ارتودنسی فانکشنال + مزایا و هزینه

ارتودنسی فانکشنال + مزایا و هزینه

یکی از زیر مجموعه های ارتودنسی که بسیار در بهبود نامنظمی و مشکلات فک موثر بوده، ارتودنسی فانکشنال می باشد. بیشترین استفاده از این نوع ارتودنسی در کرج در افرادی با ناهنجاری های کلاس 2 و 3 بوده، به معنی عدم هماهنگی در فک بالا و پایین و یا ترکیبی از آن ها است. در این مقاله از دکتر ستاره سهرابی می توانید با ارتودنسی های فانکشنال به خوبی آشنا شوید.

 

ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی های فانکشنال چیست ؟

در بسیاری از موارد و عدم وجود فضای کافی در فک، بیماران اقدام به کشیدن دندان می کردند. اما امروزه با استفاده از ارتودنسی فانکشنال و اصلاح فک بالا و پایین می توان فضای کافی برای قرار گیری دندان ایجاد کرد.

انواع بریس های فانکشنال

بریس ثابت فانکشنال

ارتودنسی ثابت فانکشنال به طور دائمی در دهان شما قرار گرفته و نمی توانید آن را از دهانتان خارج کنید. بعد از استفاده از این نوع بریس بیمار دچار دردی جزئی شده و به مرور کاهش پیدا خواهد کرد. به هنگام خوردن غذا و صحبت کردن شما دچار مشکل نخواهید شد.

بریس های فانکشنال متحرک

ارتودنسی متحرک فانکشنال را می توان به هنگام خوردن غذا، صحبت کردن و همچنین رعایت بهداشت دندان از دهان خارج کرد. توجه داشته باشید برداشت ارتودنسی های فانکشنال از دهان به صورت محدود بوده و در صورت عدم استفاده مرتب بیمار از آن، علاوه بر کاهش تاثیر و طولانی شدن روند درمان می تواند بی تاثیر باشد.

 

ارتودنسی فانکشنال - دکتر ستاره سهرابی

مزایای ارتودنسی فانکشنال

 • جلوگیری از مشکلات تنفسی
 • کاهش اختلالات مفاصل گیجگاهی
 • کاهش کشیدن دندان در این روش
 • رعایت آسان بهداشت دهان و دندان
 • درمان و اصلاح ساختار فک، سر و گردن
 • در هر سنی می توان از این روش بهره برد
 • برداشت بریس به هنگام ورزش و استفاده از آلات موسیقی
 • داشتن لبخندی زیبا پس از درمان با استفاده از این روش بریس های دندان

روش قرار گیری بریس فانکشنال

ارتودنتیست با قالب گیری از دندان های بالا و پایین بریس های مناسب را می سازد. این بریس ها توسط تکنسین در آزمایشگاه طی 3 الی 4 هفته ساخته شده، و سپس بر روی دندان های بیمار قرار گرفته می شود. با استفاده از ارتودنسی های متحرک فانکشنال توسط بهترین ارتودنتیست در کرج دکتر سهرابی ، نحوه خارج کردن و قرار دادن آن ها در دهان به بیمار آموزش داده می شود.

ارتودنسی فانکشنال چه کاربردی دارد ؟

 

ابزار های مورد استفاده در ارتودنسی فانکشنال

 1. هربست : هربست نوعی دستگاه ثابت بوده که بر روی دندان های آسیاب متصل می شود. این میله در امتداد به دندان های پایین وصل شده، و با فشار جزئی سبب جلو آمدن فک پایین می شود.
 2. دستگاه مارا : این دستگاه در هدایت کردن، فک های پایین و بالا به جلو بسیار موثر است.
 3. اکتیویتور : دستگاه اکتیویتور در انواع مختلف بوده و در هماهنگ شدن فک های بالا و پایین بسیار تاثیر گذار است.
 4. بایوتینور : یک قسمت از این ابزار در پشت دندان های جلویی فک بالا قرار گرفته و دیگر قسمت آن با دندان های پایین در تماس است. این روش با بسته شدن دهان سبب کشیدن شدن فک به سمت جلو می شود.
 5. تویین بلاک : این دستگاه همانند بایوتینور بوده، اما حجم کمتری در دهان داشته و استفاده از آن بسیار راحت تر است.
 6. فرانکل : از این نوع ابزار در بریس های متحرک استفاده می شود. با استفاده ارتودنسی فانکشنال باعث تحریک رشد در فک های پایین سبب ایجاد فضای خالی و قوس برای رشد دندان های دائمی خواهد شد.

استفاده از ارتودنسی فانکشنال در کودکان

هرچه سن افراد در درمان ناهنجاری های دهان و دندان پایین تر باشد، تاثیر بسیار بهتری خواهد داشت. می توان برای کودکان در سن 6 تا 9 سالگی از انواع ارتودنسی فانکشنال استفاده کرد. از ویژگی های درمان ناهنجاری های دندان و دهان در کودکان، داشتن لبخند زیبا و دائمی بوده و از هرگونه مشکلات جدی در سنین بزرگسالی جلوگیری خواهد شد. مشکلاتی همچون نقص در ساختار فک، اختلال در مفصل گیجگاهی و همچنین آپنه در خواب بسیار موثر است.

برای تعیین وقت با دکتر ستاره سهرابی فرم زیر را پر کنید.

بهترین سن استفاده از بریس های فانکشنال

توصیه می شود، در سنین رشد از ارتودنسی فانکشنال برای تسریع در روند بهبودی فک کودکان استفاده شود.

آیا سن درمان به روش فانکشنال در دختران و پسران متفاوت است ؟

در واقع در رفع ناهنجاری های دهان و دندان سن و جنسیت دختران و پسران تفاوتی بایکدیگر ندارد. اما در ارتودنسی فانکشنال، شرایط بلوغ تاثیر بسیاری گذاشته است. بنابراین بهتر است دختران در سنین بلوغ یعنی 9 یا 10 سالگی، و پسران در سن بلوغ 12 یا 13 سالگی  از این روش استفاده کنند.

کدامیک از بریس های فانکشنال ثابت و یا متحرک بهتر است ؟

ابتدا موقعیت فک و دندان ها، ناهنجاری های موجود در دهان بیماران توسط بهترین متخصص ارتودنسی دکتر ستاره سهرابی در کرج بررسی شده و با استاده از آن بهترین نوع بریس فانکشنال برای آن ها تجویز می شود. اما به طور معمول از ارتودنسی ثابت فانکشنال افراد در سنین نوجوانی به علت پایان یافتن سن رشد استفاده شده، و بریس های متحرک فانکشنال در کودکان به علت قرار گرفتن در دوره رشد تاثیر بیشتری داشته و توصیه می شود.

 عملکرد دستگاه فانکشنال چگونه است ؟

همانطور که می دانید ارتودنسی فانکشنال ، در انواع متفاوتی بوده و جهت بهبود ناهنجاری های فکی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه وظیفه دارد تا در عملکرد ماهیچه ها و عضلات فک بیمار تغییراتی را ایجاد کند ، در واقع هر نوع ناهنجاری در استخوان فک بیمار را درمان کند. این ابزار با اعمال فشار به عضلات و ماهیچه های فک پایین ، سبب رشد و هدایت استخوان در ناحیه مناسب و رو به جلو می گردد. به طور معمول آن دسته از افراد که از این نوع ارتودنسی استفاده می کنند ، آثار دستگاه بر روی نیم رخ آن ها نیز قابل مشاهده می باشد.

ارتودنسی فانکشنال - دکتر ستاره سهرابی

انواع فرانکل های ارتودنسی فانکشنال متحرک

 • فرانکل یک : در درمان مال اکلوژن های کلاس یک و دو بسیار کاربرد دارد.
 • فرانکل دو :  از این ابزار همانند فرانکل یک در مال اکلوژن های کلاس یک و دو استفاده می شود.
 • فرانکل سه : با استفاده از فرانکل سه در مال اکلوژن کلاس کاربرد دارد.
 • فرانکل چهار : بیمارانی با داشتن ناهنجاری های اپن بایت، از نوع متحرک فانکشنال استفاده می کنند.
 • فرانکل پنج : به کارگیری در افرادی با مشکلات زاویه در فک های بالا و پایین.

آیا جایگزینی برای این نوع ارتودنسی وجود دارد ؟

بله ، با وجود تکنیک های درمانی دیگر ، اصلاح دندان ها در فک بالا و رو به جلو ، بسیار دشوار می باشد ،بنابراین قرار دادن ساده بریس ها به منظور تغییر مسیر رشد دندان ها بسیار ناکافی است ، زیرا بریس های ثابت به گونه ای طراحی شده اند که تنها کار اصلی ان ها صاف کردن دندان ها است.  همچنین برای بهبود مشکلات جلو زدگی فک ممکن است لازم باشد تا از بریس های ثابت همراه با ابزار های ارتودنسی فانکشنال استفاده شود. از جمله ابزار های جایگزین فانکشنال می توان به هد بریس یا کشیدن دندان اشاره کرد ، که بکار گیری از آن ها به نوع ناهنجاری های موجود بستگی دارد.

مدت زمان درمان به روش فانکشنال

بسیاری از عوامل، مانند مدت زمان استفاده از ارتودنسی فانکشنال به میزان ناهنجاری های موجود در فک و دندان بیماران بستگی دارد. اما به طور معمول این روند درمانی یکسال بوده و طی این یک سال به مرور ناهنجاری ها رفع شده، و فک پایین جلو می آید، همچنین صورت بیمار جلوه ی بهتری پیدا می کند.

اصلاح فک با بریس های فانکشنال از چه مواردی پیشگیری می کند ؟

 • کاهش خرناس
 • آلرژی های شدید
 • فشرده شدن دندان ها
 • کاهش تنفس از دهان
 • کاهش استرس و اضطراب
 • جلوگیری از سر درد های مزمن

معایب استفاده از ارتودنسی های فانکشنال چیست ؟

به هنگام استفاده از بریس ها اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان چند برابر می شود. در فانکشنال های ثابت به علت تجمع جرم اطراف آن باید بعد از هر وعده غذایی و با استفاده از مسواک های مخصوص دندان ها را به خوبی مسواک کنید، تا به مرور سبب پوسیدگی دندان ها نشود. در فانکشنال های متحرک محیطی بسیار مطلوب برای باکتری ها و جرم دندان ایجاد می شود، به همین سبب بسیار در رعایت بهداشت دندان های خود حساس باشید. در مواردی که افراد از ارتودنسی فانکشنال متحرک بهره می برند، در صورت عدم استفاده مداوم تاثیری در روند درمانیشان نخواهد داشت.

 

درمان عقب بودن فک پایین با دستگاه فانکشنال

 

تفاوت میان ارتودنسی فانکشنال و  ثابت چیست ؟

در درمان به روش بریس های معمولی تنها مشکلات و ناهنجاری های موجود در دندان های بیماران رفع خواهد شد. در صورتی که با استفاده از بریس های فانکشنال علاوه بر مرتب کردن دندان های نامنظم جنبه ای ارتوپدی در فک نیز خواهد داشت. در ابتدا بریس های فانکشنال جنبه ارتوپدی را نقشی مهم تر قرار داده و استخوان های تشکیل دهنده فک و صورت، استخوان های فوقانی و تحتانی و حتی مفاصل گیجگاهی فک ها و راه تنفس بیماران، ارتباط بین فک فوقانی و تحتانی و موارد دیگر را مورد بررسی و اصلاح قرار می دهد، و سپس به مرتب کردن دندان ها می پردازد. بهتر است بدانید در ارتودنسی فانکشنال توجه بسیاری به قوس فوقانی و تحتانی و راه تنفس هوایی در بیماران خواهد شد. هدف متخصص ارتودنسی کرج از بکارگیری فانکشنال، رشد رو به جلو فک و جلوگیری از رشد فک به سمت عقب می باشد.

چگونه از ابزار های ارتودنسی های فانکشنال مراقبت کنیم ؟

 1. برای تنظیم بریس ها هر چند وقت یک بار به دندان پزشک با تجربه مراجعه کنید.
 2. به هنگام ورزش و خوردن مواد غذایی بریس های متحرک را از دهان خود خارج کنید.
 3. بعد از خوردن هر وعده غذایی، توسط مسواک های مخصوص دندان های خود و بریس ها را به خوبی تمیز کنید.

کدام دسته از افراد کاندیدای مناسبی برای ارتودنسی فانکشنال در کرج می باشند ؟

ارتودنسی های فانکشنال با توجه به مزایا و ویژگی های فوق العاده ای که دارد ، گزینه ای مناسب برای افراد جهت بهبود و اصلاح ناهنجاری های فکی خواهد بود. اما به طور کلی و با توجه به شرایط بیمار ، می توان در هر رده سنی از ارتودنسی فانکشنال استفاده کرد. باید بدانید که مشکلات موجود در فک و دندان با استفاده از بریس های فانکشنال به خوبی درمان خواهند شد ، حتی در بزرگسالان نیز که دچار مشکلاتی از جمله سر درد های مزمن و یا فک آن ها به هنگام صحبت کردن و غذا خوردن به درستی عمل نمی کند و همراه با صدا است ، می تواند یک پروسه درمانی فوق العاده باشد. بنابراین تمامی افراد در هر سنی کاندیدای مناسبی خواهند بود ، اما در بازه زمانی 6 الی 14 سال بهترین سن استفاده از این نوع ارتودنسی ها می باشد.

هزینه استفاده از انواع ارتودنسی فانکشنال در کرج چقدر است ؟

هزینه لازم برای درمان ناهنجاری های فک و دهان به مهارت بالای متخصص دندان پزشک دکتر ستاره سهرابی در کرج ، مشکلات موجود در دندان و فک افراد، نوع ابزار های مورد استفاده پزشک و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. توجه داشته باشید، بریس های فانکشنال به نسبت دیگر ارتودنسی های دندان هزینه ای پایین تری خواهد داشت.

در نتیجه

ارتودنسی فانکشنال یکی از موثر ترین روش ها برای افزایش زیبایی دندان ها می باشد ، که تاثیرات فوق العاده ای بر چهره افراد می گذارد. در این پروسه به جای کشیدن دندان برای ایجاد فضای کافی در فک ، با استفاده از بریس فانکشنال،  فک بالا و پایین حرکت می کند. بنابراین برای آغاز روند درمانی خود نگران از دست دادن دندان سالم خود نباشید زیرا ارتودنتیست ماهر و با تجربه برای بهبود موقعیت فک و دندان های شما از بریس های فانکشنال استفاده خواهد کرد.

 

ارتودنسی فانکشنال - دکتر سهرابی

 

سوالات متداول در رابطه با ارتودنسی فانکشنال

 • مدت زمان استفاده بریس های متحرک فانکشنال چقدر است ؟

برای تسریع در روند درمان ناهنجاری های دهان خود با استفاده از این روش بهتر است، در مدت زمان های بسیار کوتاه و در موارد نیاز بریس فانکشنال متحرک را از دهانتان خارج کنید. حدودا در هر 24 ساعت 22 ساعت این ارتودنسی ها در دهان شما باید قرار گرفته باشد، در غیر این صورت روند درمانی شما بسیار طولانی خواهد شد.

 • هر چند وقت یکبار باید برای ویزیت به دندان پزشک مراجعه کنیم ؟

بیماران تحت درمان به روش بریس فانکشنال باید هر 5 الی 6 هفته یک بار به یک متخصص ارتودنسی خوب دکتر سهرابی در کرج مراجعه کنند. اگر زمان مراجعه شما چندین مرتبه دیر و به موقع نباشد، روند درمان متوقف خواهد شد.

 • آیا ارتودنسی فانکشنال همراه با درد است ؟

در هنگام قرار گرفتن هر یک از ابزار های ارتودنسی بر روی دندان و فک دچار احساس دردی جزئی خواهید شد، که به مرور تسکین می یابد. اگر این درد برای شما غیر قابل تحمل باشد می توانید، از مسکن استفاده کنید. در صورت بهبود و تسکین نیافتن درد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

 • چگونه بریس های فانکشنال خود را تمیز کنیم ؟

با یک مسواک و یک خمیر دندان مخصوص بعد از خوردن هر وعده غذایی به خوبی آن ها را مسواک کنید.

 • چگونه با بریس متحرک فانکشنال غذا بخوریم ؟

با استفاده از ارتودنسی فانکشنال متحرک تنها می توانید، از نوشیدنی ها استفاده کنید، و به هنگام خوردن غذا های جویدنی لازم است آن ها را از دهانتان خارج کنید.

 • در صورت موثر نبودن چه روشی استفاده خواهد شد ؟

در مواقع تاثیر گذار نبودن این روش بهترین متخصص ارتودنسی در کرج دکتر سهرابی از روش های جاگزین مانند هد گیر ، کشیدن دندان در ارتودنسی و یا جراحی فک در بیماران استفاده خواهد کرد.

 • بریس های فانکشنال در بزرگسالان چگونه خواهد بود ؟

این روش از بهبود ناهنجاری فک و دندان علاوه بر کودکان می تواند، در بزرگسالان هم موثر باشد. هر چند که جابه جایی فک در کودکان و سنین پایین آسان تر بوده اما در بزرگسالان هم می تواند، تا حدی سبب جا به جایی و اصلاح ناهنجاری های فک تاثیر گذار باشد.

 • آیا این روش باعث تغییر در ساختار صورت خواهد شد ؟

بله، به علت تغییر در فک های بالا و پایین با استفاده از ارتودنسی فانکشنال ، ساختار استخوان فک و صورت بیماران تا حد زیادی تغییر خواهد کرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری