ارتودنسی دیمون در کرج + مزایا و هزینه

ارتودنسی دیمون در کرج + مزایا و هزینه

حتما شما هم برای درمان نامنظمی دندان های خود به دنبال یک روش مناسب و کاربردی می باشید. همه ی ما می دانیم که مناسب ترین گزینه برای درمان این ناهنجاری های دندان بکارگیری از انواع ارتودنسی ، بخصوص ارتودنسی دیمون می باشد. این بریس های پر طرفدار سلف لیگیت ( خود تنظیم ) هستند، در واقع به صورت کشویی و اسلایدی باز و بسته می شوند ، که سبب کاهش درد درمان و کاهش مراجعه به ارتودنتیست خواهند شد. در ادامه مقاله دکتر ستاره سهرابی با تمامی مزایای این نوع بریس آشنا می شویم.

ارتودنسی دیمون

 

ارتودنسی دیمون چیست ؟

ارتودنسی دیمون یکی از بروز ترین تکنیک های درمان نامنظمی دندان ها بوده ، که بسیاری از افراد تمایل به بکارگیری از این روش را نیز دارند. به هنگام استفاده از این ارتودنسی نیازی به اتصال کش به براکت و سیم ها نمی باشد. در واقع براکت های دیمون با وجود سیستم قفل و بست و خود تنظیم بودن ، درمان را آغاز می کنند.

انواع ارتودنسی های دیمون

فلزی : ابزار های فلزی به کاربرده شده در بریس دیمون ، همانند با ارتودنسی های معمولی می باشد. تنها یک مورد در میان آن ها با یکدیگر برابر نبوده ، آن هم اتصال باندهای کشی است. که در ارتودنسی دیمون هیچ کاربردی نداشته و مورد استفاده قرار نمی گیرد.

شفاف : این ابزارها دارای خاصیت سرامیکی و جنسی همانند ارتودنسی های شفاف نیز دارد. این نوع بریس یکی از انواع ارتودنسی نامرئی می باشد.

رنگی : در صورت تمایل بیمار ، بهترین ارتودنتیست در کرج، می تواند از براکت های رنگی برای افراد نیز استفاده کند.

مزایای بریس های دیمون

کاهش درد : با توجه به تجربه بسیاری از افراد و دندانپزشکان این روش درمانی ، درد بسیار کمتری به نسبت دیگر ارتودنسی ها دارد.

بهداشت دندان : تجمع پلاک و باکتری ها در اطراف براکت ها بسیار شایع بوده و رعایت بهداشت دهان و دندان را دچار اختلال می کند ، در صورتی که رعایت بهداشت دندان ها با استفاده از ارتودنسی دیمون بسیار آسان می باشد.

دوره درمان کوتاه : بریس های دیمون اصطحکاک دندان ها را کاهش داده که رابطه مستقیمی با طول دوره درمان دارد. به طور کلی روند در مان 6 ماه زودتر از دیگر روش های درمانی انجام می شود.

کاهش پوسیدگی دندان : با توجه به حذف کش های پلاستیکی ، اصطحکاک موجود در میان دندان ها بسیار کاهش یافته و از فرسودگی و پوسیدگی دندان ها جلوگیری می شود.

مراجعه به پزشک : بر خلاف دیگر بریس ها ، ارتودنسی دیمون دارای سیستم خود تنظیم بوده که میزان مراجعه به مطب پزشک را کاهش می دهد. در واقع کاهش مراجعه به متخصص ارتودنسی کرج ، سبب صرفه جویی در وقت و هزینه افراد خواهد شد.

رنگ پذیری : با حذف کش های پلاستیکی از روی براکت ها ، دیگر بیماران با تغییر رنگ مواجه نخواهند شد.

مراحل بکارگیری از ارتودنسی های دیمون

بررسی پزشک : در ابتدا به یک ارتودنتیست ماهر در کرج مراجعه کرده ، و بعد از بررسی کامل وضعیت دندان ها و عکس برداری های لازم بهترین روش برای درمان ناهنجاری دندان ها توسط پزشک انتخاب می شود.

نصب ارتودنسی دیمون : استفاده از این نوع ارتودنسی در یک جلسه و طی یک الی دو ساعت انجام خواهد شد. در مرحله اول دندانپزشک، دندان های بیمار را تمیز می کند و با استفاده از چسب مخصوص براکت های دیمون را بر روی دندان قرار می دهد. این براکت ها به طور اتوماتیک فشار لازم را جهت منظم تر شدن دندان ها ایجاد خواهند کرد.

تنظیم ارتودنسی : به طور کلی بعد از بکارگیری از انواع مختلف ارتودنسی ها به خصوص ارتودنسی دیمون باید برای بررسی روند بهبودی محل قرارگیری دندان ها و همچنین تنظیم براکت ها به دندانپزشک مراجعه کرد.

ارتودنسی های دیمون چگونه روند درمان را تسریع می بخشند ؟

ارتودنسی دیمون دارای خاصیت سلف لیگیت می باشند، به این معنی که سیمها ها بدون وجود هیچ گونه اتصال خاص و استفاده از ابزار های مختلف در محل خود قرار می گیرند. همچنین باید بدانید که این بریس ها نرم بوده و احتمال وارد شدن هرگونه آسیب به دندان ها را کاهش می دهد. زیرا به صورت آرام تغییرات و فشار لازم را اعمال می کنند. بنابراین تمامی این موارد می توانند میزان التهاب ، درد و مراجعه به پزشک را به مقدار چشمگیری کاهش دهند. مجموع مزایا و مواردی که نام برده شده تاثیرات بسیاری در کاهش زمان درمان و بهبود سریع ناهنجاری های دندان نیز دارد.

تفاوت های بریس معمولی و دیمون چیست ؟

بهتر است بدانید که هر دو این ارتودنسی ها دارای یک هدف مشخص و ثابت آن هم درمان نامنظمی دندان ها می باشند. تنها تفاوت آن ها در عملکرد براکت ها بوده ، ارتودنسی دیمون به گونه ای طراحی شده ، که به هنگام تغییر و حرکت دندان ها بریس بدون هیچ گونه تنظی دستی حرکت کند . در حالی که بریس ها در ارتودنسی معمولی باید با تغییرات لازم که پزشک ایجاد می کند حرکت کنند.

معایب استفاده از بریس های دیمون

مناسب نبودن برای تمامی افراد : در جلسات مشاوره و بررسی دندان ها حتما دکتر ستاره سهرابی ، بهترین متخصص برای ارتودنسی دندان در کرج ، به شما خواهد گفت ارتودنسی دیمون برای تمامی افراد و در هر سنی مناسب نمی باشد. وجود فاکتور هایی مانند سن و موارد دیگر تعیین کننده این موضوع خواهد بود.

هزینه بالا : به طور کلی بکارگیری از بریس های دیمون دارای هزینه بالایی بوده ، که با مراجعه کم به پزشک و عدم استفاده از برخی ابزار ها هزینه آن کاهش پیدا می کند.

احساس درد : وجود درد بعد از ارتودنسی دیمون ، بسیار طبیعی بوده و تنها در روز های ابتدایی بیمار آن را احساس خواهد کرد.

سیم های فلزی : بسیاری از افراد تمایلی به مشخص شدن ارتودنسی های خود را ندارند. اما با وجود سیم های فلزی وجود براکت ها در دهان مشخص خواهند شد.

آزار دهنده : استفاده از آن ها در چند روز ابتدایی بسیار آزار دهنده بوده. البته این فشار و درد بعد از مدتی بهبود خواهد یافت.

 

ارتودنسی دیمون - دکتر ستاره سهرابی

اقدامات ضروری بعد از نصب ارتودنسی های دیمون

  1. از مصرف مواد غذایی که با وجود بریس های دیمون ممنوع شده خودداری کنید.
  2. استفاده از دهانشویه می تواند باکتری های جمع شده در اطراف براکت ارتودنسی دیمون را از بین ببرد.
  3. زمان مراجعه به پزشک را فراموش نکنید و مرتبا در زمان های مشخص شده به ارتودنتیست خوب و با تجربه در کرج ، مراجعه کنید.
  4. توصیه می شود روزانه به طور مرتب بعد از هر وعده غذایی دندان ها را مسواک کرده و از نخ دندان استفاده کنید.
  5. در صورت انجام کارهایی که می تواند به ارتودنسی آسیب برساند بهتر است از یک قالب محافظ استفاده کنید.

ارتودنسی دیمون

مدت زمان بهبودی دندان ها با استفاده از بریس های دیمون

در واقع ارتودنسی دیمون همان ارتودنسی ثابت اما بروز تر و مدرن تر می باشد. بنابراین زمان بهبود دندان ها همانند ارتودنسی معمولی اما کمتر از آن حدود ۱۲ الی۱۵ ماه می باشد.

ارتودنسی های اینویزیلاین بهتر است یا دیمون ؟

به طور کلی ارتودنتیست توصیه می کند تا افراد از ارتودنسی ثابت استفاده کنند ، زیرا مزیت های این نوع از ارتودنسی ها بسیار بیشتر از ارتودنسی متحرک می باشد. همچنین روند درمان و مدت زمان لازم در ارتودنسی دیمون بسیار سریع تر و دارای رضایت بسیار مطلوبی است. تنها مزیت اینویزیلاین که می توان به آن اشاره کرد ، خروج براکت به هنگام رعایت بهداشت دهان و دندان و مصرف مواد غذایی آن هم در مدت زمان بسیار کوتاه می باشد.

به صورت معمول باید گفت ارتودنسی ثابت سریع تر و موثرتر از ارتودنسی متحرک می باشد. همچنین ارتودنسی دیمون به دلیل میزان بازدهی بالایی که دارد از جمله روش های درمانی موثر در مرتب کردن دندان ها به شمار می آید. تنها مزیتی که اینوزیلاین نسبت به ارتودنسی دیمون می تواند داشته باشد این است که بیمار در این روش از درمان راحت تر بوده و در صورت نیاز می تواند پلاک متحرک را از دهان خود خارج نماید که البته همین امر منجر به طولانی تر شدن روند درمان می شود.

با وجود ارتودنسی های دیمون باید از چه مواردی پرهیز کرد ؟

با بکارگیری از ارتودنسی دیمون باید از برخی موارد همچون مصرف مواد غذایی چسبنده، سفت به منظور جلوگیری از شکستن و وارد شدن آسیب به ارتودنسی خودداری کرد. همچنین مصرف نوشیدنی هایی حاوی شکر فراوان، جویدن ناخن و ته مداد و بسیاری از موارد دیگر می تواند آسیب های جدی به ارتودنسی وارد کند و روند درمانی بیمار را دچار اختلال کند.

آیا ارتودنسی دیمون برای من مناسب است ؟

این روش از ارتودنسی دندان ، می تواند ناهنجاری های شدید دندانی را اصلاح نماید. در رابطه با اینکه شما کاندید مناسبی برای درمان با ارتودنسی دیمون هستید یا خیر ، لازم است ابتدا تحت معاینه یک متخصص ارتودنسی دندان خوب در کرج قرار بگیرید تا بعد از بررسی وضعیت دندان ها و میزان ناهنجاری بهترین روش برای اصلاح نامرتبی دندان ها پیشنهاد شود. ارتودنسی به روش دیمون مزایا و فواید بسیاری دارد ؛ از طرفی انتخاب آن برای روند درمانی نیز به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که از جمله این موارد می توان به سن ، شدت و نوع ناهنجاری اشاره نمود. تمامی این موارد پیش از شروع درمان توسط ارتودنتیست مورد بررسی قرار می گیرد.

تفاوت ارتودنسی ثابت با ارتودنسی دیمون در چیست ؟

بریس ها در ارتودنسی به روش دیمون به صورت خودکار بسته می شوند ؛ این در حالی است که برای محکم کردن و بستن بریس های در ارتودنسی به روش ثابت و سنتی باید به بهترین متخصص ارتودنسی کرج ، مراجعه نمود که این درمان نیاز به مراجعه های متعدد به مطب پزشک دارد. ارتودنسی با روش دیمون به کمک مکانیسم کشویی به تدریج سفت می شود و در نهایت دندان ها صاف و مرتب می شوند. این روش درمانی برای بسیاری از مراجعه کنندگان تجربه خوبی را رقم زده ؛ چرا که میزان درد و ناراحتی در این پروسه کمتر است.

ارتودنسی دیمون به زنجیر ارتودنسی و یا پاورچین نیاز دارد ؟

همانطور که بیان شد ، این نوع ارتودنسی به صورت اتومات عمل می کند ، به همین دلیل نیازی به رابربند و یا زنجیر نیست ؛ در حالی که در ارتودنسی ثابت برای حرکت دادن و محکم کردن وضعیت دندان ها استفاده از زنجیر و رابربند ضرورت دارد.

انواع براکت های دیمون

به صورت کلی براکت های ارتودنسی دیمون را به دو دسته تقسیم بندی می کنند :

فعال : در این روش برای ایجاد فشار بیشتر و همچنین جابجایی دندان ها از سیم ارتودنسی پهن استفاده می شود. لازم به ذکر است که در این حالت کنترل بیشتری از درمان در دست براکت های فعال می باشد.

غیر فعال : براکت های نوع غیر فعال به سیم های کوچک تری نیاز دارد که این موضوع موجب حرکت آزادانه تر دندان ها و اصطکاک کمتر می شود. استفاده از این نوع براکت ها در ابتدای درمان با ارتودنسی دیمون می تواند نتیجه بهتری داشته باشد.

هزینه لازم جهت ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی دیمون به میزان ناهنجاری ها ،مهارت دندانپزشک ، مرکز درمانی و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. اما با وجود مزایایی که دارد به نسب دیگر روش ها خوب و مقرون به صرفه می باشد.

سوالات متداول

در روند درمان با استفاده از ارتودنسی دیمون از کش استفاده می شود ؟

خیر ، با بکارگیری از بریس دیمون به علت داشتن سیستم خود تنظیم کننده نیاز به استفاده از الاستیک ها نمی باشد.

آیا ممکن است براکت های شفاف دیمون تغییر رنگ دهند ؟

بله ، در صورتی که افراد به خوبی بهداشت دندان خود را رعایت نکنند و از مواد غذایی با رنگ های مصنوعی استفاده کنند، براکت های شفاف ارتودنسی دیمون تغییر رنگ خواهند داد.

هر چند وقت یک بار برای بررسی سیستم دیمون به پزشک مراجعه شود ؟

همانطور که اشاره کردیم ارتودنسی دیمون روش درمانی سلف لیگیت بوده و نیاز به مراجعه مرتب و زود هنگام به ارتودنتیست خوب در کرج را ندارد. اما در ابتدا با توجه به توصیه بهترین ارتودنتیست در کرج ،  لازم است افراد هر 7 الی 10 هفته یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنند.

آیا هزینه ارتودنسی دیمون بیشتر از معمولی است ؟

بله، ابزار های پیشرفته و کاربردی بریس های دیمون و وجود مزایای بسیار زیاد دلیلی خوبی برای افزایش قیمت این روش درمانی می باشد.

آیا براکت های دیمون شفاف هستند ؟

بله به طور کلی انواعی از براکت های ارتودنسی دیمون جلوه ای شفاف رنگ داشته که گاهی اوقات از سیم های شفاف نیز استفاده می شود. اما بیشتر ارتودنتیست ها سیم های فلزی و براکت های فلزی را بکار می گیرند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری