انحراف فک ⭐ روش های درمان آن

انحراف فک ⭐ روش های درمان آن

به اشتراک بگذارید:

یکی از موارد بروز مشکلات در استخوان فک ، انحراف فک می باشد. این نوع انحراف بیشتر در فک پایین رخ داده که سبب نا هماهنگی و عدم تقارن خط میانی دندان ها می شود. این عارضه می تواند به صورت اکتسابی و با شکستن و کج جوش خوردن استخوان در کودکان ایجاد شود و یا در برخی موارد به صورت مادرزادی بروز کند. دکتر ستاره سهرابی ، متخصص ارتودنسی کرج برای کسب اطلاعات بیشتر شما عزیزان مقاله زیر را جهت درمان ناهنجاری فک با استفاده از ارتودنسی در کرج تهیه نموده که توصیه می شود آن را با دقت مطالعه نمایید.

انحراف فک - دکتر ستاره سهرابی

عارضه انحراف استخوان فک چیست ؟

این عارضه در استخوان فک می تواند در هر دو فک افراد ، بالا و پایین رخ دهد. این عارضه همراه با برخی علائم همچون عدم قرینگی و قرار نگرفتن استخوان در محل مناسب خود نیز می باشد. بهتر است بدانید که انحراف فک در استخوان فک پایین افراد بسیار شایع بوده که به آن اختلال اسکلتی نیز گفته می شود ، این نوع اختلال افراد را در زمان جویدن غذا دچار مشکلات متعددی نیز خواهد کرد.

انحراف در فک پایین : در برخی موارد استخوان بالایی فک بیماران در محل مناسب و درست خود قرار خواهد گرفت اما فک پایین با توجه به تشخیص بهترین ارتودنتیست در کرج ، به سمت چپ ، راست و یا جلو تر از دندان های بالا قرار می گیرد ، که به آن mandibular deviation گفته می شود.

انحراف در فک بالا : انحراف در استخوان های فک بالایی افراد در زمانی که خط میانی دندان های فک بالا و خط مرکزی استخوان فک بالا در یک راستا قرار نگرفته باشند رخ خواهد داد. توجه داشته باشید که در اکثر مواقع فک پایین در وضعیت مناسب و در محل درست خود قرار گرفته است.

مزایای درمان انحراف استخوان فک چیست ؟

 1. زیبا تر شدن چهره افراد
 2. بهبود کیفیت خواب افراد
 3. درمان مشکلات تنفسی 
 4. اصلاح طرح لبخند بیماران
 5. جویدن و میل کردن آسان غذا
 6. بهبود درد موجود در صورت و فک
 7. بهبود نحوه صحبت کردن و تلفظ کلمات

عوارض ناشی از مشکلات انحراف فک چیست ؟

اختلال مفصل گیجگاهی: در صورت وجود انحراف استخوان فک ، فشار بر روی استخوان به صورت یکسان نخواهد بود ، بنابراین سبب ایجاد اختلال در مفصل فکی گیجگاهی افراد خواهد شد.

جویدن غذا : این عارضه در جویدن مواد غذایی افراد را دچار مشکلات بسیاری نیز خواهد کرد.

عدم تنفس آسان : این دسته افراد با وجود اختلالات فک ، بیشتر از طریق دهان تنفس خواهند کرد زیرا امکان تنفس با بینی برای آن ها دشوار خواهد بود.

عدم استراحت : اختلالات تنفسی ناشی از این عارضه ، علاوه بر تاثیر گذاری بر روی تنفس بیمار ، بر روی کیفیت خواب آن ها به علت عدم تنفس به آسانی به هنگام خواب نیز تاثیر خواهد گذاشت.

عدم تکلم : در این مواقع افراد به هنگام صحبت کردن به علت وجود انحراف فک و قرار نگرفتن درست دندان ها روی هم دچار اختلال به هنگام صحبت و تلفظ درست کلمات خواهند شد.

پوسیدگی دندان ها : اختلال در جویدن مواد غذایی و عدم تکلم راحت از عارضه های انحراف استخوان فک بوده ، که سبب ساییدگی و پوسیدگی بیش از حد دندان ها خواهد شد که با مراجعه به متخصص ارتودنسی کرج ، می توان برای درمان آن مراجعه کرد. 

چه عواملی می توانند در بروز انحرافات فک موثر باشند ؟

توجه داشته باشید که هماهنگی بافت ها ( تاندون ، استخوان و ماهیچه و غیره ) در کارکرد درست فک و قرار گرفتن آن ها در موقعیت مناسب نقش مهمی خواهند داشت. اما به طور کلی این عارضه انحراف فک در افراد بر اثر عوامل محیطی و همچین مادرزادی به وجود خواهد آمد ، که در ادامه با موارد موثر و تاثیر گذار آن آشنا خواهیم شد.

آسیب دیدگی استخوان فک

در برخی موارد با توجه به انجام برخی فعالیت ها همچون ورزش و یا تصادف ، وارد شدن ضربه ای محکم سبب شکستگی فک ، محدود شدن دامنه حرکتی و خارج شدن استخوان فک از حالت طبیعی می شود ، که در انحراف چانه به سمت محل اسیب دیده نقش خواهد داشت ، همچنین در این مواقع استخوان در یک موقعیت نامناسب جوش خورده که در بروز انحراف فک بسیار موثر می باشد.

ضعف عضلانی صورت

برخی افراد با ضعف عضلات قسمتی از صورت خود مواجه خواهند شد ، که در کجی فک به سمتی دیگر نقش خواهد داشت.

مشکلات بایت

وجود مشکلاتی همچون بایت و تداخل میان دندان ها از جمله موارد تاثیر گذار بر عدم جویدن و صحبت کردن درست بیماران و همچنین بروز انحراف استخوان فک در آن ها خواهد شد.

اختلال همی مندیبولار هایپرتروفی

این عارضه به معنای رشد بیش از حد مفصل گیجگاهی در یک سمت نسبت به سمت دیگر بوده که با عارضه انحراف استخوان در افراد همراه می باشد.

اختلالات استخوان فک به صورت مادرزادی

امکان انحراف فک در برخی افراد به صورت مادرزادی و از بدو تولد نیز خواهد بود.

تکنیک های درمانی انحراف استخوان فک

بکارگیری هر نوع روش درمانی در این مواقع ، به میزان مشکلات موجود و سن بیماران نیز بستگی خواهد داشت. به این صورت که افراد در سنین پایین به راحتی و با بکارگیری برخی تکنیک ها بدون نیاز به جراحی بهبود خواهند یافت. در صورتی که برخی دیگر به علت افزایش سن و گذراندن دوره بلوغ نیازمند جراحی فک در کنار دیگر روش های درمانی نیز خواهند بود.

ارتودنسی دندان ها و بهبود انحراف استخوان فک

به طور کلی بهتر است بدانید که ارتودنتیست در مواردی همچون اصلاح نامنظمی دندان ها و وجود مشکلات جزئی در فک از انواع مختلف بریس ها استفاده خواهد کرد ، تا سبب اصلاح طرح لبخند ، افزایش بهداشت دهان و دندان ، عملکرد بهتر فک و موارد دیگر شود. به یاد داشته باشید که گاهی اوقات درمان ناهنجاری انحراف فک به تنهایی با بکارگیری از ارتودنسی امکان پذیر نخواهد بود و نیازمند جراحی و استفاده از روش های درمانی دیگر نیز می باشد.

روش های درمانی انحراف فک بدون نیاز به جراحی

هیبرید فانکشنال : این ابزار بسیار به هنگام ارتودنسی دندان ها بکار گرفته می شود ، که بهترین ارتودنتیست در کرج علاوه بر اصلاح نامنظمی دندان ها به منظور اصلاح مشکلات استخوان و انحراف فک نیز از ان استفاده می کنند.

ارتودنسی : برخی عارضه ها همچون کراس بایت که دارای منشا از استخوان فک می باشند ، با بکارگیری از انواع ارتودنسی ها درمان خواهند شد.

روش های درمانی انحراف فک با جراحی 

در صورتی که مشکلات و کجی فک افراد با بکارگیری ابزارهای مختلف ارتودنسی درمان نشود ، دندانپزشک جراحی فک را برای این دسته از افراد پیشنهاد می کند.

استئوتومی ماگزیلاری : این نوع جراحی در استخوان های بالایی فک بیماران انجام خواهد شد. در واقع جراحی فک بالا جهت درمان مشکلاتی همچون اپن بایت ، کراس بایت و عقب بودن بیش از حد فک بالا نیز بکارگرفته می شود.

استئوتومی مندیبولار : تکنیک استئوتومی مندیبولار همان جراحی فک پایین بوده که به منظور اصلاح وضعیت ناشی از عقب بودن فک پایین بیماران انجام می شود. بهتر است بدانید که در این مواقع افراد با عقب بودن و کم بودن برجستگی چانه خود رو به رو خواهند شد ، که جراح بر روی چانه این افراد نیز اصلاحاتی را انجام خواهد داد.

انحراف فک پایین چیست و به چه علت پدید می آید؟

انحراف فک پایین به وضعیتی اشاره دارد که فک پایین (فک تحتانی) به نسبت به فک بالا (فک فوقانی) جلوتر از حد معمول قرار گرفته است.
انحراف فک پایین ممکن است به دلیل عوامل ژنتیک یا محیطی بوجود بیاید. در برخی از موارد، این وضعیت از نسل به نسل انتقال پیدا کرده و به عنوان یک ویژگی ژنتیک در خانواده‌ها ظاهر می‌شود. در موارد دیگر، عوامل محیطی مانند الگوی رشد فک در طول دوران کودکی، استفاده از سازماندهی غذایی نامناسب، یا عادت‌های غیر صحیح جویدن نیز ممکن است نقش داشته باشند.
علائم و اثرات انحراف فک پایین ممکن است شامل مشکلات در جلوگیری از تماس صحیح بین دندان‌ها (ممکن است باعث تشکیل برخی از مشکلات ارتودنسی شود)، مشکلات گفتاری، درد سر و گردن، و احتمالاً مشکلات تنفسی در برخی موارد شدیدتر باشد.
برای تشخیص دقیق و درمان انحراف فک پایین، مشاوره با یک ارتودنتیست یا جراح فک و صورت مناسب است. درمان ممکن است شامل ارتودنسی یا در موارد پیچیده ‌تر جراحی فک باشد.

علائم انحراف فک پایین

انحراف فک پایین ممکن است باعث ایجاد مشکلات مختلف در دهان، فک، و صورت شود. برخی از علائم و نشانه‌های مرتبط با انحراف فک پایین شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مشکلات ارتودنسی:
  ناهنجاری‌های دندانی ممکن است شامل تماس دندانی نوک به نوک ، بی نظمی زیاد یا حتی دندان قروچه باشد.
 • مشکلات در جلوگیری از تماس صحیح دندان‌ها:
  انحراف فک پایین ممکن است باعث ناتوانی در تماس صحیح بین دندان‌ها شود و این موجب مشکلات در گاهی حالات تکامل دندانی و همچنین در عملکرد مفصل فکی شود.
 • مشکلات گفتاری:
  افراد با انحراف فک پایین ممکن است مشکلات در تلفظ برخی از کلمات یا صوت‌ها داشته باشند.
 • درد و عدم راحتی:
  درد در ناحیه فک، دهان، گردن یا حتی سر می‌تواند یک نشانه از انحراف فک پایین باشد.
 • مشکلات تنفسی:
  در برخی موارد، انحراف فک پایین ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود، به خصوص در حالت‌های استراحت یا خواب.
 • تغییرات در شکل صورت:
  صورت فرد ممکن است ظاهر خشن با جاو زده و یا دارای انحراف و غیرقرینگی باشد.

هر گاه که فردی احساس می‌کند که ممکن است با انحراف فک پایین مواجه باشد یا هر یک از علائم فوق را تجربه می‌کند، توصیه می‌شود که به ارتودنتیست یا جراح فک و صورت مراجعه کند. تشخیص دقیق و درمان به موقع می‌تواند مشکلات را بهبود بخشد و از پیشرفت این وضعیت جلوگیری نماید.

هزینه درمان انحراف فک در کرج

هزینه مورد نیاز جهت درمان انحراف فک در کرج با دکتر سهرابی به موارد متعددی همچون سن افراد ، میزان مشکلات موجود و بکارگیری تکنیک های درمانی مختلف بستگی داشته و به همین دلیل متفاوت خواهد بود. در برخی موارد ممکن است افراد علاوه بر جراحی فک پایین ، فک بالایی آن ها نیز نیازمند جراحی باشد ، و یا ارتودنتیست ترجیح دهد بعد از جراحی از انواع مختلف ارتودنسی در این مواقع استفاده کند، بنابراین توجه داشته باشید که هزینه هر یک از این موارد به صورت کاملا جدا گانه محاسبه خواهد شد.

ارتودنسی قبل از جراحی فک چه تاثیری خواهد داشت ؟

بکارگیری انواع مناسب ارتودنسی جهت اصلاح انحراف فک ، قبل از اقدام به عمل جراحی استخوان فک می تواند مشکلات متعدد نامنظمی دندان ها و فک بیماران را نیز بهبود بخشد ، بنابراین در این مواقع به ارتودنتیست امکان تشخیص و بررسی آسان مشکلات موجود را نیز خواهد داد که چه نوع درمانی برای افراد مناسب می باشد.

نکته: هرچه انجام ارتودنسی اولیه در افراد اصولی تر و با دقت توسط یک ارتودنتیست خوب و ماهر در کرج انجام شود ، مدت زمان ارتودنسی نهایی بعد از جراحی فک کوتاه تر خواهد شد.

مراقبت های لازم بعد از جراحی انحراف فک

 • تورم و کبودی بعد از انجام این پروسه درمانی امری طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد و اغلب بعد از گذشت 3 الی 4 هفته به صورت کامل برطرف می شود. شما برای کمک به کاهش ورم و کبودی های خود پس از جراحی انحراف فک در کرج می توانید از کمپرس یخ به صورت غیر مستقیم و بدون ایجاد فشار در نواحی فک و صورت استفاده نمایید.
 • بعد از انجام اصلاح کجی فک ، توسط جراح داروهایی تجویز می شود که لازم است برای تسکین درد و جلوگیری از بروز عفونت داروهای خود را به صورت مرتب و به موقع مصرف نمایید.
 • توصیه می شود در هنگام استراحت و دراز کشیدن ، دو بالش در زیر سر خود قرار دهید ؛ به این ترتیب فشاری به فک وارد نمی شود و به کاهش تورم فک کمک خواهد شد.
 • لازم است از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات حداقل به مدت سه هفته خودداری نمایید ؛ چرا که دخانیات و الکل روند بهبودی شما را مختل کرده و سبب بروز عوارض جدی پس از درمان می شود ؛ به همین علت لازم است به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید و از قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز خودداری نمایید.
 • بهتر است در روزهای نخستین بعد از جراحی به جای مسواک زدن از یک دستمال نرم و مرطوب برای تمیز کردن دندان های خود استفاده نمایید تا به صورت ناخواسته در حین مسواک زدن فشاری به فک تازه جراحی شده شما وارد نشود.
 • برای تمیز کردن محیط دهان و دندان ها توصیه می شود بعد از هر بار مصرف وعده های غذایی دهان خود را با آب و کمی نمک آبکشی نمایید.
 • لازم است جهت بررسی روند بهبودی به صورت مرتب در جلسات معاینه حضور پیدا کنید.
 • توصیه ما به شما این است برای جلوگیری از بروز درد و مشکلات جدی پس از عمل جراحی انحراف فک ، در هفته های ابتدایی بعد از عمل از غذاهای نرم که نیازی به جویدن ندارند و مایعات استفاده نمایید.

سوالات متداول انحراف فک

آیا جراحی فک دارای عوارض می باشد ؟

جراحی فک همانند دیگر پروسه های جراحی دارای عوارضی نیز خواهد بود ، به طور کلی عوارض موجود بعد از جراحی انحراف فک : تورم ، خونریزی و التهاب، گرفتگی بینی و سینوس ، سفت تر شدن فک و موارد بسیار دیگر نیز می باشد.

چه سنی برای جراحی استخوان فک مناسب می باشد ؟

جراحی انحراف استخوان دهان در افراد بالای 18 سال ، با توجه به رشد کامل فک و در صورت عدم درمان با استفاده از بریس ها به بیماران پیشنهاد خواهد شد.

آیا پروسه درمان انحراف با استفاده از جراحی درد دارد ؟

در طی پروسه جراحی انحراف فک در کرج به علت استفاده از ماده بیهوشی بیمار دردی را احساس نخواهد کرد ، اما بعد از ، از بین رفتن تاثیر بیهوشی می توان درد موجود را با مصرف داروی مسکن تجویز شده توسط جراح تسکین بخشید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *