ارتودنسی و جراحی بینی

ارتودنسی و جراحی بینی

از جمله سوالاتی که ذهن زیبا جو را قبل از بکارگیری از ارتودنسی در کرج مشغول می کند ، انجام همزمان ارتودنسی و جراحی بینی می باشد ، که آیا امکان انجام آن وجود دارد و یا نه؟ باید بگوییم که انجام همزمان هر دو این پروسه های درمانی گزینه مناسب و خوبی نمی باشد ، زیرا افراد باید فشار بسیار زیادی را در صورت خود تحمل کنند ، که در پی آن رسیدن به نتیجه ای مطلوب و مناسب برای اصلاح نامنظمی دندان ها و فرم بینی با رضایت بیمار همراه نخواهد بود. در مقاله دکتر ستاره سهرابی ، متخصص ارتودنسی دندان در کرج ، با تمامی جوانب این فرایند آشنا خواهیم شد.

ارتودنسی و جراحی بینی

اول ارتودنسی یا اول جراحی زیبایی بینی ؟

در این مواقع باید بدانید که ارتودنسی دندان اولویت بیشتری به نسبت جراحی بینی خواهد داشت. زیرا ابتدا فک زیبا جو باید در یک موقعیت مناسبی قرار گیرد و سپس جراحی بینی بر روی ساختار مناسب فک انجام شود. همچنین از جمله موارد مهمی که جراح بینی به آن توجه بسیار زیادی دارد ، موقعیت لب و تناسب آن با بینی می باشد ، در واقع با انجام ارتودنسی لب ها در یک محل مناسب قرار می گیرند به همین منظور بهتر است ابتدا ارتودنسی و جراحی بینی با توجه به نظر بهترین ارتودنتیست در کرج ، بعد از آن انجام شود.

  • توجه داشته باشید که استفاده از بریس های دندانی ، خود به تنهایی تاثیری بر روی جراحی بینی ندارد بلکه با تغییر موقعیت لب ها عمل بینی را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • نکته دیگری که زیبا جو باید به آن هم توجه کافی را داشته باشد ، فشار وارد شده به بینی افراد در زمان ارتودنسی دندان ها بوده ، که می تواند فرم بینی را تغییر دهد و سبب آسیب رسانی به استخوان دماغ شود. گاهی اوقات نیز ممکن است مشکلات بینی سبب اختلال در فک و دندان افراد شود ، که بیمار نیازمند درمان ارتوگناتیک خواهد شد. همچنین بهتر است بدانید که تمامی افراد تنها با دو هدف برای جراحی بینی خود اقدام می کنند. بسیاری به علت بهبود وضعیت تنفسی و عده ای دیگر برای افزایش زیبایی چهره خود.
  • حال بهتر است به شما بگوییم اگر افراد دچار مشکلات تنفسی هستند ، باید قبل از آغاز هر درمانی مشکلات تنفسی خود را حل کنند ، تا در زمان درمان با بکارگیری از بریس ها دچار هیچ گونه مشکلی نشوند. اما اگر تنها برای جنبه زیبایی می خواهند بینی خود را جراحی کنند ، بهتر است بعد از پایان دوره درمان ابتدا ارتودنسی و جراحی بینی را بعد از آن انجام دهند.
  • در نتیجه با وجود مشکلات متعدد بهتر است در ابتدا در صورت وجود هر گونه مشکل تنفسی درمان شود و سپس جراحی های فک و صورت همراه با ارتودنسی بکار گرفته شود. اما اگر افراد دچار مشکلات تنفسی نباشند ، باید ابتدا ارتودنسی و جراحی بینی را برای بعد از پایان دوره درمان بکار گیرند.

تجربه عمل بینی و ارتودنسی همزمان

 

تغییر فرم لب بعد از درمان با استفاده از بریس ها

تغییرات ایجاد شده در فرم لب ها بر تصمیم نهایی جراح بینی تاثیر بسیار زیادی نیز می گذارد. به همین دلیل شما می توانید در ابتدا مشکلات موجود در فک و دندان های تان را اصلاح کنید و سپس برای عمل بینی به جراح رینوپلاستی مراجعه کنید. بنابراین با داشتن دندان های صاف و مرتب ، موقعیت فک در ناحیه ای مناسب و موارد موثر دیگر می توانید ، به راحتی درباره نوع عمل بینی خود با جراح صحبت کنید ، بدون آن که نگران موضوع دیگری در رابطه با ارتودنسی و جراحی بینی داشته باشید.

مشکلات انجام همزمان ارتودنسی و جراحی بینی چیست ؟

استفاده از هر یک از انواع ارتودنسی ( نامرئی ، ثابت و غیره ) تاثیر مستقیمی بر تغییر زاویه بینی و لب ها ، موقعیت لب ها و بر هم خوردن تعادل بین آن ها را نیز دارد. در واقع یکی از موارد حائز اهمیت که پزشک خوب در کرج ، همواره بر آن تاکید دارد ، فرم لب ها و نتیجه پایانی عمل بینی می باشد. هرگونه تغییری که رخ دهد فرم و زاویه لب ها را نیز تغییر خواهد کرد. بنابراین ارتودنسی و جراحی بینی موضوعی است که جراح بینی قبل از آغاز کار خود توجه بسیار زیادی به آن دارد.

 اولویت باید ارتودنسی باشد و یا جراحی بینی ؟

 

در صورت استفاده از بریس ها چه زمانی می توان برای جراحی بینی اقدام کرد ؟

با توجه به آن که افراد در ابتدا برای نا منظمی و وجود اختلال در فک و دهان خود به ارتودنتیست خوب در تهران مراجعه کرده باشند ، ارتودنتیست خوب در کرج ، به علت وارد کردن فشار به صورت و بینی برای جای گذاری ابزارهای ارتودنسی ، تا پایان بهبودی که حدود 2 الی 5/3 سال زمان خواهد برد ، از بیمار می خواهد تحت عمل رینوپلاستی قرار نگیرد ، تا فرم و ظاهر بینی دچار آسیب نشود. به همین علت زیبا جو باید بعد از اتمام کامل روند درمانی ارتودنسی خود با توجه به نظر پزشک ارتودنسی و جراحی بینی را انجام دهد.

بهترین زمان برای جراحی بینی و ارتودنسی

بهترین زمان به منظور انجام ارتودنسی دندان ها در زمان کودکی و قبل از آغاز دوره بلوغ می باشد ، در این بازه زمانی متخصص ارتودنسی خوب و با تجربه در کرج ، به راحتی مشکلات فک ، نامنظمی و پوسیدگی دندان را رفع می کند و در یک دوره کوتاه تر دندان و فک را بدون نیاز به جراحی نظم می بخشد.
همچنین بهتر است بدانید که زمان مناسب جراحی بینی ، بعد از سن بلوغ و در سنین بالا تر از 18 سال می باشد ، که نتیجه ای بسیار رضایت بخشی را با خود به همراه خواهد داشت. بنابراین بهتر است افراد در مرحله اول و در سنین پایین تر تحت درمان ارتودنسی قرار گیرند و سپس و بعد از رسیدن به سن مناسب برای جراحی بینی خود اقدام کنند. در واقع ارتودنسی و جراحی بینی یک فرایندی است ، که پس از پایان سلامت دندان ها باید انجام شود.

آیا انجام ارتودنسی قبل از عمل بینی بر روی هزینه آن تاثیر گذار است ؟

همانطور که اشاره کردیم در مواقع مراجعه به پزشک برای نصب و تنظیم براکت ها ، فشاری از سوی ارتودنتیست بر روی صورت افراد ایجاد خواهد شد ، که احتمال وارد شدن هر گونه آسیب به بینی افزایش می یابد. در واقع اگر ارتودنسی و جراحی بینی بعد از درمان دندان ها انجام شود ، نیاز افراد را به جراحی بینی ترمیمی افزایش می دهد ، که هزینه ناشی از هر روند درمانی بسیار زیاد خواهد شد.

نکته : اگر در ابتدا به سلامت و موقعیت فک و دندان هایتان توجه کنید و سپس تحت عمل بینی قرار بگیرید ، در هزینه های درمانی خود صرفه جویی کرده اید.

 درمان بی نظمی شدید دندان های نیش بیرون زده همراه با کشیدن دندان ، توسط دکتر ستاره سهرابی

 

انحراف بینی و ارتودنسی

عمل زیبایی بینی با جراحی انحراف بینی بسیار متفاوت بوده و در این مواقع لازم است تا بینی جراحی شود. به دنبال انحراف بینی مشکلات تنفسی در افراد به وجود خواهد آمد و برای جلوگیری از آسیب به روند درمان ارتودنسی نیاز است در ابتدا مشکل انحراف بینی زیبا جو بر طرف شود. گرفتگی بینی تاثیر بسیار زیادی بر روی تنفس دهانی ، پوسیدگی دندان و تغییر شکل فک بالا و پایین دارد ، که می تواند سبب اختلال در رشد دندان ها شود ، به همین منظور ابتدا باید انحراف بینی درمان شود. در مواقعی که دارای انحراف در بینی خود هستید ، حتما به پزشکان ماهر و با تجربه برای بررسی ارتودنسی و جراحی بینی خود مراجعه کنید.

عمل فک بالا ، ارتودنسی و جراحی بینی چه تاثیری بر یکدیگر دارند ؟

اگر دقت کرده باشید فک بالایی بسیار نزدیک به بینی می باشد ، بنابراین هر گونه تغییر بر روی فک می تواند به صورت مستقیم بر روی بینی افراد تاثیر بگذارد. اگر قبل از عمل بینی ، جراحی فک نیز انجام شود ، می تواند اهداف اصلی بیمار به منظور تغییر فرم دماغ را تغییر دهد و یا حتی ممکن است دیگر نیازی به عمل بینی نباشد. به همین منظور در ابتدا به بهترین متخصص ارتودنسی کرج ، برای ارتودنسی و جراحی بینی خود مراجعه کنید ، تا در صورت نیاز به جراحی فک بالا ابتدا آن را اصلاح کرده و سپس برای درمان های دیگر اقدام کنید.

پروتز فک بالا و تاثیر آن بر بینی

همانطور که به اهمیت فک و قرار گرفتن آن در موقعیتی مناسب اشاره کردیم ، باید بگوییم گاهی اوقات افراد دارای دندان هایی صاف و منظم می باشند و تنها دندان های بالا جلوتر از فک پایین قرار می گیرند ، در این مواقع با استفاده از پروتز چانه می توان برای جلو آمدن فک پایین و قرار گرفتن در محلی مناسب استفاده کرد. در نتیجه و بعد از اصلاح فرم فک ممکن است نیاز افراد به عمل بینی کاهش یابد و دیگر احساس بد بودن فرم بینی خود را نداشته باشند. اما قبل از شروع درمان ارتودنسی و جراحی بینی ، به خوبی با بهترین ارتودنتیست در کرج و جراح بینی صحبت کنید و از داشتن خواسته های غیر واقع گرایانه خود بپرهیزید ، تا در پایان به یک نتیجه رضایت بخش از روند درمانی خود برسید.

اوربایت ، ارتودنسی و جراحی بینی

مشکل اوربایت (جلو بودن فک بالا) یکی از مشکلات شایع در ساختار فک و دندان ها است که می‌ تواند تأثیرات گسترده‌ ای بر زیبایی و عملکرد فک و صورت داشته باشد. این عارضه می ‌تواند منجر به مشکلاتی نظیر دشواری در جویدن ، مشکلات گفتاری و حتی درد فک و سردرد های مزمن شود. درمان اوربایت معمولاً نیازمند یک رویکرد چند جانبه شامل ارتودنسی و جراحی فک است.

درمان اوربایت اغلب با ارتودنسی آغاز می‌ شود. ارتودنسی به تنظیم موقعیت دندان‌ ها و ایجاد فضای مناسب برای جراحی فک کمک می ‌کند. دندان‌ ها به وسیله براکت‌ ها و سیم‌ های ارتودنسی به تدریج به موقعیت صحیح خود هدایت می‌ شوند ، که این مرحله معمولاً چند ماه تا چند سال طول می ‌کشد.

پس از آماده ‌سازی دندان‌ ها ، جراحی فک به منظور اصلاح موقعیت فک بالا انجام می ‌شود. این جراحی شامل برش و جابجایی استخوان فک بالا به موقعیت جدید و مناسب است. جراحی فک می‌ تواند علاوه بر بهبود عملکر د، تأثیرات زیبایی چشمگیری نیز داشته باشد.

توجه داشته باشید که این بیماران می‌ توانند پس از اصلاح مشکل جلو بودن فک بالا ، جراحی بینی را انجام دهند. انجام همزمان جراحی بینی و فک برای این افراد توصیه نمی ‌شود، مگر اینکه فک ‌ها در موقعیت ایده‌ آل و طبیعی خود قرار گیرند.

با توجه به نزدیکی فک بالا به بینی ، هر گونه تغییر در فک می‌ تواند بر روی بینی تأثیر بگذارد. اگر ابتدا جراحی فک انجام شود ، انتظارات و اهداف شما از جراحی بینی ممکن است به کلی تغییر کند. حتی ممکن است پس از جراحی فک دیگر نیازی به جراحی بینی نداشته باشید.

به همین دلیل ، مشورت با پزشکان و متخصصان مربوطه در خصوص تأثیر جراحی فک بالا بر بینی بسیار مهم است. این مشاوره‌ها به شما کمک می ‌کنند تا بهترین تصمیم را بگیرید و نتایج مطلوب تری از جراحی ‌های خود به دست آورید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری