ارتودنسی در کرج + همراه با فیلم و عکس

ارتودنسی در کرج + همراه با فیلم و عکس

اگر شما هم از بی نظمی دندان ها، کج بودن آن ، ناهنجاری فک و غیره رنج می برید، بهتر است مقاله ارتودنسی در کرج ، دکتر ستاره سهرابی ، متخصص ارتودنسی و جراحی فک و صورت کرج را دنبال کنید تا با روش های اصلاح آن آشنا شوید. علاوه بر جنبه سلامتی ، زیبایی دندان ها در جذابیت چهره تاثیر بسیار دارد ؛ از این بابت است که امروزه شمار زیادی از افراد برای داشتن دندان هایی یکدست و مرتب به متخصص مجرب و با تجربه مراجعه نموده و اقدامات لازم را به انجام می رساند.

ارتودنسی دندان در کرج - دکتر ستاره سهرابی

 

ارتودنسی چیست ؟

بریس دندان ، یکی از تخصص های دندانپزشکی می باشد. در این نوع از روش درمان ، بهترین متخصص ارتودنسی در کرج دکتر سهرابی ، دندان هایی با فاصله زیاد ، دندان های کج و تراکم بسیار دندانی را با استفاده از بریس های دندانی مرتب می کند. با اتصال این بریس ها و براکت ها و اعمال فشارهای اختیاری به دندان ها فرم و جایگاهشان اصلاح خواهد شد. انجام این روش از درمان، به دو روش ثابت و متحرک نیز انجام می شود. برای انجام ارتودنسی دندان در کرج و یا مشاوره و معاینه جهت درمان می توانید به دکتر سهرابی مراجعه نمایید.

بریس نوع ثابت

معمولا این روش در افراد بالای 12 سال استفاده می شود. براکت های مورد استفاده ، توسط چسب و مواد بخصوصی به دندان ها متصل می شود. در این نوع از روش درمانی ، زمان زیادی را باید صرف کرد. در طول مدت درمان دستگاه ارتودنسی دندان به صورت ثابت و به مدت طولانی در دهان قرار داده میشود و به هیچ عنوان قابل خارج شدن نیست.

تصاویر قبل و بعد از ارتودنسی دندان با دکتر سهرابی

انواع اردتودنسی ثابت

 1. بریس های فلزی که رایج ترین نوع ارتودنسی می باشد.
 2. بریس های لینگوال که در قسمت پشتی دندان قرار میگیرند.
 3. براکت با دریچه های قابل باز و بسته شدن که به آن ها دیمون نیز گفته می شود.
 4. بریس های سرامیکی یا شفاف ، که تنها با فاصله بسیار کم قابل مشاهده بر روی دندان ها می باشد.

بریس های متحرک

ارتودنسی متحرک معمولا در سن زیر ۱۲ سال و برای اصلاح مشکلات رشدی فک و تغییرات ساده دندانی مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع ارتودنسی متحرک

دستگاه فیس ماسک : جهت جلو کشیدن فک بالای عقب رفته در سن ۸-۱۰ سال.

پلاک های فانکشنال یا رشدی : که جهت اصلاح مشکل عقب بودن فک پایین مورد استفاده قرار میگیرد.

ریتینر : نگهدارنده پس از درمان ارتودنسی برای تثبیت موقعیت جدید دندان ها.

دستگاه هد گیر : جهت عقب کشیدن دندانهایی که بیرون زده هستند.

 

❤️برای انجام ارتودنسی دندان در کرج تحت نظر دکتر ستاره سهرابی فرم تماس زیر را پر کنید.

ابزار های مورد استفاده در درمان ارتودنسی در کرج

ابزار های مختلفی جهت درمان مشکلات مختلف دندانی وجود دارد. به طور کلی می توان ابزارهای مورد استفاده را به دو دسته ثابت و متحرک نیز تقسیم کرد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

انواع ابزارهای ارتودنسی ثابت

 1. بریس (braces)
 2. بند (bands) : حلقه هایی هستند که اصولا به دور دندان ثابت می شوند.
 3. براکت ( brackets ) : از براکت ها در سطح بیرونی دندانها استفاده می شود.
 4. سیم (wires) : با فشاری که با تنظیم سیم ها بر دندان ها وارد می شود ، به مرور زمان نا مرتب بودن و کجی دندان ها اصلاح می شود.

فضا نگهدارنده های بریس

فضا نگهدارنده ثابت ( fixed-space maintainers) : در بسیاری از کودکان و پس از کشیدن زود هنگام دندانهای شیری ، دندان های مجاور به سمت فضای بی دندانی حرکت می کنند. به همین علت بهترین متخصص ارتودنسی کرج دکتر ستاره سهرابی ، با قرار دادن فضا نگهدارنده ثابت ، فضای دندان کشیده شده را تا هنگامی که دندان اصلی در جای خود رویش کند ، حفظ میکند.

فضا نگهدارنده متحرک (removable space maintainers) : یکی دیگر از ابزار های مناسب برای حفظ فضای خالی بین دندان ها، removable space maintainers با قابلیت جابه جایی می باشد که از حرکت دندان های مجاور به این فضا جلوگیری میکند.

ابزارهای ثابت ویژه ( special fixed appliances) : این ابزارها برای اصلاح عادات و مشکلات خاص اسکلتی مثل کمک در کنترل فشار وارد شده توسط زبان ، تنگی شدید کام یا مکیدن انگشتان می کند.

ابزار های متحرک (removable orthodontic appliances) : این ابزار ها به جهت رفع مشکلات جزئی استفاده می شوند ، که به آن ها ابزار های متحرک می گویند. تنها در هنگام ، تمیز کردن دندان ، غذا خوردن ، نخ دندان کشیدن و غیره ، باید از دهان خارج شود و سپس داخل دهان جاگذاری شود.

مدت زمان استفاده از نگهدارنده های ارتودنسی

 

تکنیک ارتوسرجری چیست ؟

به طور کلی بهتر است بدانید که ارتوسرجری ، به معنای ارتودنسي همراه با جراحی می باشد. در واقع در آن دسته بیمارانی که سن رشد آن ها به پایان رسیده است و دارای ناهنجاری های فک می باشند ، از تکنیک ارتوسرجری برای رفع مشکلات شان استفاده می شود. به این معنی که در ابتدا بریس انجام شده و دندان ها در محل مورد نظر قرار می گیرند و سپس برای جراحی فک به جراح مراجعه می کنند. البته توجه داشته باشید که بعد از جراحی درمان با استفاده از ارتودنسی در کرج ادامه می یابد.

انواع ابزارهای ارتودنسی متحرک

الاینرها (aligners) : بهترین جایگزین برای بریس ها، که برای استفاده در بزرگسالان بسیار مفید می باشد.

هدگیر (headgear) : کنترل کننده سرعت رشد در فک بالا و ایجاد هماهنگی در دندان های فک پایین و همچنین فک بالا.

ضربه گیر لب و گونه (lip and cheek bumpers) : از این ابزار جهت کاهش فشار وارد شده ، توسط لب ها و گونه ها استفاده می شود.

اکسپندر و یا وسیع کننده کام (palatal expander) : این نوع از ابزار متحرک ، سبب گسترده تر شدن قوس فک بالا می شود.

نگهدارنده (retainers) : ممکن است بعد از تکمیل فرایند درمان ، دندان ها به عقب و حالت اولیه خود باز گردند. نگهدارنده ارتودنسی سبب جلوگیری از بازگشت دندان ها به وضعیت قبل از بریس مورد استفاده قرار می گیرند.

ابزار اسپلینت ( splints or jaw repositioning appliances) : محل قرار گیری این ابزار (ابزار اسپلینت) ، در فک های بالا و یا پایین می باشد. این ابزار به بسته شدن صحیح فک ها کمک می کند. در برخی افراد به علت وجود اختلال در مفصل گیجگاهی فکی استفاده می شود. اختلال تمپورومندیبولار جوینت نوعی اختلال بوده که باعث ایجاد درد و اسپاسم در عضله های درگیر حرکت فک می شود.

✨فیلم ارتودنسی در کرج با دکتر ستاره سهرابی 

 

ارتودنسی چه اهمیتی دارد ؟

وجود بی نظمی و روی هم آمدن دندان ها باعث میشود که امکان رعایت بهداشت دهان و دندان به درستی وجود نداشته باشد. عدم رفع این کجی ها با مرور زمان و فشار وارده توسط جویدن غذا ، موجب بیشتر شدن مشکلات دندانی میشود و نباید نسبت به این موضوع بی تفاوت باشید.

بریس در افراد سیگاری

افرادی که از دخانیات و سیگار استفاده می کنند همواره مستعد ابتلا به بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها می باشند. رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان استفاده از بریس ها بسیار حائز اهمیت بوده ، بنابراین افراد سیگاری برای آن که بتوانند بهداشت دهان در ارتودنسی را به خوبی رعایت کنند ، باید از مصرف دخانیات خودداری کنند. یک نکته قابل اهمیت در افراد سیگاری آن است که خونرسانی در بافت های لثه بسیار کند بوده بنابراین حرکت دندان ها و قرار گیری در محل مناسب خود بسیار آهسته خواهد بود.

ارتودنسی دندان در کرج - دکتر ستاره سهرابی

مزایای استفاده از ارتودنسی

 • زیباتر شدن لبخند : دندان های کج و نامرتب می تواند سبب کاهش اعتماد بنفس در افراد شود. انجام روش های درمانی و قرار گرفتن دندان ها به صورت منظم و مرتب در محل خود می تواند تاثیر بسیاری ، در زیبا تر شدن لبخند شما بگذارد و به افزایش اعتماد بنفس شما کمک بسیاری بکند.
 • رعایت بهداشت دهان و مسواک زدن : مسواک زدن این دسته ازدندان ها و استفاده از نخ دندان برای دندان های کج بسیار دشوار می باشد. غذا ها به راحتی می توانند در فضا های مختلف دندان های نا مرتب قرار بگیرند. اما با انجام روش درمان ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی ، می توانید به راحتی به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید.
 • بیماری های لثه و پوسیدگی دندان : عدم رعایت درست بهداشت دهان و دندان ، به علت کج شدن و نامرتب بودن دندان ها می تواند ، روند پوسیده شدن دندان را سرعت بخشد ، و باعث بروز برخی بیماری ها در ناحیه لثه شود. با صاف شدن دندان ها می توان به راحتی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.
 • آسیب دیدگی و شکستگی دندان ها : به علت عدم قرار گرفتن دندان ها در جای مناسب خود ، بیشتر در معرض آسیب دیدگی از جمله ، ضربه ، خوردگی و غیره هستند.
 • بهبود گفتار : کج شدن دندان ها در صحبت کردن برخی افراد تاثیر بسیاری می گذارد. ممکن است نتوانند برخی کلمات را ، به راحتی و درست ادا کنند به همین علت و با تصحیح فک و دندان ها می توان این مشکل را به راحتی حل کرد.
 • بهبود گوارش : از جمله مهم ترین وظیفه دندان ها ، برش و جویدن غذا ها می باشد. نامرتب بودن دندان می تواند این عمل را به درستی انجام ندهد و غذا ها به تکه های ریزتر و کوچک تر تبدیل نشوند و همچنین بر هضم نادرست غذا تاثیر بسیاری بگذارد ، به همین دلیل با مرتب شدن و درمان دندان ها با ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی ، می توان از برخی مشکلات گوارشی جلوگیری کرد.
 • تحلیل استخوان فک : در هنگام صحبت کردن و خوردن غذا فشاری جزئی بر روی استخوان ها وارد می شود ، که این فشار استخوان را به بازسازی و رشد نرمال تحریک می کند. اما در مواقع نامرتب بودن دندان ها این فشار به صورت یک نواخت وارد استخوان فک نمی شود و در نتیجه سبب عدم رشد و بازسازی متناسب فک می شود.

تصاویر قبل و بعد از ارتودنسی بدون کشیدن دندان

بهترین سن ارتودنسی دندان

بهترین زمانی که می توان برای درمانهای رشدی فک در نظر گرفت ، قبل از اتمام رشد بیمار می باشد. زمان استفاده از این روش در فک بالا ، قبل از 10 سالگی و در فک پایین سن بلوغ می باشد. بهترین و به موقع ترین زمان برای شروع ارتودنسی ثابت ، 12 سالگی و بعد از ریزش کامل دندان های شیری می باشد. بنابراین در هر سنی و با مراجعه به دکتر سهرابی دندانپزشک خوب در کرج و بررسی ناهنجاری موجود ، روش درمانی مناسب برای ارتودنسی در کرج انجام خواهد شد.

 

معایب و عوارض بریس چیست ؟

 1. هزینه بالای آن
 2. روند طولانی درمان بخصوص در موارد پیچیده
 3. وجود دردی جزئی و کم در اوایل روزهای درمان
 4. در برخی موارد بسیار نادر و کم ، کوتاه شدن ریشه دندان ها
 5. واکنش آلرژیک در برخی موارد نادر نسبت به دستگاه های ثابت
 6. شکستگی ابزارها در ارتودنسی ثابت ، ممکن است زخم های دهانی و آزردگی مخاط را بهمراه داشته باشد.

مراحل انجام ارتودنسی

در ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید. معاینات لازم دهان و فک توسط بهترین متخصص ارتودنسی کرج انجام می شود. توضیحات کامل درباره روند درمانی ، مشکلات دندان و هزینه های لازم را به شما اطلاع خواهند داد. برای معاینه دقیق دندان های شما ، به عکس رادیولوژی احتیاج می باشد. قبل از اقدام به شروع کار متخصص ، لثه های شما را مورد برسی قرار می دهد ، و وجود هر گونه عفونت و یا تحلیل رفتگی که موجب اختلال در روند درمان می شود را بررسی کرده ، و درمان ارتودنسي را آغاز می کند.

بسته به نوع ثابت و یا متحرک بودن شیوه درمان انتخاب شده متخصص ارتودنسی خوب در کرج کار خود را آغاز می کند. قبل از نصب براکت ها بر روی دندان ، ابتدا در صورت نیاز ، جرم گیری دندان را انجام می دهد. بعد از گذراندن تمامی این مراحل ، توسط یک چسب مخصوص براکت ها را بر روی دندان می چسباند. در این مرحله ارتودنتیست از سیم ها استفاده می کند. فشار وارد شده توسط سیم ها باعث قرار گرفتن دندان های کج و نامرتب در محل اصلی خودشان می شود و در نهایت دندان هایی صاف و مرتب به شما می دهد.

هر ماه و طی تجویز ارتودنتیست خوب در کرج دکتر ستاره سهرابی ، دندان ها باید مورد بررسی قرار بگیرند تا تنظیمات لازم بر روی سیم ها انجام شود. پس از گذشت روند درمان طی 6 ماه الی 3 سال ، تمامی ابزار های قرار گرفته در دهان خارج می شود. دندان های صاف و مرتب شما قالب گیری شده تا تثبیت کننده مخصوص دندان هایتان ساخته شود. نیاز است که به مدت حداقل ۵ سال از تثبیت کننده دندان ها استفاده کنید.

بکارگیری از بریس ها مناسب کدام دسته از افراد می باشد ؟

بهتر است بدانید که تمامی افرادی که با نامنظمی شدید دندان و عدم هماهنگی دندان و فک ( مال اکلوژن ) مواجه هستند ، به بکارگیری از ارتودنسی جهت درمان این موارد نیاز دارند. اگر فک و دندان افراد به درستی رشد نکند و در موقعیت اصلی و نرمال خود قرار نگیرد در مواقع مال اکلوژن ایجاد می شود.

البته بهتر است بدانید که مال اکلوژن بیماری نبوده و به سلامت جسمی بیمار صدمه نمی زند تنها سبب کج شدن دندان ها و موقعیت نامناسب فک خواهد شد.

در میان این دسته از افراد ، برخی با وجود مشکلات زیر نیز نیازمند بکارگیری از ارتودنسی کردن دندان می باشند.

 1. آندر بایت
 2. کراس بایت
 3. ریورس بایت
 4. دندان های نهفته
 5. نیش باز ( اپن بایت )
 6. عدم تقارن میان دندان ها
 7. وجود فاصله میان دندان ها
 8. بیرون زدگی دندان های جلو ( اورجت )
 9. هم پوشانی زیاد دندان های فک بالا ( دیپ بایت )
 10. نامنظمی و بهم ریختگی دندان ها ( کراودینگ )

اقدامات لازم برای کوتاه کردن روند درمان ارتودنسی

مراقب باشید که هیچگاه براکت هایتان آسیب نبیند. با آسیب دیدن هر یک از ابزارهای ارتودنسی ، وقفه بسیاری در روند درمانی اتفاق می افتد. افرادی که ابزارهای متحرک ، استفاده می کنند باید در ساعات تعیین شده به دقت و درستی آن ها را مورد استفاده قرار دهند. در غیر این صورت روند درمان طبق برنامه پیش نخواهد رفت ، و بسیار طولانی خواهد شد.

آیا ارتودنسی تک فک امکان پذیر است ؟ 

 

کدام ناهنجاری ها با بکارگیری از ارتودنسی بهبود می یابد ؟

اوربایت : این عارضه نوعی ناهنجاری مربوط به دهان و دندان می باشد ، که طی آن دندان های فک بالا بیش از حد معمول جلو بوده و دندان های فک پایین را به طور کامل می پوشاند.

آندربایت : بر خلاف اوربایت ، در وضعیت آندر بایت که نوعی از حالات مال اکلوژن نیز می باشد ، دندان های فک پایین سبب پوشش دندان های فک بالا خواهند شد.

دیپ بایت : در این مواقع دندان های فک بالا به طور کلی دندان ها در فک پایین را می پوشانند.

اپن بایت : گاهی اوقات ممکن است دندان های بالا و دندان های فک پایین ، با بسته شدن دهان بر روی یکدیگر قرار نگیرند و سبب بسته نشدن درست دهان شوند ، که به آن اپن بایت نیز گفته می شود.

اورجت : در برخی موارد نه تنها دندان ها فک بالا ، از فک پایین جلوتر قرار می گیرند ، بلکه ممکن است بسیار بیشتر از 2 الی 3 میلیمتر جلوتر باشند ، که به این وضعیت اورجت نیز می گویند.

کراس بایت : گاهی اوقات ممکن است برخی دندان ها در فک پایین جلوتر از حالت استاندار خود قرار گرفته باشند ، که به این حالت کراس بایت نیز گفته می شود.

غیبت دندانی : برخی افراد دارای دندان هایی ریز می باشند ، که با توجه به فضای کافی در میان دندان ها و لثه ، فاصله بسیار زیادی میان دندان ها ایجاد می شود. به این حالت غیبت دندانی می گویند ، که با استفاده از بریس ها می توان این عارضه را درمان کرد.

انحراف فک : هر ناهنجاری که سبب عدم قرینگی و ایجاد عارضه در فک بالا و یا در فک پایین شود ، انحرافات فک بوده که با ارتودنسی های بخصوص قابل درمان خواهند بود.

جلو زدگی فک : اگر دندان هایتان بسیار جلو باشد در صورتی که به سمت بیرون از دهان قرار گیرد به این حالت جلو زدگی فک نیز گفته می شود.

عقب قرار گرفتگی فک : در برخی مواقع ممکن است دندان ها به سمت داخل دهان هدایت شوند ، که ناهنجاری فک ( عقب بودن فک ) رخ خواهد داد.

مراقبت های لازم بعد از ارتودنسی در کرج

 • مراقبت و توجه به مواد غذایی مصرفی
 • استفاده مداوم از نخ دندان برای خارج کردن تکیه های غذا
 • مسواک زدن دندان ها به صورت مرتب و 3 بار در روز
 • مراجعه مرتب و ماهیانه به متخصص ارتودنسی خوب در کرج 

 

مراقبت های بعد از ارتودنسی - دکتر ستاره سهرابی

 

طول دوره درمان با بریس ها چقدر است ؟

هیچ گونه زمان دقیقی برای این پروسه درمانی نامنظمی دندان ها و فک مشخص نشده است ، زیرا زمان آن به میزان مشکلات موجود بستگی داشته و در هر فردی متفاوت می باشد. اما به طور کلی بازه زمانی تقریبی میان تمامی افراد تحت درمان حدود 8 الی 36 ماه خواهد بود.

ارتباط میان ارتودنسی دندان و چانه زیبا چیست ؟

اگر تاکنون تصاویر مربوط به افرادی که تحت درمان با استفاده از ارتودنسی در کرج هستند را دیده باشید ، به خصوص افرادی که به ناهنجاری های فک همانند اور بایت و آندر بایت نیز دچار هستند ، حتما به بهبود فرم چانه آن ها بعد از پایان فرایند درمانی نیز توجه کرده اید. لازم به ذکر است که در برخی مواقع دفرمگی های ظاهر چانه تنها مربوط به ناهنجاری های فک نبوده بلکه در پی به هم ریختگی دندان ها افراد ایجاد می شود. در انتها باید بگوییم که اصلاح و درمان ناهنجاری های فک و مرتب کردن و نظم بخشیدن به دندان های نا منظم و ایجاد توازن میان بینی و چانه تاثیر قابل توجهی بر زیبا تر شدن فرم چانه و لب ها خواهد داشت. هر چند که این پروسه نمی تواند تمامی عناصر موجود در صورت را تحت تاثیر قرار دهد ، اما منجر به ایجاد تناسب و هارمونی مناسب در میان برخی اجزا صورت که با یکدیگر هماهنگ نیستند خواهد شد و اختلالات مرتبط به چانه را به مقدار قابل توجهی بر طرف خواهد کرد.

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

یکی از نگرانی های افراد به ویژه دختران جوان در خصوص درمان ارتودنسی در کرج ، در رابطه با تغییر فرم لب ها می باشد که می تواند در زیبایی چهره تاثیرگذار باشد. اما باید بدانید که این فرایند با تنظیم ساختار دندان ها به ایجاد یک فرم مناسب و مرتب در دندان ها کمک می کند و از آنجایی که دندان ها در ارتباط با لثه و لب ها هستند ، اصلاح فرم می تواند در نهایت منجر به قرینه و اصلاح فرم لب ها شود.

اما در پاسخ به این سوال که تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی دندان خوب است یا بد باید به این نکته توجه داشت که به صورت کلی ارتودنسي کردن دندان ها یک روش زیبایی و درمانی به شمار می آید که به زیبایی لبخند شما کمک می کند. در رابطه با تغییر فرم لب ها بعد از انجام این درمان باید گفت در بیشتر موارد از انجایی که ساختار شکل و صورت به حالت استاندارد باز می گردد ، این موضوع موجب بهبود زیبایی های چهره خواهد شد.

آیا با وجود دندان های عصب کشی شده می توان ارتودنسی کرد ؟ 

باورهای غلط در مورد ارتودنسی

در ادامه قصد داریم به بررسی چند مورد از باورهای غلط در رابطه با ارتودنسی بپردازیم :

ارتودنسی موجب لاغر شدن صورت می شود !

بسیاری از افراد در هنگام مشاوره برای درمان مرتب کردن دندان های خود با این شیوه ، نگران لاغر شدن صورت هستند ؛ در حالی که نگرانی در رابطه با این موضوع کاملا بی مورد است و اگر شما در این دوره رژیم غذایی خوبی داشته باشید به هیچ عنوان صورت تان لاغر نخواهد شد. حتی اگر در روزهای ابتدایی به دلیل دشواری در غذا خوردن ، صورت شما لاغر شود بعد از مدتی دوباره به روال قبل باز خواهید گشت.

ارتودنسی مانع غذا خوردن می شود !

خیلی از افراد این تصور را دارند که با وجود براکت های ارتودنسی محدودیت زیادی در غذا خوردن دارند ؛ در حالی که چنین نیست تنها این موضوع در روزهایی ابتدایی درمان چالش برانگیز بوده و به درد ابتدایی شما بستگی دارد. بعد از مدتی می توانید مانند گذشته رژیم غذایی خود را دنبال کنید تنها باید به این موضوع توجه داشته باشید که از مصرف خوراکی های سفت که ممکن است به براکت شما آسیب وارد کند ، خودداری نمایید.

چه عواملی در میزان درد بعد از ارتودنسی تاثیر گذار هستند ؟

 • سن بیمار
 • شرایط روحی
 • فشار آوردن روی دندان ها
 • میزان استرس
 • عدم رعایت مراقبت ها و دستورالعمل های پزشکی

برای کاهش احساس درد بعد از ارتودنسی چه باید کرد ؟

می توانید برای کمک به تسکین درد راهکارهای زیر را دنبال نمایید :

 1. رژیم غذایی خود را تغییر دهید و در روزهای ابتدایی از مصرف خوراکی های سفت و چسبناک خودداری نمایید. مواد غذایی نرم و ابکی می تواند بهترین انتخاب باشد.
 2. بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت کنید.
 3. از داروهای مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص استفاده نمایید.
 4. می توانید خوراکی های سرد و یخی مثل بستنی مصرف نمایید ؛ این کار به بی حس شدن دهان کمک می کند.
 5. استفاده از موم و کش ارتودنسي و همچنین استفاده از مسواک نرم و مخصوص و شستشوی دهان با آب نمک می تواند تا حد زیادی در کاهش درد بعد از ارتودنسی در کرج موثر باشد.

قیمت و هزینه ارتودنسی در کرج

اگر به دنبال درمان و زیبایی دندان های خود باشید حتما می خواهید از هزینه سیم کشی دندان نیز اطلاع پیدا کنید. در انجام سیم کشی دندان باید توجه داشته باشید که همه افراد که به کلینیک های دندانپزشکی می روند با یک روش درمان نمی شوند ، متخصص ارتودنسی کرج با توجه به شرایط شما روش های مختلفی را به شما پیشنهاد می دهند. برخی از افراد مشکلات جزئی دارند اما برخی با مشکلات شدیدتری رو به رو هستند. نکات زیادی هستند که میتوانند در قیمت ارتودنسی تفاوت هایی را ایجاد کنند به همین دلیل متاسفانه هزینه آن را نمی توانیم به طور دقیق اعلام کنیم.

همه چیز در مورد ارتودنسی نامرئی در کرج با دکتر سهرابی

عوامل موثر در هزینه ارتودنسی

شاید برای شما عجیب باشد اما هزینه ارتودنسی در کرج به مراتب کمتر از تهران بوده و این در صورتی است که دکتر ستاره سهرابی از بهترین روش ها برای درمان استفاده می کند. اما درادامه برای شما عوامل متفاوتی را بیان می کنیم که می تواند در تعیین هزینه این فرایند تاثیر داشته باشد :

سن و سال بیمار

شما با انجام ارتودنسی در هر سنی نتیجه دلخواه را می گیرید اما همانطور که گفته شد اگر در سنین پایین این فرآیند را انجام دهید ، علاوه بر درمان راحت تر ، هزینه این درمان نیز برای شما کاهش می یابد.

نوع و شدت مشکل دندان ها

مشکلات دندان ها مثل فاصله بین دندان ها ، نامتقارن بودن فک و دندان شما نیز موجب تغییر هزینه های سیم کشی می شود.

مدت زمان ارتودنسی

یکی از عوامل مهم در محاسبه کردن قیمت سیم کشی دندان ، مدت زمان درمان است در واقع هر چه مدت زمان درمان افزایش یابد مراجعه به کلینیک و همچنین کارهای جانبی بیشتر شده و این امر موجب بالا رفتن هزینه می شود. شما می توانید با مراجعه حضوری یا تماس با ما از قیمت دقیق ارتودنسی در کرج مطلع می شوید.

ارتودنسی بعد از عمل بینی

برخی از افراد که همزمان نیاز به ارتودنسی دندان دارند به دلیل مشکلاتی که در بینی آن ها وجود دارد یا عدم رضایت از چهره خود دوست دارند که جراحی بینی انجام دهند ؛ از طرفی دوره نقاهت عمل بینی طولانی بوده و طول دوره درمان مرتب کردن دندان ها با این روش نیز طولانی است ؛ به همین دلیل این سوال ایجاد می شود که اول ارتودنسی کنیم یا عمل زیبایی بینی ؟ به صورت کلی پیشنهاد می شود عمل بینی را به بعد از درمان ارتودنسي خود موکول نمایید ؛ چرا که این فرآیند می تواند با حرکت دندان ها و رفع ناهنجاری های موجود فرم لب ، صورت و لپ های شما را تغییر دهد ، از طرفی عمل زیبایی بینی نیز با در نظر گرفتن آناتومی و جزئیات صورت انجام می شود ؛ به همین دلیل عمل بینی بعد از ارتودنسی می تواند با نتایج بهتر و رضایت بخش تری همراه باشد.

مشکلات ارتودنسی و جراحی بینی به صورت همزمان

ارتودنسي با هر شیوه ای که انجام شود تغییرات جزئی در صورت و چهره افراد ایجاد می کند که از مهم ترین آن ها می توان به برهم خوردن تعادل بین لب و بینی ، تغییر موقعیت لب ها و تغییر زاویه بینی و لب اشاره نمود. ممکن است این سوال ایجاد شود که تغییر شکل لب ها چه تاثیری در عمل زیبایی بینی دارد ؟ باید بدانید که جراح بینی برای تغییر شکل بینی شما در جراحی رینوپلاستی به فرم لب ها نیز توجه دارد و این جراحی به نحوی انجام می شود که بینی در تناسب با لب ها قرار بگیرد. هر چند که این دو پروسه به صورت همزمان قابل انجام است و شما با وجود براکت های ارتودنسی نیز قادر به انجام عمل زیبایی بینی هستید ؛ با این حال برای دریافت نتیجه مطلوب پیشنهاد می شود بعد از اتمام روند درمان و مرتب شدن دندان ها برای جراحی بینی اقدام نمایید.

آیا در زمان بارداری می توان دندان ها  را ارتودنسی کرد ؟

در زمان بارداری ، ممکن است برخی از مراکز ارتودنسی از انجام درمان ارتودنسی خودداری کنند ، به خصوص در مواردی که نیاز به استفاده از رادیوگرافی و داروهایی جهت ادامه روند درمان باشد که این موارد از انجایی که  برای جنین ممکن است خطرناک باشد ، به مادران باردار توصیه می شود درمان ارتودنسی را به زمان دیگری موکول نمایند. با این حال ، در برخی موارد ، ارتودنسی در زمان بارداری ممکن است انجام شود ، به شرطی که پزشک متخصص ارتودنسی و پزشک متخصص زنان و زایمان موافقت کنند و درمان با رعایت اصول بهداشتی و ایمنی انجام شود.

در هر صورت ، قبل از شروع هرگونه درمان ، بهتر است با پزشک خود و پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید و در مورد مزایا و معایب درمان در زمان بارداری ، ریسک ها و تدابیر احتیاطی صحبت نمایید و جوانب لازم را در نظر بگیرید.

ارتودنسی دندان - دکتر ستاره سهرابی

حقایقی در رابطه با ارتودنسی دندان در کرج

 • ارتودنسی برای هر فردی با دندان های دائمی و فک سالم مناسب می باشد.
 • این پروسه درمانی و زیبایی دارای سه مرحله معاینات اولیه ، قرار دادن سیم و براکت ها بر روی دندان و در نهایت برداشتن آن ها از روی دندان ها می باشد.
 • ارتودنسی ممکن است تنها برای فک پایین یا بالا یا هر دو فک بکار گرفته شود.
 • این پروسه درمانی حدود 6 ماه تا 4 سال زمان میبرد.
 • بیماران باید برای ویزیت های منظم معمولا هر یک ماه یک بار به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنند.
 • ارتودنسی یا ثابت است یا متحرک.
 • گاهی اوقات پلاک ارتودنسی و هدگیر ها به جای ارتودنسی استفاده می شوند.
 • به هنگام درمان افراد باید از مسواک های مخصوص ، نخ دندان و کش های ارتودنسی استفاده کنند.

 

منظور از ارتودنسی رنگی چیست ؟

ارتودنسی رنگی یا براکت های رنگی ، در واقع یک نوع اصطلاح است که در ارتودنسی ثابت زمانی که از کش های رنگی در درمان استفاده می شود ، به کار می رود. شما در طی این درمان می توانید از براکت های رنگی متفاوتی مانند آبی ، سبز ، قرمز ، صورتی و… استفاده کنید. این نوع ارتودنسی به دلیل جذابیت و جلب توجه ، بیشتر در بین جوانان ، نوجوانان و کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر بزرگسالان به کش های سفید و نامرئی تمایل دارند ؛ در حالی که کودکان و نوجوان ها طرفدار نوع رنگی این نوع از کش ها در درمان خود هستند. با این حال رنگ هایی مثل زرد و مشکی و قهوه ای چندان پیشنهاد نمی شود ؛ زیرا از نظر ظاهری جنبه خوشایندی ایجاد نمی کند.

اگر براکت از دندان جدا شد ، چه باید کرد ؟

در صورتی که متوجه شدید براکت ارتودنسی شما جدا شده است پیش از هر چیز توصیه می شود خونسردی خود را حفظ نموده و در شرایطی که براکت هنوز به سیم متصل باشد می توانید به پزشک مراجعه نمایید تا به کمک چسب مخصوص آن را مجدد بچسباند ؛ و یا در صورتی که اذیت نیستید تا جلسه بعدی مراجعه به متخصص صبر کنید.

آیا ارتودنسی در برطرف شدن مشکلات گوارشی تاثیر دارد ؟

به صورت طبیعی هر دو دندان بالا با دو دندان پایینی در تماس هستند و در شرایطی که این وضعیت وجود نداشته باشد ، فرد به دلیل آنکه غذا به خوبی آسیاب نمی شود ، در هضم و گوارش دچار مشکل می شود ؛ به همین علت درمان ارتودنسی در کرج ، با اصلاح این عارضه و تماس مناسب دندان ها موجب بهبود جویدن و برطرف شدن مشکلات گوارشی خواهد شد.

آیا می توان بعد از شروع درمان ارتودنسی به ورزش کردن ادامه داد ؟

بله اما توصیه می شود از انجام ورزش هایی که با احتمال وارد شدن ضربه به صورت همراه است تا مدتی خودداری نموده و حتما در حین فعالیت های ورزشی محافظ دندانی داشته باشید.

تجربه ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی

در ویدیو زیر می توانید تجربه یکی از بیماران را در خصوص درمان ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی مشاهده نمایید :

 

 

آیا با وجود دندان شیری می توان ارتودنسی کرد ؟

گاهی مشکلات دندانی و فکی نیاز به درمان داشته و با وجود دندان های شیری نیز می توان درمان ارتودنسی در کرج را آغاز نمود. اما در شرایطی که کودک آمادگی فیزیکی و روانی لازم را نداشته باشد پیشنهاد می شود صبر نمایید.

آیا ارتودنسی به درمان دندان قروچه کمک می کند ؟

هر چند که ماهیت اصلی دندان قروچه مشخص نیست ؛ با این حال عواملی مثل اضطراب و تماس نامناسب دندان ها در بروز این عارضه می توانند نقش داشته باشند ؛ از این رو به نظر می رسد با مرتب کردن دندان ها به کمک ارتودنسی ، موقعیت پیشین تماس های دندانی تغییر پیدا کرده و مسیرهای عصبی ایجاد دندان قروچه مخل می شود که در نهایت با کاهش و از بین رفتن این عارضه همراه است. اما رابطه خطی و مستقیم بین بهبود دندان قروچه و ارتودنسی ثابت نشده است.

ارتودنسی در کرج - دکتر ستاره سهرابی

✔ سوالات متداول ارتودنسی دندان

 • آیا پس از پایان درمان نامنظمی دندان باید از ابزارهای دیگری نیز استفاده کرد ؟

بله ، نوع دیگری از ارتودنسی دندان که به آن ها ریتینر گفته می شود ، بهترین دندانپزشک دکتر ستاره سهرابی در کرج بعد از پایان روند درمانی و برداشت براکت ها از این دسته ابزار ها استفاده میکند. ریتینر ها مانع از بازگشت دندان به حالت اولیه خود خواهد شد و سبب تثبیت مکان دندان به صورت کاملا دائمی می شود.

 • آیا جویدن آدامس با وجود براکت ها برای افراد مشکلی ایجاد می کند ؟

بله ، توصیه می شود با وجود ابزار و براکت های ارتودنسی از جویدن آدامس خودداری کنید. زیرا این موضوع سبب چسبیدن آدامس به براکت و شکستن براکت ، مراجعه به پزشک به منظور تعویض براکت و در نهایت افزایش هزینه خواهد شد.

نکته : استفاده از آدامس های بدون قند که چسبندگی کمتری دارد ، نیازمند توصیه پزشک می باشد.

 • آیا این روش درمانی و مرتب کردن دندان ها سبب بروز درد می شود ؟

ممکن است بعد از قرار گیری براکت ها بر روی دندان ، بیماران چند روز ابتدایی دردی را تجربه کنند ، که با تجویز مسکن و مصرف آن ها می توان درد حاصل از آن را بهبود بخشید. البته ممکن است در روند درمان با توجه به زخم شدن لب و لثه ها به دلیل وجود ابزار های ارتودنسی در دهان درد دیگری نیز تجربه شود.

 • اصلاح عقب رفتگی فک با ارتودنسی بهتر است یا تزریق ژل به چانه ؟

 بهتر است بدانید که در چنین مواقعی ، ارتودنسی در کرج با دکتر سهرابی بسیار کاربردی تر بوده و بهتر از تزریق ژل می باشد. زیرا درمان با استفاده از بریس ، فک تحتانی به جلو حرکت کرده که پیرو آن چانه افراد به جلو کشیده می شود ، از ویژگی های این پروسه می توان به ماندگاری بالای آن نیز اشاره کرد. در حالی تکنیک های درمانی دیگر همچون تزریق ژل و فیلر به چانه ، نه تنها قادر به تغییر موقعیت چانه افراد نخواهند بود ، بلکه نتیجه حاصل از آن موقتی می باشد.


گفتگو کنید

16 نظر

 1. سلام خانم دکتر سهرابی ، بلیچینگ دندان باید قبل از ارتودنسی انجام بشه یا بعدش؟

 2. سلام دکتر سهرابی عزیز
  سیگار کشیدن در دوره ارتودنسی متحرک مانعی نداره ؟

  1. تنها در صورت رعایت بهداشت دقیق دندان ها و ارتودنسی متحرک امکان استعمال سیگار وجود دارد.

 3. دکتر سهرابی عزیز خسته نباشید ، من چهار تا از دندان های فک پایینم کجه ، می تونم فقط فک پایین رو ارتودنسی کنم؟

  1. ارتودنسی تک فک در موارد محدود و در بی نظمی های مختصر قابل انجام است ، جهت تشخیص درمان موردنیاز حتما باید حضورا ویزیت شوید

 4. سلام در سن 35 سالگی میشه ارتودنسی دندان انجام داد ؟ دندان های قسمت جلویی و عقب فک بالا نامرتب هستند و دوست دارم صاف و یکدست بشن

  1. به شرط سالم بودن استخوان و لثه ها ارتودنسی محدودیت سنی ندارد

 5. سلام خانم دکتر به نظر شما در ارتودنسی از نظر مالی استفاده از ارتودنسی سنتی به نفع تره یا دیمون و اینکه به نظرتون کدوم بهتر هست ؟

  1. ارتودنسی معمولی و دیمون هر کدام در موارد خاصی مزیت بیشتری دارند، لذا نیاز است که حضورا معاینه و دندانها بررسی شوند.

 6. خانم دکتر هزینه ارتودنسی به نوع مشکل ارتباط داره یا برای همه شرایط یکسان هست ؟

 7. دکتر سهرابی با وجود ایمپلنت دندان می تونم ارتودنسی انجام بدم ؟

  1. بهتر است ابتدا ارتودنسی و سپس ایمپلنت انجام شود.

 8. دکتر سهرابی شما عالی هستید ، برای مراجعه به یک ارتودنتیست خوب در کرج شک نکنید که باید به دکتر سهرابی مراجعه کنید.

 9. خانم دکتر عزیز من هشت سال پیش ارتودنسی کردم الان دندان عقلم داره در میاد و یکم دندان های جلوییم کج شده ، بازم هم برای اصلاح این نا منظمی باید ارتودنسی کنم؟

  1. بستگی به شدت مشکل دارد
   احتمالا نیاز به ارتودنسی مجدد دارید که البته کوتاه مدت خواهد بود

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری