اول ایمپلنت یا ارتودنسی ؟!

اول ایمپلنت یا ارتودنسی ؟!

در برخی موارد ممکن است بیمار برای درمان ناهنجاری های فک و دندان ، به ارتودنسی در کرج نیاز داشته باشد ، در صورتی که همزمان با ارتودنسی ، ناچار به استفاده از ایمپلنت به منظور جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. به همین علت در ادامه مقاله بهترین ارتودنتیست کرج ، دکتر ستاره سهرابی توضیحات لازم را جهت بکارگیری ، اول ایمپلنت یا ارتودنسی را به شما توضیح خواهیم داد.

اول ایمپلنت یا ارتودنسی

ارتودنسی و ایمپلنت در کرج

بهتر است قبل از بررسی اول ایمپلنت یا ارتودنسی ، با کارکرد هر دو این روش درمانی نیز آشنا شوید.

ارتودنسی : یکی از روش های دائمی در درمان نامنظمی و اختلالات موجود در فک استفاده از انواع ارتودنسی ها می باشد. این روش درمانی در زیبایی طرح لبخند بیمار ، منظم کردن دندان ها و همچنین افزایش اعتماد بنفس بسیار موثر می باشد. در این روش درمانی نامنظمی دندان ها با استفاده از بریس ، دارای انواع مختلفی هچون ارتودنسی متحرک ، ارتودنسی ثابت و غیره می باشد.

مزایای ارتودنسی

 • بهبود کارکرد دندان ها
 • ایجاد طرح لبخندی زیبا
 • حفظ سلامت لثه و دندان
 • افزایش اعتماد بنفس افراد
 • کاهش نگرانی نوجوانان از نامنظمی دندان ها
 • افزایش سهولت در رعایت بهداشت دهان و دندان

ایمپلنت : عوامل متعددی در از بین رفتن دندان ها موثراند بنابراین قبل از توضیحات لازم جهت اول ایمپلنت یا ارتودنسی ابتدا با ساختار کلی ایمپلنت آشنا می شویم. به همین منظور انواع ایمپلنت دندان که یکی از جدیدترین و کارآمد ترین تکنیک ها به منظور ، جایگزینی ریشه دندان از دست رفته در این دسته از افراد می باشد. ایمپلنت ها دارای انواع مختلفی از نظر جنس ، برند تولید و نوع اتصال ، نوع کاشت و غیره می باشند.

مزایای ایمپلنت

 1. بهبود تکلم و تلفظ کلمات
 2. جلوگیری از عفونت و تحلیل لثه
 3. دارای دوام بالا و طول عمر بسیار زیاد
 4. شباهت بسیار به دندان های طبیعی
 5. حفظ زیبایی ظاهر دهان و جلوگیری از پیری چهره افراد
 6. توانایی تحمل فشار های وارد شده به هنگام خوردن مواد غذایی

اول ایمپلنت بکاریم و یا دندان هایمان را ارتودنسی کنیم ؟

اگر تردید دارید که اول ایمپلنت یا ارتودنسی انجام شود ، بهتر است به شما بگوییم که باید در ابتدا به بهترین متخصص ارتودنسی کرج مراجعه کنید. حتما بهترین ارتودنتیست کرج ، به شما خواهد گفت که ابتدا ناهنجاری های فک و دندان رفع شود و سپس برای کاشت ایمپلنت اقدام کنید.

نکته : در برخی موارد ممکن است ، افراد تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده باشند. در چنین شرایطی نیاز به استفاده از بریس های دندان نبوده و می توان تنها از ایمپلنت ها استفاده کرد.

علت استفاده از بریس ها قبل از کاشت ایمپلنت چیست ؟

باید بدانید که امکان استفاده از ارتودنسی بعد از کاشت ایمپلنت وجود دارد اما این به معنای درستی این روش و داشتن نتیجه ای موثر و مفید نمی باشد. در روند کاشت دندان ، پیچی به استخوان فک متصل شده که همانند دندان های طبیعی قادر به جا به جایی نمی باشد. به همین علت در انتخاب اول ایمپلنت یا ارتودنسی ، ارتودنتیست توصیه می کند ابتدا ارتودنسی انجام شود ، زیرا با وجود ایمپلنت تنها دندان های طبیعی حرکت خواهند کرد.

در چه شرایطی می توان ابتدا کاشت دندان را انجام داد ؟

برخی افراد با داشتن دندان هایی صاف و وجود فضای خالی بین دندان از بین رفته ، بدون نیاز به استفاده از بریس ها می تواند ابتدا ایمپلنت را انجام دهند. یکی از موارد موثر در انتخاب اول ایمپلنت یا ارتودنسی می تواند کاشت ایمپلنت ، به عنوان یک لنگر برای نگهداری ابزار های ارتودنسی دندان نیز باشد.

ایمپلنت یا ارتودنسی

آیا می توان اول ایمپلنت یا ارتودنسی را به طور همزمان انجام داد ؟

یک ارتودنتیست ماهر و با تجربه بعد از بررسی کامل فک و دندان های بیمار می تواند بعد از بکارگیری ارتودنسی ، در زمان درمان ناهنجاری ها و نامنظمی دندان و با گذشت مدتی از روند درمان ، کاشت ایمپلنت را نیز انجام دهد. در این مواقع بهترین ارتودنتیست کرج دکتر ستاره سهرابی ، باید به قدری ماهر و حرفه ای باشد ، که تداخلی میان این دو روش به وجود نیاید و یا محل بکارگیری ایمپلنت نظم دندان های طبیعی دیگر را بر هم نزند.

در صورت از دست دادن چند دندان می توان ارتودنسی انجام داد ؟

در بکارگیری از روند اول ایمپلنت یا ارتودنسی با توجه به از دست رفتن تعدادی از دندان بیمار می توان ابتدا ارتودنسی را با وجود فضا های خالی نیز بکار گرفت. به طور کلی اگر فضای بین دندان ها زیاد نباشد ، ارتودنتیست خوب و با تجربه در کرج دکتر ستاره سهرابی می تواند بدون نیاز به کاشت ایمپلنت فضا های خالی را نیز پر کند. اما در صورتی که فضای بین دندان بسیار زیاد باشد ، بعد از درمان با استفاده از بریس ها دندان پزشک با توجه به تمامی جوانب و بررسی موقعیت دندان ها ، کاشت ایمپلنت را برای بیمار انجام خواهد داد. اما در اکثر موارد افراد ترجیح می دهند ، فضای خالی بین دندان تنها با استفاده از بریس ها پر شود ، زیرا علاوه بر کاهش هزینه در بکارگیری از روش های تهاجمی و پر هزینه دیگر جلوگیری می شود.

آیا افراد می توانند فضای خالی بین دندان ها را با ارتودنسی درمان کنند ؟

خیر ، بکارگیری از ارتودنسی در هر سنی قابل استفاده می باشد ، اما عوارض و روند درمانی در هر فرد و در هر سنی متفاوت است. بنابراین ابتدا باید موقعیت دندان ها ، تعداد دندان های نیاز به کاشت ، نوع ارتودنسی و بسیاری از موارد دیگر توسط ارتودنتیست مورد بررسی قرار گیرد و در آخر یکی از روش های اول ایمپلنت یا ارتودنسی موثر و مفید برای افراد انجام شود. لازم به ذکر است که استفاده از ارتودنسی تنها در مواردی که فرد یک الی دو دندان خود را از دست داده باشد ، موثر بوده و در تعداد دندان های بیشتر نیاز به کاشت ایمپلنت دارد.

انواع ایمپلنت به عنوان تکیه گاه ارتودنسی

برخی از ایمپلنت ها کاربرد بسیار زیادی در روند درمانی با استفاده از بریس ها دارند. در واقع ایمپلنت هایی که به استخوان فک متصل می شوند ، به عنوان یک تکیه گاهی برای بریس ها و جا به جایی دندان ها و درمان اکلوژن کاربرد بسیار موثر و مفیدی دارند.

ایمپلنت های موقت

در مواردی که نمی توان یکی از دو روش اول ایمپلنت یا ارتودنسی را انتخاب کرد ، بهترین ارتودنتیست در کرج دکتر سهرابی از هر دو آن ها استفاده می کند. این نوع ایمپلنت از جنس آلیاژ تیتانیوم بوده که نوعی تکیه گاه برای بریس ها می باشد. با قرار گیری این ایمپلنت ها براکت های ارتودنسی را به آن ها متصل کرده و یا سیم بریس ها را به ایمپلنت متصل خواهند کرد. تنها در مواقعی از این روش استفاده می شود ، که برای کاشت یک ایمپلنت فضای کافی و لازم را ایجاد کرد.

مینی اسکروها

این دسته از ایمپلنت ها نیازی به ابزار های پیچیده برای جایگزاری ندارند و به راحتی می توانند داخل استخوان فک قرار بگیرند. در اول ایمپلنت یا ارتودنسی می توان با گذشت دو الی سه هفته مینی اسکرو ها فشار حاصل از ارتودنتیک را تحمل کنند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری