی که افراد در بارداری در ارتودنسی با آن مواجه می شوند ، تاثیر هورمون ها بر روی دندان و در نتیجه لق شدن دندان های بانوان می باشد. بهتر است بدانید که این موضوع به معنای لقی کامل دندان و افتاده دندان ها و یا لق ماند دائمی نبوده و با گذشت زمان و بعد از تولد نوزاد به حالت اولیه خود باز می گردد.

نکته : این موضوع بسیار حساس بوده و نیازمند آن است که برای درمان نامنظمی دندان هایتان در حاملگی حتما به یک ارتودنتیست خوب و ماهر در کرج ، مراجعه کنید.

حالت تهوع : از شایع ترین علائم بارداری در بانوان وجود حالت تهوع دائمی و طولانی مدت می باشد. در صورتی که بارداری و ارتودنسی همزمان شود و بانوان به طور مرتب استفراغ کننده ، به علت قوی بودن اسیده خارج شده از معده ، می تواند بریس های فلزی و سیم های فلزی به کاربرده شده را به راحتی از بین ببرد.

نکته : اگر در این مواقع دچار حالت تهوع و اسفراغ شدید ، بلافاصله دهان خود را به خوبی بشویید.

مراجعه مرتب به دندانپزشک : با تمامی مواردی که از عوارض ناشی از بارداری و ارتودنسی نام برده شد ، تعداد دفعات مراجعه به ارتودنتیست کرج ، قطعا افزایش خواهد یافت. به طور کلی افراد هر هشت هفته یک بار به پزشک مراجعه می کنند ، در صورتی که در این مواقع نیاز است تا هر پنج هفته یک بار دندان ها و ارتودنسی ها مورد بررسی قرار گیرند.

نکته : البته میزان دفعات مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی در طالقانی کرج ، به عواملی همچون ناهنجاری های دندانی شما و از همه مهم تر نظر متخصص ارتودنسی بستگی داشته که به شما زمان و تعداد آن را اطلاع خواهد داد.

در دوره بارداری و ارتودنسی باید چه مواردی را به خوبی رعایت کرد ؟

از جمله مواردی که بانوان یاید در بارداری و ارتودنسی ، قبل و بعد از بکارگیری از آن ها و درواقع همیشه و به طور دائمی باید به آن توجه داشته باشند ، بهداشت دهان و دندان بوده که با استفاده از نخ دندان و مسواک به خوبی رعایت می شود. استفاده از دهانشویه و رعایت بهداشت دهان می تواند بروز التهاب لثه و به وجود آمدن تومور بارداری را بسیار کاهش دهد. همچنین با وجود بریس ها ، باکتری در دهان بسیار افزایش می یابد ، بنابراین بانوان می توانند از آب نمک بعد از مسواک برای شست و شوی دهان خود استفاده کنند.

ارتودنسی و بارداری - دکتر ستاره سهرابی

ملاحظات ضروری قبل از ارتودنسی و بارداری

  1. در بارداری و ارتودنسی بانوان نمی توانند از هیچ گونه دارو های خاص برای کاهش درد و موارد دیگر استفاده کنند.
  2. بارداری و بکارگیری از بریس ها می تواند ، زمینه ساز بیماری هایی همچون ، التهاب لثه و پریودنتال شود.
  3. نیاز مصرف برخی مواد غذایی در دوران حاملگی بسیار برای مادر و جنین ضروری بوده ، که مصرف آن با وجود بریس ها ، درمان را دچار اختلال کرده و یا ممکن است به آن ها اسیب برساند.

در دوران بارداری بیشتر از کدام نوع ارتودنسی استفاده می شود ؟

ارتودنسی ثابت

بارداری و ارتودنسی دندان ها با استفاده از یکی از انواع ارتودنسی ثابت ، یک روش سنتی بوده که با استفاده از براکت های کاملا فلزی ، نا منظمی دندان ها اصلاح می شود. براکت های مخصوص در این تکنیک با موادی بخصوص به دندان چسبانده شده ، و سیم های ارتودنسی را از داخل آن ها عبور می دهند. نیروی لازم برای ایجاد یک فشار جهت مرتب کردن دندان ها در این مواقع ، توسط این سیم ها اعمال خواهد شد.

ارتودنسی متحرک

در استفاده از ارتودنسی متحرک به علت خارج کردن ابزارهای آن از داخل دهان ، می توان بهداشت دهان و دندان را به راحتی و به درستی رعایت کرد و همچنین یک گزینه بسیار مناسب برای بانوان به هنگام بارداری و ارتودنسی می باشد. همچنین از بروز هر نوع بیماری لثه پیشگیری خواهد کرد.

تغذیه در زمان ارتودنسی و بارداری چگونه است ؟

بانوان باید انواع مواد غذایی مقوی و مورد نیاز خود و نوزاد را در دوره بارداری خود مصرف کنند. اما بهتر است بدانید که تغذیه در ارتودنسی دارای برخی محدودیت ها از جمله عدم مصرف مواد غذایی سفت ، چسبنده و ترد ، خشک و غیره می باشد . به همین منظور لازم است بسیاری از مواد غذایی به هنگلم بارداری و ارتودنسی ، ابتدا خورد شده، تکیه تکیه و پودر شده و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

سوالات متداول در خصوص بارداری و ارتودنسی دندان ها

آیا استفاده از مواد پروتئینی در بارداری با وجود بریس ها دارای محدودیت است ؟

بهتر است بدانید که مصرف پروتئین از جمله موارد مهم و ضروری در تغذیه بانوان باردار می باشد. بارداری و ارتودنسی یکی از محدودیت های موجود جهت مصرف گوشت و مرغ برای بانوان بوده که فرد نمی تواند به راحتی این مواد غذایی را مصرف کند ، زیرا امکان قرار گرفتن آن در میان براکت و سیم ها بسیار زیاد بوده و ممکن است روند درمانی فرد را دچار اختلال کند.

آیا اشعه ایکس در دوره درمان با بریس ها خطرناک است ؟

خبر خوب برای بانوان باردار این است که ، ارتودنتیست خوب در کرج ، یک دستگاه محافظ دارد که بر روی شکم بانوان قرار خواهند گرفت ، تا از وارد شدن هرگونه آسیب در بارداری و ارتودنسی توسط اشعه ایکس به هنگام درمان پیشگیری شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری